Zdarte kolano dziecka to częsta przypadłość, zwłaszcza latem, gdy nawet odzież nie chroni skóry przed uszkodzeniem. Choć rany na kolanie rzadko bywają groźne, napędzają dzieciom dużo strachu. Są dość bolesne, o czym dorośli czasem zapominają. Na szczęście szybko się leczą. Dowiedz się, jak przyspieszyć gojenie się kolan!
Spis treści
Mocno zdarte kolano u dziecka – co robić?
Upadek na twardą powierzchnię, zwłaszcza beton, bruk, asfalt, czy skały często skutkuje uszkodzeniem skóry na kolanach. Dzieciom takie wypadki zdarzają się stosunkowo często. Maluchy są aktywne, a jednocześnie niewystarczająco koordynują swoje ruchy. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych. Jak zabezpieczyć ranę na kolanie i sprawić, by zmiany szybko się goiły? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!
Zachowaj spokój
Dzieci reagują na emocje swoich rodziców, więc spokojne podejście pomaga im poczuć się bezpiecznie. Mów do pociechy łagodnym tonem. Zapewniaj, że wszystko będzie dobrze. Nie panikuj i nie upominaj malucha. Skup się na złagodzeniu stresu. Dzięki temu dziecko łatwiej podda się zabiegom. Najważniejsze to nie przenosić gwałtownych emocji na pociechę. Dotyczy to także złości czy irytacji, zwłaszcza jeśli upadek był poprzedzony licznymi ostrzeżeniami. Pamiętaj, że dziecko nie wywróciło się na złość ani specjalnie. Nie denerwuj się na nie, bo to tylko pogorszy sprawę.
Oczyść rany na kolanie
Usunięcie zanieczyszczeń z rany to pierwszy krok, jaki należy podjąć. Jak to zrobić? Wiele zależy od tego, gdzie jesteś i co masz przy sobie. Najlepszym sposobem jest użycie specjalnego płynu antyseptycznego, który pomaga uniknąć infekcji. Nowoczesne preparaty nie powodują pieczenia czy bolesności, za to świetnie oczyszczają ranę, a także przyczyniają się do jej szybszego wysuszenia. Warto mieć jej zawsze przy sobie i wykorzystać w razie potrzeby.
A co jeśli nie masz płynu, np. jesteś na spacerze czy na wycieczce w górach? Wówczas wystarczy czysta woda! Polej nią nawet mocno zdarte kolana i pozostaw do wyschnięcia. Nie dotykaj rany i nie pocieraj podrażnionego miejsca. To wywołuje ból u malucha, a dodatkowo może jeszcze zwiększyć uszkodzenie skóry. Gdy tylko będzie możliwe, oczyść ranę płynem antyseptycznym i zastosuj opatrunek.
Naklej plaster lub zrób opatrunek
Najlepszym sposobem na zagojenie się rany jest pozostawienie jej bez plastra czy bandaża, jednak w pierwszej fazie, zaraz po upadku, warto zabezpieczyć uraz. Dlaczego? Przede wszystkim często z rany leci krew. Plastry i kompresy, a także bandaże i siatki opatrunkowe są sposobem na zatamowanie i zabezpieczenie rany przed dodatkowym zabrudzeniem. Dobrym pomysłem może okazać się też zastosowanie bandaża samoprzylepnego wraz z dodatkowym opatrunkiem. Nie nakładaj bandaża bezpośrednio na zdarte kolano.
Zdarta skóra na kolanie – kiedy warto pójść do lekarza?
Chociaż zdarta skóra na kolanie zazwyczaj nie stanowi poważnego problemu i można ją leczyć w domu, istnieją sytuacje, w których warto skonsultować się z lekarzem. Udaj się po poradę, gdy:
- Rana jest głęboka – gdy widoczne są tkanki podskórne,
- Rana nie przestaje krwawić – trudno ją zatamować, pomimo stosowania materiałów opatrunkowych,
- Rana wykazuje objawy infekcji – zdarza się, że nawet po kilku dniach rana jest nadal obrzęknięta, a skóra wokół niej gorąca i zaczerwieniona. Pojawia się też ropa. Takie objawy świadczą o infekcji,
- Rana nie goi się, jak powinna – nie zasklepia się w ciągu kilku dni, a maluch narzeka na bolesność, która nie zmniejsza się.
