Refluks u niemowląt to nie tylko ulewanie się po jedzeniu. Refluks żołądka u niemowlaka może bowiem prowadzić do chorób przełyku, dlatego nie należy go lekceważyć. Jakie są objawy refluksu u niemowlaka? Jak rozpoznać refluks u niemowlaka. Jak pomóc dziecku?

 Refluks u niemowląt

Refluks u niemowląt - co to takiego?

Refluks żołądkowo-przełykowy to cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku. Refluks u niemowląt można poznać po ulewaniu się pokarmu, bowiem w przypadku niemowląt pokarm cofa się do jamy ustnej, a następnie jest wydalany na zewnątrz.

Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt to naturalny stan fizjologiczny. Układ pokarmowy niemowlaków nie jest bowiem jeszcze w pełni sprawny. U dorosłych przed cofaniem się pokarmu zabezpiecza dolny zwieracz przełyku. Po przełknięciu jedzenia kurczy się, aby uniemożliwić pokarmowi powrót do przełyku. U niemowląt zwieracz dopiero się wykształca, dlatego refluks niemowlaka ma nawet 50 procent dzieci od 2 do 8. miesiąca życia. Refluks występuje częściej u wcześniaków.

Refluks u niemowląt, podobnie jak refluks u kobiet w ciąży, raczej nie powinien być powodem do niepokoju, ale bardzo obfite i częste ulewanie się pokarmu u dziecka może oznaczać chorobę refluksową u niemowląt. Tego typu refluks niemowlaka należy skonsultować z lekarzem pediatrą, zwłaszcza jeśli dziecko nie przybiera odpowiednio na wadze.

Refluks u niemowląt może być także spowodowany nietolerancją laktozy. Niepokojące jest także ulewanie się u rocznego dziecka. Poza chorobą refluksową, może to wskazywać na stan chorobowy - przepuklinę przepony, przerostowe zwężenie odźwiernika żołądka, mukowiscydozę, dysplazję oskrzelowo-płucną, a także porażenie mózgowe. Chorobę refluksową częściej diagnozuje się u dzieci otyłych, z chorobami genetycznymi, po przeszczepie płuc. Dzieci są także narażone na powikłania po refluksie niemowlaka takie jak refluksowe zapalenie przełyku.

Sprawdź: Co na ból żołądka? Domowe sposoby i leki pomagające

Refluks u niemowlaka - objawy

Objawy refluksu u niemowlaka to przede wszystkim ulewanie się pokarmu po jedzeniu, ale także wymioty. Dzieci są także rozdrażnione, płaczliwe.

Niekiedy rodzice mają do czynienia z refluksem ukrytym u niemowlaka (cichy refluks u niemowlaka). Jak rozpoznać taki refluks u niemowlaka? Niepokój rodzica powinny wzbudzić takie objawy jak rozdrażnienie, płaczliwość, świszczący oddech, kaszel, chrypka, duszność, również nawracające infekcje górnych dróg oddechowych (przede wszystkim zapalenie krtani, oskrzeli, zatok) oraz zapalenie ucha środkowego. 

Czytaj również: Leki osłonowe na żołądek - tabletki i naturalna osłona

Refluks u niemowlaka - jak pomóc?

Leczenie refluksu u niemowlaka w wielu przypadkach nie jest konieczne. Jeśli ulewanie się pokarmu nie jest obfite, wystarczy pionizować dziecko po posiłku. Przy nieco częstszym ulewaniu się, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Pediatrzy niekiedy przepisują lek na refluks dla niemowląt w postaci mieszkanki antyrefluksowej oznaczonej symbolem AR.

Tego typu mieszanki sprawiają, że pokarm pęcznieje w żołądku, co utrudnia mu przedostanie się z powrotem do przełyku dziecka. Mieszanki AR są przeznaczone dla dzieci karmionych butelką. Kobiety karmiące dzieci piersią mogą natomiast kupić w aptece specjalne preparaty zagęszczające i podać je dziecku w postaci papki.

Jeśli dziecku ulewa się obficie i często, należy zasięgnąć porady lekarza, gdyż może to oznaczać chorobę refluksową u niemowląt. W przypadku stwierdzenia refluksu niemowlaka, lekarz przepisze dziecku leki. Refluks żołądka u niemowlaka leczy się lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy. Takie leki na refluks dla niemowląt sprawią, że cofający się pokarm nie będzie podrażniał przełyku dziecka. Niemowlę nie będzie odczuwać bolesnego pieczenia.

Nie należy zapominać o nietolerancji pokarmowej. Może się okazać, że za wzmożonym ulewaniem się pokarmu stoi nietolerancja pokarmowa. Niemowlę, które nie toleruje laktozy, powinno pić preparaty mlekozastępcze. 

Zobacz także: Tabletki na trawienie - skuteczne leki na niestrawność

Refluks u niemowląt - domowe sposoby

Poza wymienionymi mieszankami i preparatami na refluks żołądkowo-przełykowy u niemowlaka, można także spróbować domowych sposobów. Jeśli dziecku się ulewa, nie należy go karmić w pozycji leżącej lub półleżącej, najlepiej pionizować dziecko podczas karmienia.

Po karmieniu dobrze jest nosić dziecko na ramieniu i lekko poklepywać po plecach do czasu aż mu się odbije. Zaraz po jedzeniu nie powinno się dziecka przebierać lub kąpać, a także układać do snu w pozycji na wznak, zdecydowanie lepsza będzie pozycja do spania na boku.

Czytaj też: Biegunka - przyczyny, co jeść, leczenie

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down