Syrop na suchy kaszel

Syrop na suchy kaszel należy stosować wyłącznie na… suchy kaszel. To pozorne masło maślane w istocie jest podkreśleniem bardzo ważnego ostrzeżenia. Syrop na kaszel suchy będzie przydatny tylko w pierwszych dniach infekcji, gdy męczy nas kaszel, któremu nie towarzyszy odrywanie się wydzieliny. Na suchy kaszel stosowanych jest kilka typów leków.

Niektóre syropy na suchy kaszel działają bezpośrednio na drogi oddechowe, ale inne oddziałują na odruch kaszlu w mózgu. Dlatego zachowajmy ostrożność, zwłaszcza zastanawiając się, co na suchy kaszel u dziecka? Być może wcale nie syrop, być może w przypadku maluchów wystarczą domowe sposoby na suchy kaszel.

Syrop na suchy kaszel

Syrop na suchy kaszel potrzebny nam będzie w pierwszych dniach infekcji. Syrop na kaszel suchy, jak sama nazwa wskazuje, stosujemy na kaszel suchy, o charakterze uporczywym i napadowym. Jest tego typu kaszel nazywany bezproduktywnym, ponieważ nie towarzyszy mu odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Do terminu ”lek na suchy kaszelwarto przywiązywać uwagę. Chorzy często wlewają w siebie duże ilości syropu niezależnie od tego, jaki charakter ma kaszel.

Ale pamiętajmy - w sytuacji gdy kaszel staje się mokry, odrywający się, należy przejść na leki wykrztuśne. To ważne. Syrop na suchy kaszel stopuje odruch kaszlu, tymczasem kaszlu mokrego nie powinno się hamować - pomaga on bowiem pozbyć się szkodliwej wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Błędem jest też stosowanie leku na suchy kaszel w przypadku kaszlu o podłożu astmatycznym – w tym przypadku bezwzględnie należy stosować leki przeciwastmatyczne.

Poznaj: Domowe sposoby na wzmocnienie odporności

Co na suchy kaszel

Na suchy kaszel stosuje się dwa rodzaje leków: działające ośrodkowo lub obwodowo. Pierwsze z wymienionych leków na suchy kaszel hamują aktywność odpowiedzialnego za kaszel ośrodka w mózgu, natomiast drugie łagodzą podrażnienia bezpośrednio w gardle i krtani. W pierwszej grupie znajdują się leki opioidowe, w tym uzależniające, takie jak morfina czy metadon oraz nieopioidowe. Nie są to bynajmniej niewinne syropy na suchy kaszel - leki uzależniające używane są głównie w stanach zagrożenia zdrowia, gdy kaszel wynika na przykład z przebicia opłucnej.

Natomiast jeśli chodzi o obwodowe leki na suchy kaszel, wymienić wśród nich możemy środki oparte o takie substancje lecznicze, jak:

  • prawoślaz lekarski,
  • rosiczka,
  • podbiał pospolity,
  • dziewanna wielokwiatowa.

Wszystkie one zawierają śluz.

Syrop na suchy kaszel – prawoślaz, tymianek, kodeina…

Suchy kaszel bywa niezwykle męczący. Syrop na suchy kaszel ma za zadanie hamować odruch kaszlu, a także osłaniać, regenerować i nawilżać błony śluzowe dróg oddechowych, które wskutek uporczywego kaszlu potrafią solidnie ucierpieć. Substancjami czynnymi w syropach na suchy kaszel są między innymi prawoślaz, tymianek, wyciąg z sosny, babka lancetowata, fosforan kodeiny czy cytrynian butamiratu. Dwie ostatnie substancje należą do leków ośrodkowych, czyli hamujących odruch kaszlu w mózgu.

Zobacz: Skuteczne środki na suchy kaszel

Syrop na suchy kaszel – zagrożenia

Jak widać, w składzie syropu na suchy kaszel niekoniecznie muszą znajdować się jedynie niewinne ziółka. To właśnie z tego powodu nie należy przesadzać z używaniem niektórych syropów, to właśnie z tego też powodu niektóre syropy na suchy kaszel uważane są przez domorosłych kombinatorów za skuteczne substancje zmieniające stan świadomości – oczywiście przy spożyciu bardzo dużych ilości. Z oczywistych względów nie będziemy w tym miejscu podpowiadać o jakie specyfiki chodzi, zalecamy za to bardzo dokładane zapoznanie się i stosowanie do zaleceń zawartych w ulotkach.

Zobacz też: Zioła i rośliny na przeziębienie jakie wybrać?

Syrop na suchy kaszel dla dzieci

Typowy syrop na kaszel u dzieci nie różni się szczególnie składem od syropów dla dorosłych. Najłagodniejsze zawierają prawoślaz czy wyciąg z babki lancetowatej. Często wzbogacone są składnikami, które mają uatrakcyjnić smak pod kątem dziecięcych gustów, uławiając tym samym przyjmowanie leku przez najmłodszych. Pamiętajmy, że syrop na suchy kaszel u dzieci nie powinien być podawany dłużej, niż przez 3 dni. W przypadku niemowląt i dzieci do lat 3 specyfik taki powinien być aplikowany jedynie na wyraźne polecenie lekarza i w wyjątkowych sytuacjach.

Sprawdź: Domowe sposoby na przeziębienie – naturalne leczenie

Domowe sposoby na suchy kaszel

Gdy kaszel jest męczący, ale nie w sposób nie dający żyć, czasem zamiast sięgać po syrop, lepiej jest wypróbować sprawdzone domowe sposoby na suchy kaszel. Zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Jednym z naturalnych specyfików łagodzących kaszel jest miód gryczany, który można pić bezpośrednio z łyżeczki albo tę łyżeczkę z miodem uprzednio umoczywszy w mleku lub herbacie.

Niezwykle ważne jest też zadbanie o dobre nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa osoba zmagająca się z suchym kaszlem, a także jego wysprzątanie – kurz może potęgować niechciane i męczące reakcje.

Czytaj też: Kwiat lipy - właściwości. Syrop, miód, sok, nalewka

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down