Pękające usta to częsty problem. Pojawiają się głównie zimą i latem, kiedy delikatna skóra warg narażona jest na niekorzystne warunki atmosferyczne. Mogą być też konsekwencją nieprawidłowej pielęgnacji, a nawet niedoborów witamin i problemów zdrowotnych. Jak szybko wyleczyć popękane usta? Przeczytaj nasz artykuł! 

Pękające usta – przyczyny 

Suche, pękające usta to problem, z którym boryka się wiele osób. W większości przypadków pojawia się jedynie sezonowo, np. zimą, ale bywa, że utrzymuje się przez długi czas. Warto podkreślić, że pękanie ust to nie tylko defekt natury estetycznej. Może doprowadzić do krwawienia, a nawet infekcji w obrębie warg. Co więcej, przyczyną tego stanu mogą być niedobory pokarmowe, zwłaszcza witamin. Jeśli pękające usta utrzymują się przez długi czas i są oporne na leczenie, warto skonsultować się ze specjalistą.  

Dlaczego pękają usta? Ma na to wpływ wiele czynników. Przede wszystkim skóra warg jest bardzo cienka i delikatna, a przez to podatna na czynniki środowiskowe i błędy pielęgnacyjne. Nie posiada też gruczołów łojowych, przez co jest pozbawiona naturalnej bariery ochronnej. Dlatego brak odpowiedniej pielęgnacji i ekspozycja na niekorzystne warunku w krótkim czasie mogą doprowadzić do podrażnień, suchości, pierzchnięcia i pękania warg. Najczęstsze przyczyny pękających ust to: 

  • Niekorzystne warunki atmosferyczne i długotrwale narażenie na promienie słoneczne, mróz oraz wiatr (pękające usta zimą to problem, którego często trudno uniknąć przy braku odpowiedniej ochrony i nawilżenia), 
  • Częste oblizywanie ust, 
  • Brak odpowiedniej pielęgnacji warg polegającej na stosowaniu kosmetyków nawilżających i ochronnych, 
  • Przebywanie w suchych, klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, 
  • Alergie i nietolerancje pokarmowe, 
  • Stosowanie kosmetyków niedopasowanych do potrzeb skóry, zawierających drażniące składniki. 

Pękanie warg może być też sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Przy jakich chorobach pękają usta? Może być to symptom schorzeń tarczycy, problemów dermatologicznych, autoimmunologicznych, alergii oraz powikłań niedoborów składników pokarmowych. Jeśli problem nie znika po wprowadzeniu odpowiedniej pielęgnacji, a dodatkowo pojawiają się inne objawy, warto skonsultować się z lekarzem.  

Pękające usta a brak witamin 

Niedobory witamin mogą być przyczyną pękających ust. Składniki są niezbędne dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrej kondycji skóry. Chronią też przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych. Jakiej witaminy brakuje, gdy pękają usta? 

  • Witaminy A i E. Są silnymi antyoksydantami i jedną z ich głównych funkcji jest wsparcie kondycji i ochrony skóry. Występują m.in. w orzechach, olejach roślinnych, czerwonych i pomarańczowych warzywach i owocach, jajach oraz rybach.  
  • Witaminy z grupy B. Ich niedobór może powodować suchość i pękanie ust, a także powstawanie tzw. zajadów w kącikach. Ich źródłem są m.in. strączki, mięso, ryby, jaja, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona i pestki.  

Skąd wiedzieć, czemu pękają usta i jakiej witaminy brak? Aby to ustalić, warto dokładnie przeanalizować swoją dotychczasową dietę i zastanowić się, czy jest wystarczająco urozmaicona i niskoprzetworzona. W razie potrzeby warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże ocenić jakość codziennego żywienia. Ważne jest też wykonanie badań profilaktycznych, które ocenią poziom witamin w organizmie. Jeśli pękanie ust jest konsekwencja niedoborów witamin, należy w pierwszej kolejności zadbać o dietę, a dopiero później wdrożyć preparaty witaminowe. Suplementacja może być wskazana i pomocna, jednak powinna być dobrana indywidualnie, adekwatnie do wyników badań, objawów i potrzeb organizmu. 

Pękające usta – co robić? 

Pękające usta wymagają odpowiedniej pielęgnacji i ochrony. Jak o nie dbać? 

