lastry na odciski, plastry borowinowe, plastry opatrunkowe, plastry nikotynowe, plastry oczyszczające nos - to tylko niektóre pośród plastrów dostępnych w aptekach. Jak w tym wszystkim się połapać? Który plaster wybrać na konkretną ranę? Jaki plaster na odciski będzie najlepszy? Czy plastry nikotynowe są skuteczne w rzucaniu palenia?
Plastry na odciski
Odciski zwykle tworzą się na skutek nadmiernego nacisku lub tarcia. Powstają na wewnętrznej stronie dłoni, na podeszwach stóp lub na palcach u stóp.Przed zakupem plastrów na odciski, dobrze wiedzieć z jakim odciskiem ma się do czynienia. W zależności od miejsca powstania odcisku i jego wyglądu, wyróżnia się nagniotki i modzele.
Modzele powstają najczęściej na stopach. Przybierają postać dużych, płaskich powierzchni zrogowaciałego naskórka. Nagniotki natomiast to odciski w kształcie stożka, które powstają zwykle na palcach u stóp lub pomiędzy palcami. Nagniotki tworzące się pomiędzy palcami są zazwyczaj miękkie, zaś te na palcach występują zwykle na stawach i są twardsze.
Plastry na odciski dostępne w aptekach zawierają kwas salicylowy lub inne środki chemiczne, które zmiękczają odciski. Plastry na odciski stosuje się zarówno do nagniotków, jak i niewielkich rozmiarów modzeli. Po zmiękczeniu odcisku, należy go dokładnie usunąć na przykład za pomocą pilnika do stóp. Jeśli plastry na odciski nie przynoszą spodziewanego rezultatu, należy udać się do dermatologa, podologa lub kosmetyczki w celu usunięcia odcisku. Warto pamiętać, że plastry na odcisku można przyklejać też zapobiegawczo, przed wyjściem z domu w nowych, ciasnych i nierozchodzonych butach.
Zobacz: Plastry na blizny - kiedy używać i jakie dają efekty?
Plastry na rany: plastry opatrunkowe i bez opatrunku
Przy wyborze odpowiedniego opatrunku na ranę, trzeba przede wszystkim wiedzieć z jaką raną ma się do czynienia. Wyróżnia się rany cięte, kłute, tłuczone, szarpane, miażdżone, postrzałowe oraz oparzeniowe. Rany szarpane i cięte charakteryzują się dużym wysiękiem, rany postrzałowe i cięte wymagają przede wszystkim mocnego tamowania krwi, zaś rany tłuczone i miażdżone to rany o niewielkim krwawieniu i wysięku.
Plastry na rany wybiera się w zależności od ilości wysięku, ale też głębokości rany. Niektóre rany wymagają zapewnienia im wilgotnego środowiska. Jeśli rana ma bardzo duży wysięk i mocno krwawi, lepszy będzie opatrunek wysokoabsorpcyjny - jałowy kompres czy gaza i tzw. przylepiec, czyli plaster bez opatrunku.
W przypadku mniejszego wysięku zastosowanie mają plastry opatrunkowe. Rany bardzo głębokie i rany oparzeniowe wymagają opatrunku żelowego. W przypadku ran oparzeniowych stosuje się najpierw plastry chłodzące, a następnie plastry hydrokoloidowe, czyli plastry wodoodporne oraz utrzymujące wilgotne środowisko, co pomaga przyspieszyć proces gojenia się ran i zapobiega powstawaniu blizn. Plastry hydrokoloidowe są też stosowanie na odleżyny i owrzodzenia.
Oczywiście przed przyklejeniem plastrów na rany, konieczna jest dezynfekcja. Opatrunek powinien przepuszczać powietrze, dlatego warto wybierać plastry oddychające.
W aptekach znajdziemy też różnego rodzaju plastry dla dzieci. Mają one takie samo zastosowanie, różni je jedynie wygląd - są kolorowe, ozdobione postaciami z bajek.
Sprawdź też: Plastry rozgrzewające – kiedy stosować? Działanie
Plastry borowinowe
Borowina to naturalny torf, bogaty w wiele składników aktywnych, takich jak kwasy humusowe, fulwowe, huminowe, garbniki, bituminy oraz magnez, potas i żelazo. Plastry borowinowe stosuje się na stany zapalne, choroby mięśni, kości i stawów oraz w celu zniwelowania bólu. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się ich stosować na żylaki, w przypadku zapalenia żył, miażdżycy czy cukrzycy.
Plastry nikotynowe
Plastry nikotynowe, podobnie jak tabletki czy gumy nikotynowe, stosuje się w celu zwalczenia nałogu tytoniowego. Plastry nikotynowe przykleja się codziennie na skórę, stopniowo zmniejszając dawkę nikotyny w nich zawartą. Terapia plastrami antynikotynowymi zwykle trwa od 8 do 10 tygodni. O skuteczności plastrów nikotynowych decyduje wiele indywidualnych czynników.
Plastry oczyszczające nos
W aptekach i drogeriach można też kupić plastry oczyszczające nos z zaskórników. Tego typu plastry oczyszczające są niedrogie i łatwe w użyciu. Wystarczy je przykleić do nosa, pozostawić na 15 minut, a następnie odkleić razem z zaskórnikami. Choć pomagają pozbyć się wągrów, należy pamiętać, że usuwają je jedynie powierzchniowo.
Plastry na kręgosłup
Kolejny rodzaj plastrów dostępnych w aptekach to plastry na kręgosłup, mają one za zadanie zwalczać dolegliwości bólowe. Plastry na kręgosłup dzięki zawartej w nich substancji rozgrzewają obolałe miejsce i redukują napięcie mięśniowe.
Czytaj także: Kinesiotaping – plastry i taśmy – jak naklejać?