Wzdęcia i gazy to częsty problem, osoby które cierpią na te dolegliwości zazwyczaj decydują się na pomoce farmaceutyczne. Jednak który lek na wzdęcia wybrać? Jakie stosować tabletki na wzdęcia a jakie zioła na wzdęcia?
Ważne jest by poznać przyczyny wzdęć i spróbować je wyeliminować (np. spożywanie konkretnych produktów powodujących wzdęcia) czasami w rozpoznaniu konieczna może okazać się wizyta u specjalisty.
Wzdęty brzuch po jedzeniu to częsty problem, szczególnie w czasie świąt, gdy do organizmu dostarczane są duże ilości tłustych i ciężkostrawnych pokarmów. Dodatkowo wielogodzinne siedzenie przy stole spowalnia trawienie, również przyczyniając się do niestrawności.
Sposoby na wzdęcia to bardzo często odpowiednia dieta, picie wyciągów z ziół oraz przyjmowanie leków, których głównym zadaniem jest niwelowanie nieprzyjemnych objawów.
Sprawdź: Domowe sposoby na zgagę - co pomaga na zgagę?
Wzdęcia – przyczyny
Przyczyny wzdęć mogą być różne, a ich odpowiednie rozpoznanie, pozwala na właściwe dobranie kuracji, która pomoże wyeliminować uporczywy problem.
Wzdęty brzuch - przyczyny:
- połykanie dużych ilości powietrza w czasie jedzenia,
- niedrożność jelit,
- stres,
- zespół jelita drażliwego,
- zbyt mała aktywność fizyczna,
- schorzenia ośrodkowego układu nerwowego,
- jedzenie dużej ilości roślin strączkowych i kapustnych,
- ciężkostrawna dieta – bogata w zbyt duże ilości tłuszczów,
- częste picie napojów gazowanych.
Jak widać przyczyn wzdęć jest wiele, dlatego ważne jest obserwowanie organizmu i odczytywanie jego sygnałów. Często występują inne towarzyszące objawy, które mogą pomóc w szybszym rozpoznaniu źródła dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że ciągle wzdęty brzuch może być objawem innych poważnych chorób - wątroby, jelit, bądź trzustki, jeśli stan utrzymuje się przed dłuższy czas i mimo wyeliminowania z diety wyżej wymienionych czynników nie poprawia się nam, należy udać się do specjalisty.
Dowiedz się: Domowe sposoby na zaparcia - co na zaparcia? Leki, dieta
Wzdęcia - objawy
W zależności od rodzaju dysfunkcji objawy mogą być nieco inne, jednak wyróżnić należy przede wszystkim:
- rozpieranie brzucha,
- uciskanie w okolicy pod żebrami,
- częste gazy,
- ból w klatce piersiowej,
- odbijanie,
- nudności,
- zaparcia,
- widocznie większy obwód brzucha.
Przed udaniem się do specjalisty, warto podjąć samodzielną próbę wyeliminowania problemu, przede wszystkim zwracając szczególną uwagę na dietę, tempo jedzenia, a także aktywność fizyczną. Gdy dolegliwości nie ustąpią – warto skonsultować się z lekarzem.
Lek na wzdęcia – który wybrać?
Co na wzdęcia? Jednym ze sposobów leczenia jest przyjmowanie medykamentów, które najczęściej mają działanie objawowe, a więc niwelują odczuwanie nieprzyjemnych symptomów.
Tabletki na wzdęcia mają przede wszystkim za zadanie doprowadzić do pozbycia się nadmiernej ilości powietrza z jelit. Często są to preparaty ziołowe, mające w swoim składzie m.in. koper. Innym z rodzajów leków są produkty rozkurczowe, które należy przyjmować przy silnych objawach. Należy jednak pamiętać, że ich regularne zażywanie może spowolnić pracę jelit.
Niekiedy jednym ze składników leków jest węgiel, który ułatwia trawienie, tym samym niwelując uczucie pełności w brzuchu. Wzdęcia zwykle przestają być odczuwalne po wypróżnieniu. Inną z substancji obecnych w środkach farmakologicznych jest symetykon, którego rolą jest redukcja objętości pęcherzyków gazu znajdujących się w jelitach.
Sprawdź: Karczochy - właściwości, smak, skutki uboczne. Tabletki, sok
Wzdęcia i gazy – dieta
Wzdęty brzuch po jedzeniu najczęściej wynika ze spożywania zbyt tłustych dań, bądź pokarmów o dużej zawartości białka. Wpływ mogą mieć również rośliny strączkowe i kapustne.
Dieta na wzdęcia powinna więc ograniczać spożycie wyżej wymienionych produktów. Osoby, które mają problem ze wzdęciami i gazami powinny także:
- jeść częściej, ale w mniejszych ilościach,
- wolno przeżuwać,
- wyeliminować picie napojów gazowanych,
- ograniczyć jedzenie słodyczy oraz żywności typu fast-food,
- unikać żucia gum.
Jeśli mimo stosowania się powyższych reguł częste wzdęcia wciąż są obecne należy udać się do specjalisty, gdyż może być to jeden z objawów innego schorzenia.
Czytaj: Lek na biegunkę dla dzieci - co jest najskuteczniejsze?
Domowe sposoby na wzdęcia
Warto również poznać domowe sposoby na wzdęcia, które pomogą uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Poza odpowiednią dietą, pomóc mogą:
- zioła na wzdęcia – przede wszystkim warto sięgać po zioła lub herbatki posiadające w składzie: koper włoski, imbir, miętę, kminek, bądź majeranek, przyspieszają one proces trawienia, tym samym ułatwiając wypróżnianie i redukując wzdęcia;
- aktywność – po zjedzeniu posiłku wskazane jest, by wybrać się na spacer, ruch ułatwia wydalanie gazów z organizmu;
- masowanie jamy brzusznej – masaż należy przeprowadzać kolistymi ruchami, zgodnymi ze wskazówkami zegara;
- czosnek na wzdęcia – najlepiej spożywać go w postaci surowej.
Czytaj również:
- Krople żołądkowe - na co pomagają? Dawkowanie w ciąży
- Jak zmniejszyć apetyt? Tabletki i zioła hamujące apetyt
Autor: Katarzyna Pawlik