Przepuklina to schorzenie polegające na przemieszczeniu się narządu poza jego prawidłowe położenie. Przepuklina u dziecka najczęściej wynika z zaburzeń związanych z rozwojem ścian jamy brzusznej i zdarza się dosyć często. Jakie są objawy tej dolegliwości? Jak ją leczyć? Czy zawsze wymaga interwencji chirurgicznej? Wyjaśniamy.

H2 Czym jest przepuklina u dziecka? Jak wygląda?

Gdy mówimy o przepuklinie u dziecka, najczęściej chodzi o przepuklinę brzuszną. Przez tzw. wrota przepukliny (ubytek powięziowo-mięśniowy) poza jamę brzuszną dostaje się błona otrzewnowa, a z nią fragmenty tkanki tłuszczowej, pętle jelita cienkiego, a rzadziej jelito grube, żołądek, wątroba, jajnik (u dziewczynek) lub ściany pęcherza moczowego. Przepuklina wygląda jak niewielki guzek, który zazwyczaj jest miękki i niebolesny.

Jeśli chodzi o częstość występowania, przepuklina u dzieci nie należy do rzadkości. Przepuklina pachwinowa dotyczy 3-4,5% niemowląt (głównie chłopców i wcześniaków) (Zając, 2017), a pępkowa – 16,7% (głównie u dzieci rasy czarnej i wcześniaków) (Zgraj, 2017).

H2 Przepuklina u dziecka – przyczyny

Większość przepuklin u dzieci wynika z nieprawidłowego rozwoju powłok brzusznych, dlatego najczęściej mają charakter wrodzony. W zależności od umiejscowienia przepukliny może chodzić o niezrośnięty uchyłek pochwowy otrzewnej (pachwinowa), otwarty pierścień pępkowy (pępkowa i pępowinowa) czy rozejście kresy białej. Jednak do powstania przepukliny przyczyniają się także:

  • Urazy brzucha,
  • Operacje (przepuklina w bliźnie pooperacyjnej),
  • Zwiększone ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej (uporczywy kaszel, zaparcia, podnoszenie ciężkich przedmiotów).

A czy dziecko może dostać przepukliny od płaczu? Nie, chociaż w czasie płaczu, krzyku, kaszlu albo wypróżniania może dojść do uwidocznienia lub powiększenia guzka. Często właśnie w takich sytuacjach rodzice lub opiekunowie odkrywają zmianę – zwłaszcza jeśli jest niewielka.

H2 Przepuklina u dzieci – objawy

Jakie są objawy przepukliny u dziecka?

  • Miękkie wybrzuszenie w okolicy brzucha, które na początku zazwyczaj da się wprowadzić do jamy ciała (np. w czasie kąpieli),
  • Ból i dyskomfort, zwłaszcza przy wysiłku fizycznym, kaszlu itp.,
  • Obrzęk,
  • Tkliwość,
  • Problemy trawienne (wymioty, nudności, zaparcia).

Warto pamiętać, że głównym objawem przepukliny jest miękki guzek. Pozostałe dolegliwości nie zawsze występują, szczególnie przy niepowikłanym zaburzeniu. Jeśli jednak się pojawią, a do tego guzek stanie się twardy, nie da się go odprowadzić i dziecko ma gorączkę, może to wskazywać na uwięźnięcie przepukliny. To stan zagrożenia życia, ponieważ zablokowany odpływ krwi do worka prowadzi do martwicy jego zawartości, a to – do sepsy.

H2 Rodzaje przepukliny u dziecka

W tym artykule skupimy się na przepuklinach brzusznych, choć warto dodać, że u dzieci mogą też wystąpić przepukliny oponowe lub oponowo-rdzeniowe. W ich przypadku błony otaczające rdzeń kręgowy, a także sam rdzeń i nerwy dostają się poza kanał rdzeniowy przez ubytki w kościach kręgosłupa (a nie przez ubytki w powięzi). Ponieważ przepukliny oponowo-rdzeniowe mają związek z wadami cewy nerwowej, często udaje się je odkryć (a nawet leczyć!) jeszcze przed porodem.

