Muszle laktacyjne

Muszle laktacyjne to przydatne akcesorium, które w wielu przypadkach może zostać wykorzystane od razu po porodzie, dlatego warto zabrać je ze sobą do szpitala. Ich zadaniem jest osłanianie obolałych brodawek, a także zbieranie nadmiaru pokarmu w czasie intensywnej laktacji.

Muszla laktacyjna

Muszle laktacyjne wykonane są najczęściej z silikonu, a ich celem jest redukowanie bólu oraz ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych, dlatego wiele młodych mam decyduje się na ich używanie, tuż po urodzeniu maluszka.

Zapewniają one komfort w czasie codziennego funkcjonowania, gdyż nie należy obawiać się o przemoczoną bieliznę na skutek nadmiaru mleka w piersiach. W sytuacji, gdy noszenie muszli laktacyjnych, a także smarowanie brodawki maścią nie pomagają, należy skontaktować się z lekarzem, który zaleci właściwą formę leczenia.

Czytaj też: Laktator elektryczny - wady i zalety. Jaki wybrać?

Muszle laktacyjne - czym są?

Muszle laktacyjne to praktyczny gadżet dla mam karmiących, a jego nazwa wzięła się od wyglądu, gdyż przypominają one muszlę. Poprzez to, że są wykonane z silikonu, można używać ich wielokrotnie, pamiętając jedynie o ich odpowiedniej higienie.

Niewielki ucisk, które powodują muszle, ma za zadaniem hamować powstawanie obrzęków, jak również usprawniać proces leczenia obolałych piersi, czy poranionych brodawek. Świetnie sprawdzają się również w momencie nadmiernej laktacji, gdyż zbierają pokarm w muszli.

Czytaj także: Wkładki laktacyjne - wielorazowe, jednorazowe. Jakie wybrać?

Muszle laktacyjne a wkładki laktacyjne

Tradycyjne wkładki laktacyjne są jednorazowe, a dodatkowo wchłaniają mleko, natomiast muszle laktacyjne poprzez silikonowe tworzywo i swój kształt, zbierają pokarm. Sprawia to, że się on nie marnuje i bez problemu można przelać go do butelki i podać maluszkowi.

Dodatkowo, obolałe brodawki, często smarowane są maścią, jednak włożenie wkładek laktacyjnych, powoduje szybsze wytarcie się kremu, natomiast muszle zabezpieczą posmarowaną pierś przed np. bielizną. Pielęgnacja biustu jest ważna zarówno w czasie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka.

Muszla laktacyjna również dobrze wygląda w biustonoszu do karmienia, gdyż nie zniekształca piersi. Władki niekiedy ulegają przemieszczaniu się, a nadmiernie nasączone mlekiem, potrafią tworzyć nierówności, widoczne nawet przez ubranie.

Warto jednak pamiętać, by po każdym użyciu je sterylizować. Wiele z rodzajów muszli, posiada nawet specjalny „dzióbek”, który ułatwia przelanie mleka do butelki.

Muszle laktacyjne - jak używać?

Używanie muszli laktacyjnych jest niezwykle proste, gdyż wystarczy umieścić je w staniku, postępując według poniższej instrukcji.

Jak używać osłonek laktacyjnych?

  1. W pierwszej kolejności należy pamiętać o dokładnym umyciu dłoni w ciepłej wodzie z mydłem.
  2. Następnie, niezwykle ważne jest wysterylizowane muszli laktacyjnych. Zaleca się umyć je we wrzącej wodzie, w ten sposób pozbywając się z nich wszelkich bakterii i zanieczyszczeń. Warto zastosować również płyn do mycia butelek i smoczków.
  3. Kolejno, należy umieścić brodawkę wewnątrz widocznego otworu, umieszczonego na muszli.
  4. Ostatnim krokiem jest założenie biustonosza, który będzie dodatkowo podtrzymywał osłonkę, a także zwiększał komfort użytkowania.

Warto pamiętać o regularnym myciu osłonek, by chronić pierś przed niechcianymi zarazkami i bakteriami.

Czytaj także: Termometr dla niemowlaka i dla dzieci – jaki wybrać?

Muszla laktacyjna - która najlepsza?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów muszli laktacyjnych. Ich wybór zależy od potrzeby, a najczęściej można spotkać się z dwoma rodzajami,  mianowicie:

  • wentylowane – mają specjalne dziurki, które mają za zadanie zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, ale także chronią brodawki przed otarciami,
  • niewentylowane – są wybierane najczęściej, a od wentylowanych różni ich brak dziurek. Ich rolą jest przede wszystkim zbieranie nadmiernego pokarmu, wytworzonego w trakcie wzmożonej laktacji.

 

Muszle laktacyjne - gdzie kupić?

Muszle laktacyjne można nabyć praktycznie we wszystkich aptekach, jak również w Internecie.

Warto ich także szukać w:

  • sklepach z akcesoriami dla mam i niemowląt,  
  • drogeriach kosmetycznych.

Muszle laktacyjne - cena

Cena muszli laktacyjnych uzależniona jest najczęściej od wielkości wybranego zestawu. Niektóre posiadają jeden rodzaj muszli, natomiast inne wyposażone są zarówno w te klasyczne, jak i wentylowane.

Średni koszt zestawu muszli laktacyjnych oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych. Ceny wahają się od kilkunastu do około stu złotych.

Autor: Katarzyna Pawlik

Zobacz: Laktator ręczny - zalety i wady. Jak używać i który wybrać?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Katarzyna Pawlik...

Komentarze
chevron-down