  • Codziennie stosuj kremy, pomadki lub balsamy nawilżające. Warto aplikować je na wargi nawet kilka razy dziennie. Zimą dobrze sprawdzą się kosmetyki do pielęgnacji ust o właściwościach ochronnych, które mają nieco gęstszą formułę. Latem zaś sięgnij po produkty zawierające filtry przeciwsłoneczne.  
  • Zwracaj uwagę na skład kosmetyków. Powinny zawierać witaminy A i E, oleje roślinne, naturalne woski, pantenol, wyciągi roślinne lub ziołowe. Unikaj produktów z alkoholem, wieloma barwnikami i substancjami zapachowymi. 
  • Regularnie stosuj maski na usta. Mają silne działanie nawilżające, odżywcze i regenerujące. Możesz wykorzystać gotowe maski dostępne w sklepach lub przygotować je samodzielnie np. z oliwy, miodu i jogurtu.  
  • Unikaj oblizywania ust. To często naturalny odruch, kiedy wargi są przesuszone i podrażnione, jednak przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.  
  • Postaraj się nie pić bardzo gorących, ani bardzo zimnych napojów. Skrajne temperatury mogą podrażniać przesuszone, pękające usta. 
  • Jeśli usta pękają do krwi, unikaj dotykania ich brudnymi dłońmi. Może to doprowadzić do przeniesienia drobnoustrojów i rozwoju infekcji.  
  • Wybieraj też łagodne preparaty do higieny jamy ustnej, które mogą mieć bezpośredni kontakt ze skórą warg. Jeśli to możliwe stosuj produkty bez dodatku alkoholu. 
  • Dbaj o odżywczą dietę. Wybieraj nieprzetworzone produkty, świeże warzywa i owoce, roślinne oleje, pełnowartościowe białko. To produkty, które wspierają kondycję Twojej skóry od wewnątrz. Pij minimum 2 litry płynów dziennie, aby dobrze nawodnić organizm. 

W miarę możliwości postaraj się też zrezygnować z kolorowych kosmetyków do ust do czasu zagojenia skóry i ustąpienia problemu. Wiele z nich wysusza usta, powoduje ich pierzchnięcie i pękanie. Kredki, pomadki i błyszczyki do ust powinny być aplikowane wyłącznie na zdrowe, dobrze nawilżone i odżywione wargi.  

 

Co na pękające usta? Domowe sposoby 

Leczenie pękających ust warto wspomóc naturalnymi, domowymi sposobami. Świetnie sprawdzają się oleje roślinne, które wystarczy delikatnie wsmarować w wargi, aby stworzyć na nich warstwę ochronną i nawilżającą. Można wykorzystać np. olej kokosowy, migdałowy, z awokado lub oliwę z oliwek. Innym domowym sposobem na pękające usta jest maseczka miodowa lub jogurtowa. Miód i jogurt działają nawilżająco, regenerująco, kojąco i antybakteryjnie. Wystarczy nałożyć grubą warstwę na usta na kilkanaście minut i powstrzymać się w tym czasie od ich oblizywania.  

Domowe sposoby na pękające usta mogą przynieść ulgę i przyśpieszyć regenerację skóry. Należy jednak stosować je wyłącznie jako dodatek, ponieważ same w sobie mogą okazać się niewystarczające do rozwiązania problemu. Szczególną ostrożność zaleca się zachować w przypadku silnego pękania i krwawienia, aby nie dopuścić do kontaktu uszkodzonej skóry z drobnoustrojami, które mogłyby spowodować infekcje. 

 

Podsumowanie 

Popękane usta to częsty problem. Mogą pojawiać się pod wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych, nieprawidłowej pielęgnacji, braków witamin i niektórych chorób. Regularne nawilżanie warg, dbałość o nawodnienie i odżywczą dietę to ważne elementy profilaktyki i leczenia popękanych ust. 

Źródła: 

  1. Chapped lips https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22005-chapped-lips [dostęp: 03.11.2024] 
  1. 7 Dermatologists' Tips For Healing Dry, Chapped Lips https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/dry/heal-dry-chapped-lips [dostęp: 03.11.2024] 
  1. Fonseca A., Jacob S., Sindle A. Art of prevention: Practical interventions in lip-licking dermatitis, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8060673/ [dostęp: 03.11.2024] 
  1. Best 6 ways to relieve chapped lips https://www.medicalnewstoday.com/articles/324281#humidifier [dostęp: 03.11.2024] 
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down