H3 Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa to miękki guzek w pachwinie na granicy wzgórka łonowego, który powstaje wskutek drożności wyrostka pochwowego otrzewnej. Najczęściej ujawnia się po prawej stronie (60%) lub obustronnie (10%, raczej u dzieci płci żeńskiej oraz urodzonych przedwcześnie) (Koszutski i wsp., 2020). U dziewczynek schodzi w kierunku wargi sromowej większej, a u chłopców – do moszny. W worku znajduje się jajnik lub jelito, rzadziej wyrostek robaczkowy. To najpowszechniejsza wada wrodzona u dzieci.

H3 Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa to uwypuklenie w okolicy pępka, które może uwidocznić dopiero po jakimś czasie od urodzenia. Do wydostania się worka przepuklinowego dochodzi przez otwarty pierścień pępkowy. Rzadko ulega uwięźnięciu (w przeciwieństwie do pachwinowej), a w 85-90% przypadków ustępuje samoistnie do 5. roku życia (Zgraj, 2017). Wymaga różnicowania z przepukliną okołopępkową.

H3 Przepuklina kresy białej (okołopępkowa)

Przepuklina kresy białej powstaje w miejscu rozejścia się mięśni prostych brzucha. Nie ulega samoistnemu zamknięciu.

H3 Przepuklina pępowinowa

Przepuklina pępowinowa wydostaje się przez pierścień pępkowy (jak pępkowa), jednak wada ta pojawia się u płodu (w I trymestrze) i rzadko występuje samodzielnie. W odróżnieniu od przepukliny pępkowej, narządy wewnętrzne nie są okryte otrzewną i skórą, a jedynie cienką owodnią. Noworodek z taką przepukliną wymaga operacji w pierwszych godzinach życia.

H3 Przepuklina przeponowa

Przepuklina przeponowa to kolejna wada (występowanie 0,025%), która ujawnia się w życiu płodowym. Niestety, ma bardzo złe rokowania (śmiertelność noworodków na poziomie 50-90%) (uczkin.pl). W przeciwieństwie do wcześniej opisanych przepuklin narządy wewnętrzne nie wydostają się przez ściany jamy brzusznej „na zewnątrz”, ale ubytek w przeponie do klatki piersiowej. Ucisk wywierany na płuca utrudnia, a wręcz uniemożliwia ich prawidłowy rozwój. Szanse na przeżycie po porodzie znacznie zwiększa operacja endoskopowej okluzji tchawicy (FETO), przeprowadzana jeszcze w łonie matki.

H2 Leczenie przepukliny u dziecka

Co zrobić, gdy dziecko ma przepuklinę? Po zauważeniu guzka u dziecka należy udać się do pediatry lub lekarza rodzinnego, który skieruje malucha do chirurga dziecięcego. Lekarz stawia diagnozę na podstawie badania fizykalnego. Czasami potrzebne jest USG, zwłaszcza w przypadku przepuklin pachwinowych.

Nie wszystkie przepukliny wymagają natychmiastowej interwencji, ale każdą trzeba obserwować. Przepuklina pępkowa może zaniknąć wraz z rozwojem dziecka, choć nie zawsze do tego dojdzie. Przepuklina pachwinowa i kresy białej nie ustępują samoistnie, dlatego konieczna jest operacja – najlepiej planowa. Za to uwięźnięta przepuklina to wskazanie do zabiegu w trybie pilnym, i to niezależnie od wieku dziecka. Wszystkie operacje przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, tradycyjnie lub laparoskopowo.

  • Z operacją przepukliny pachwinowej zazwyczaj można poczekać, aż dziecko skończy 3 miesiące, ponieważ pozwala to na zastosowanie znieczulenia wziewnego – bez konieczności intubacji.
  • Przepuklinę pępkową i okołopępkową (nieobjawową) operuje się u starszych dzieci – w wieku 3 lat i więcej.

