W życiu każdej młodej mamy przychodzi moment, kiedy powinna zacząć podawać swojemu dziecku coś więcej niż tylko mleko. Rozszerzanie diety niemowlaka trzeba potraktować poważnie, aby dostarczyć maluszkowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Podpowiadamy, o czym absolutnie nie można zapomnieć.

rozszerzanie-diety-niemowlaka

Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku

Z wprowadzaniem do diety dziecka nowych potraw często wiąże się lęk rodziców przed tym, że dziecko nie polubi nowych smaków i będzie wybrzydzać przy stole. U każdego dziecka wygląda to inaczej – jedne pokochają zielone warzywa, inne początkowo zaakceptują tylko marchewkę. Najważniejsze to wprowadzać nowe produkty bez zmuszania.

Jeśli dziecko będzie stanowczo odmawiać jedzenia niektórych nowości, zaczekajmy, aż będzie na to gotowe. Wraz z rozszerzaniem diety niemowlaka zmieniamy też konsystencję dań. Początkowo podajemy mu gładkie, dobrze zmiksowane papki. Około 9. miesiąca życia serwujemy mu dania z grudkami, np. z ryżem lub kawałkami kluseczek. Po skończonym pierwszym roczku możemy podawać już dziecku małe kawałki gotowanych warzyw do samodzielnego gryzienia.

Ważną zasadą jest, by serwować dziecku nowe produkty osobno, w małych ilościach, co kilka dni. Pozwoli to maluszkowi przyzwyczaić się do każdego z nowych smaków, a nam sprawdzić jak niemowlak reaguje na każdy z nowych produktów.

Kiedy zacząć rozszerzać dietę niemowlaka?

Przez pierwszy rok życia dziecka to mleko stanowi podstawę jego jadłospisu. Przychodzi jednak moment, w którym wprowadzamy do niego tak zwane pokarmy uzupełniające. Powinien on nastąpić między 17. a 26. tygodniem życia dziecka.

Wyjątkiem jest zdiagnozowana anemia u niemowlaka – wówczas lekarz może zalecić wcześniejsze rozszerzenie diety o produkty będące bogatym źródłem żelaza.

Od jakich warzyw zacząć rozszerzanie diety niemowlaka?

Rozszerzanie diety warto zacząć od warzyw. Z reguły dzieci akceptują je trudniej niż owoce, dlatego łatwiej będzie je do nich zachęcić w tej kolejności. Jako pierwsze warzywa zazwyczaj podaje się:

  • marchewkę,
  • ziemniaka,
  • dynię.

Potem można przejść do tych bardziej aromatycznych, np. brokułu. Następnie wprowadzamy owoce. Pierwszym owocem większości maluszków jest jabłko. Warto podać mu również:

  • gruszki,
  • banany,
  • morele,
  • brzoskwinie.

Jeśli korzystamy ze słoiczków, rodzaj owocu nie ma większego znaczenia – jeśli zaś sami miksujemy je na papki, korzystajmy z produktów sezonowych, np. truskawek latem.

Rozszerzanie diety niemowlaka po 6. miesiącu

Po 6. miesiącu życia do diety dziecka włączamy chude mięso, np.:

  • królika,
  • cielęcinę,
  • kurczaka.

Podajemy maluszkowi również jajko. Kolejną nową grupą produktów jest nabiał. Jogurt naturalny czy twarożek podajemy również po 6. miesiącu życia. Dania przygotowane z wykorzystaniem mleka krowiego serwujemy dopiero po ukończeniu roczku. Po 7. miesiącu dziecko powinno zacząć jeść ryby. Produkty zbożowe możemy podać maluszkowi już w 17. tygodniu jego życia, jednak czas na to jest aż do 12. miesiąca – decyzja należy tu do rodziców.

Rozszerzanie diety niemowlaka – przepis na pierwszą zupkę

Pierwsze zupka niemowlaka jest niezwykle łatwa w przygotowaniu.

Składniki:

  • pół marchewki,
  • pół ziemniaka,
  • łyżeczka świeżego masła (dla alergików – łyżeczka oliwy),
  • 1–2 płaskie łyżeczki kleiku lub pół łyżeczki kaszy manny,
  • pół szklanki wody.

Warzywa dokładnie myjemy i obieramy ze skórki. Kroimy na kawałki i gotujemy do miękkości. Miksujemy, dodajemy kleik lub pół łyżeczki kaszy manny oraz masło. Całość mieszamy i zagotowujemy. Ostudzoną możemy podawać dziecku.

Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią

Rozszerzanie diety niemowlaka w określonym czasie jest konieczne, ponieważ wzrasta wówczas u niego zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, a samo mleko nie jest w stanie tego zaspokoić. Co więcej, to także moment, w którym przewód pokarmowy malucha trawić produkty inne niż mleko.

Warto wiedzieć, że w pierwszym roku życia dziecka kształtują się jego preferencje smakowe, dlatego w tym czasie powinno ono poznać jak najwięcej smaków i potraw. Z początku dziecko je niewiele nowości, zaledwie 3-4 łyżeczki, a piersią nadal karmione jest „na żądanie”. Jeśli dobrze toleruje pokarmy uzupełniające, z czasem stopniowo zwiększamy ich ilość do małej miseczki.

Rozszerzanie diety niemowlaka alergika

W przypadku niemowlaków uczulonych na białka mleka krowiego, dietę rozszerza się w tym samym momencie co u dzieci niealergicznych. O wprowadzaniu poszczególnych produktów powinien zadecydować pediatra (najlepiej także alergolog), istnieje jednak kilka ogólnych zasad. Mały alergik nie powinien dostawać na początku owoców surowych, ponieważ posiadają one silniejsze właściwości uczulające niż pieczone czy gotowane.

Rozszerzanie diety warto zacząć od zupki marchewkowo-ziemniaczanej z niewielkim dodatkiem oliwy. Znacznie później niż u innych dzieci, do diety alergików wprowadzamy selera. W 6. lub 7. miesiącu wprowadzamy żółtko jajka – jeśli malec przyswoi je bez problemu, całe jajko podajemy mu po skończeniu roku. Za każdym razem dokładnie obserwujemy dziecko przez kilka dni po podaniu nowości, a w razie wzdętego brzuszka, problemów trawiennych czy wysypki, kontaktujemy się z lekarzem.

Czytaj też:

Autor: Olga Szymkowiak

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down