W przypadku komplikacji w leczeniu rany jak najszybciej udaj się do lekarza rodzinnego. Jeśli w wyniku upadku widoczne są tkanki występujące pod skórą lub powstają trudności z zatamowaniem krwawienia, jedź na Szpitalny Oddział Ratunkowy – SOR i opisz zaistniały problem.
Ile trwa gojenie kolana i jak przyspieszyć ten proces?
Gojenie kolana po zranieniu zazwyczaj trwa od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od głębokości i rozległości rany. Małe, powierzchowne zranienia mogą goić się w ciągu 7-10 dni, podczas gdy większe rany wymagają nawet kilku tygodni. Decydującym elementem jest odpowiednia pielęgnacja.
Jak przyspieszyć gojenie kolana? Dobrym sposobem jest zastosowanie produktów hydrokoloidowych. Mogą być to gotowe plastry czy żel. Hydrokoloid ma działanie okluzyjne. Oznacza to, że tworzy na powierzchni rany film zabezpieczający podrażnione miejsce. Rozpuszcza uszkodzone tkanki, hamuje wzrost bakterii i przyspiesza procesy naprawcze. Hydrokoloid ogranicza jednocześnie ryzyko powstania blizny po zagojeniu się rany. Żel hydrokoloidowy stosuje się, wykorzystując różne rodzaje opatrunków. Można go także aplikować bez opatrunku, smarując ranę i pozostawiając na noc. Takie rozwiązanie zmniejsza dolegliwości dziecka.
Czego unikać w pielęgnacji zdartych kolan?
Gdy już wiesz, jak zabezpieczyć zdarte kolano, zrobić opatrunek i przyspieszyć gojenie się rany, sprawdź, czego unikać. Gdy skóra na kolanie jest mocno zdarta, nie wolno:
- Intensywnie myć rany – pocieranie czy szorowanie podrażnia skórę, opóźnia regenerację i boli dziecko. Takie postępowanie nie ma żadnego uzasadnienia. Ranę można oczyścić bez inwazyjnych działań;
- Stosować wody utlenionej lub alkoholu do oczyszczania rany – to stare sposoby, od których się już odeszło. Pogarszają potencjał szybkiego gojenia, powodując wysuszenie podrażnionego miejsca,
- Zdrapywać strupów – pozwól organizmowi przeprowadzić cały proces gojenia i nie ingeruj w niego. Może to prowadzić do powstawania blizn i opóźnić gojenie się rany.
W razie wątpliwości warto zawsze zasięgnąć porady lekarza.
Jak zabezpieczyć zdarte kolano – podsumowanie
Rany na kolanie zwykle nie są groźne i szybko się goją, zwłaszcza gdy są właściwie pielęgnowane. Pamiętaj, by nawet na krótkie wycieczki z dzieckiem zabierać płyn antyseptyczny, materiały opatrunkowe, w tym także różne rodzaje plastrów. Zwróć uwagę, by były w różnym rozmiarze. Po upadku malucha nie panikuj, przemyj ranę i ją zabezpiecz. W razie potrzeby udaj się do lekarza i dokładnie opisz sytuację. W pielęgnacji rany stosuj produkty z hydrokoloidem, które przyspieszają gojenie i skracają dolegliwości bólowe.
Bibliografia:
- Wojciech Noszczyk. Chirurgia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.
- M. Kucharzewski i wsp., Algorytmy i wytyczne postępowania terapeutycznego w ranach trudno gojących się, „Forum Leczenia ran” 2020, 1(3), 95-116.
- S. Dąbrowiecki; Fizjologia i patofizjologia procesu gojenia ran; Polska Medycyna Paliatywna; 2003; tom 2; nr 4; 283-297.