śluz  w kale, krew i śluz w kale, dzieci, leczenie

Śluz w kale u dzieci i dorosłych jest naturalnym procesem ułatwiającym perystaltykę jelit. Jeśli jednak obok śluzu pojawią się inne niepokojące objawy, takie jak krew w stolcu, bóle brzucha, wzdęcia, zaparci i biegunki może być to sygnał poważnej choroby.


Wielu pacjentów jest zaniepokojonych obecnością śluzu w stolcu i zastanawia się jakie są jego przyczyny. Zwiększone ilości śluzu w kale mogą pojawić się po biegunkach, przy zaparciach, zatruciu pokarmowym i nie powinno to wzbudzać u pacjenta niepokoju. Produkcja śluzu w jelicie grubym jest bowiem procesem naturalnym, śluz poprawia przesuwanie się treści jelitowej. Zwiększone ilości śluzu nie mają też żadnego znaczenia klinicznego, jeśli występują u kobiet w okresie okołoowulacyjnym i są jedynym niepokojącym objawem.

Śluz w kale przyczyny

Objaw nadmiernego śluzu w kale powinien ustąpić po kilku dniach i zastosowaniu prebiotyków oraz probiotyków, wprowadzeniu diety z dużą zawartością błonnika i dużą ilością płynów.

Jeśli jednak śluzu w jelitach jest cały czas bardzo widoczny, a nawet jego produkcja nasila się, może to świadczyć o stanach chorobowych. Często przyczyną bywa coraz powszechniejsze schorzenie tzw. zespół jelita drażliwego, choroba hemoroidalna lub inne schorzenia odbytu.

Jeśli pacjent, u którego przez kilka tygodni pojawia się nadmierny śluz w kale, jest w wieku powyżej 50. roku życia, a oprócz tego jego stolec ma kształt ołówkowaty i nękają go biegunki oraz zaparcia, można podejrzewać, że doszło do zwężenie światła jelita. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy w jelicie rośnie guz nowotworowy.

Zwiększona obecność śluzu w stolcu pojawia się także przy innych schorzeniach, w tym przy:

  • schorzeniach infekcyjnych, bakteryjnych, pierwotniakowych, pasożytniczych,
  • niedrożność przewodu pokarmowego (przy zrostach pooperacyjnych w jamie brzusznej, przepuklinie, obecność ciała obcego),
  • mukowiscydozie,
  • tzw. nieswoistym zapaleniu jelit,
  • wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego,
  • owrzodzeniach odbytu,
  • guzkach krwawniczych odbytu,
  • przetokach odbytu,
  • szczelinie odbytu,
  • nietolerancji laktozy,
  • nietolerancja glutenu,
  • przewlekłym zapaleniu trzustki.

Tymczasem, jeśli u pań oprócz zwiększonej ilości śluzu w stolcu, pojawia się nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy, świąd w okolicach miejsc intymnych, pieczenie przy oddawaniu moczu, to sygnały, że doszło do infekcji intymnych i konieczna jest konsultacja z ginekologiem.

Krew i śluz w kale przyczyny

Jeżeli poza śluzem pojawiają się inne objawy, np. krew w stolcu, bóle brzucha, utrata masy ciała – wskazane jest rozszerzenie diagnostyki. W sytuacjach chorobowych zwiększonej produkcji śluzu może towarzyszyć także ropna wydzielina widoczna w stolcu, silne wzdęcie brzucha, wymioty, tłuszcz widoczny w stolcu.

Śluz w kale u dziecka

Śluz w kale dziecka często towarzyszy biegunce rotawirusowej. To infekcja wirusowa, na którą nie działają żadne leki, najważniejszym zaleceniem dla rodziców jest pilnowanie, żeby dziecko nie odwodniło się. Jeśli dziecko jest bardzo małe, trzeba zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację, gdyż nadmiar śluzu w kale u niemowlaka może doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry.

Nadmierna produkcja śluzu może być także objawem alergii pokarmowej, najczęściej uczulającymi produktami jest mleko, produkty z soi, produkty zbożowe, jajka oraz orzechy.

Śluz w kale diagnoza i leczenie

Pod dokładnym wywiadzie lekarskim lekarz może zdecydować o rozszerzeniu diagnostyki. Najlepszym badaniem, które może dać odpowiedź na pytanie skąd bierze się nadmiar śluzu w kale jest kolonoskopia i rektoskopia, czyli endoskopowe badania jelita grubego. Można także wykonać badanie USG brzucha, badanie kału na posiew i obecność pasożytów oraz testy alergiczne.

Dopiero po wykonaniu tych badań lekarz postawi diagnozę i rozpocząć leczenie. Może ono polegać na zwykłym podaniu antybiotyku, jeśli przyczyną śluzu są drobnoustroje lub wymagać poważnej operacji, jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowany nowotwór jelita grubego czy odbytu.

 

Źródło: medme.pl

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down