Po zabiegu należy odpowiednio pielęgnować ranę pooperacyjną. Niezbędne są różne akcesoria medyczne, takie jak opatrunki, przylepce, gazy czy jednorazowe rękawiczki, a także preparaty do dezynfekcji rany, skóry wokół niej oraz rąk (np. z oktenidyną).

H2 Przepuklina u dziecka – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na kilka pytań, które dotyczą przepukliny u dzieci.

  • Ile trwa zabieg przepukliny u dziecka? Operacje planowe najczęściej wykonuje się w ramach „chirurgii jednego dnia”.
  • Czym grozi nieleczona przepuklina u dziecka? Najczęstsze powikłanie to uwięźnięcie przepukliny, które może nawet prowadzić do śmierci. Dlatego każdą przepuklinę należy obserwować. Jeśli guzek robi się twardy, bolesny, niemożliwy do wprowadzenia do jamy brzusznej itd. – trzeba natychmiast udać się do lekarza. W takiej sytuacji, ze względu na duże prawdopodobieństwo operacji, nie wolno podawać dziecku jedzenia ani picia (ryzyko zachłyśnięcia w czasie znieczulenia).
  • Jak wygląda przepuklina u chłopców? Pępkowa/okołopępkowa – tak samo jak u dziewczynek, czyli jak miękka wypukłość. Pachwinowa może też objawiać się jednostronnym powiększeniem worka mosznowego (co ważne, taką samą przyczynę, czyli drożność uchyłka pochwowego, ma wodniak jądra lub powrózka nasiennego).

H2 Przepuklina u dzieci – podsumowanie

Przepuklina u dziecka to dość częsta dolegliwość, która wymaga obserwacji. Jeśli nie ustąpi samoistnie, jedynym skutecznym leczeniem jest operacja – najlepiej planowa, w czasie optymalnym dla dziecka. Powikłania przepukliny, czyli jej uwięźnięcie, wymaga pilnej interwencji chirurgicznej ze względu na ryzyko zgonu.

Źródła

  1. Hebra A., Pediatric Hernias, 2023. https://emedicine.medscape.com/article/932680-overview. [dostęp: 15.11.2024].
  1. Zając A., Przepuklina pachwinowa u dzieci, 2017. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/noworodek/152941,przepuklina-pachwinowa-u-dzieci. [dostęp: 15.11.2024].
  1. Szymkiewicz C., Przepuklina pachwinowa, 2016. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/ukladmoczowy/68660,przepuklina-pachwinowa. [dostęp: 15.11.2024].
  1. Koszutski T., Burkacka A., Przepuklina pachwinowa i wodniak jądra, 2020. https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/247745,przepuklina-pachwinowa-i-wodniak-jadra. [dostęp: 15.11.2024].
  1. Zgraj O., Przepuklina pępkowa, 2017. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/noworodek/152942,przepuklina-pepkowa. [dostęp: 15.11.2024].
  1. Kwinta P., Przepuklina oponowa i oponowo-rdzeniowa, 2016. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/noworodek/71208,przepuklina-oponowa-i-oponowo-rdzeniowa. [dostęp: 15.11.2024].
  1. Depczyńska K., Śmigiel R., Patkowski D., Przepuklina pępowinowa i wytrzewienie wrodzone – różnice i podobieństwa w etiologii, diagnostyce oraz postępowaniu z noworodkiem, 2014. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031393914000596. [dostęp: 15.11.2024].
  1. mp.pl, Pierwsza w Polsce operacja wewnątrzmaciczna u płodu z przepukliną przeponową, 2014. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/aktualnosci/96973,pierwsza-w-polsce-operacja-wewnatrzmaciczna-u-plodu-z-przepuklina-przeponowa. [dostęp: 15.11.2024].
  1. uczkin.pl, Przepuklina przeponowa. https://www.uczkin.pl/ciaza/przepuklina-przeponowa. [dostęp: 15.11.2024].
  1. Komorowski A. L., Przepukliny brzuszne, 2017. https://www.mp.pl/pacjent/choroby/165551,przepukliny-brzuszne. [dostęp: 15.11.2024].
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down