Kwaśna woda to częsty składnik preparatów do stosowania miejscowego na skórę, charakteryzuje się działaniem przeciwobrzękowym, chłodzącym oraz ściągającym. Dostępna jest kwaśna woda w żelu lub kwaśna woda w tabletkach.

kwasna-woda

Kwaśna woda zawiera przede wszystkim octanowinian glinu oraz substancje pomocnicze. Stosowanie produktu jest niezwykle proste. Gdy występuje w formie żelu to wystarczy nałożyć jego cienką warstwę na zmienione miejsce i odczekać do całkowitego odparowania. Zwykle dawkowanie opiera się na 3 zastosowaniach preparatu w ciągu doby, przez czas ok. 10 dni.

Przed zastosowaniem żelu należy dokładnie zapoznać się z dołączoną do niego ulotką, bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kwaśna woda – co to jest?

Co to jest kwaśna woda? Jej głównym składnikiem jest octanowinian glinu, który cechuje się właściwościami ściągającymi, jak również przeciwobrzękowymi. Rekomendowana przede wszystkim w czasie urazów oraz kontuzji. Przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego, miejscowego. Najważniejszym zadaniem kwaśnej wody jest zmniejszanie obrzęku, a także szybsze gojenie się stłuczenia.

Dowiedz się: Krem do biustu – w ciąży, ujędrniający po karmieniu

Kwaśna woda – działanie

Jakie działanie wykazuje kwaśna woda i kiedy warto ją stosować?

  • Kwaśna woda na opuchliznę – kwaśna woda na obrzęki redukuje lub niweluje stan zapalny.
  • Kwaśna woda na stłuczenia – zmniejsza symptomy zarówno stłuczenia stawów, jak i tkanek.

Kwaśna woda działa ściągająco, dlatego przynosi ulgę w czasie widocznego obrzmienia oraz sińców, zarówno po urazach, jak i ukąszeniach owadów. Obrzęk powinien się zmniejszać nawet po kilkunastu minutach od zastosowania produktu.

Zobacz: Maść z witaminą A – maść z witaminą A na trądzik, pod oczy

Kwaśna woda w żelu

Kwaśna woda w żelu to najpopularniejsza forma w jakiej można spotkać ją na rynku. Poza octanowinianem glinu, który wykazuje właściwości przeciwobrzękowe i ściągające, produkt zwykle ma w swoim składzie także mentol. Ten z kolei cechuje się działaniem chłodzącym oraz łagodzącym odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Niekiedy dodatkowo
w składzie znaleźć można rośliny:

Opakowanie o pojemności 100 ml zwykle waha się w granicach kilkunastu złotych i jest to produkt przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego i miejscowego. Kwaśną wodę zakupić można w aptekach i jest dostępna bez recepty. Nie ma w swoim składzie parabenów, a przechowywać należy ją w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników.

kropla wody

Kwaśna woda w tabletkach

Inną formą w jakiej można nabyć produkt jest kwaśna woda w tabletkach. Należy jednak pamiętać, by nie stosować jej doustnie, tabletki są  przeznaczone do przygotowania roztworu, który nakłada się bezpośrednio na skórę.

Przeciwwskazania do stosowania kwaśnej wody w tabletkach:

  • otwarte rany,
  • zmiany skórne na obszarze, na którym ma znaleźć się kompres,
  • wiek poniżej 3 roku życia,
  • karmienie piersią (u kobiet, które chcą nakładać kompresy właśnie na piersi jest to niedozwolone).

Jak przygotować roztwór? Wystarczy jedną tabletkę rozpuścić w ¼ szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Tak przygotowany roztwór można stosować do opatrunków, okładów i kompresów. Te z kolei powinny być nakładane co kilka godzin, pilnując by nie doszło do ich wyschnięcia. Każdy kolejny kompres powinien być stosowany z nowym roztworem. U dzieci w wieku 3-6 lat zaleca się stosowanie maksymalnie jednego opatrunku w czasie doby.

Sprawdź: Woda na zdrowie - którą wybrać?

Kwaśna woda – jak zrobić?

Warto wiedzieć, iż kwaśną wodę można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy dobrać proporcję: jedną łyżkę octu na jedną szklankę wody. Następnie odstawić roztwór na pół godziny. Po tym czasie można nakładać go na skórę w obrzęknięte miejsce, najlepiej używając do tego kompresu.

Warto pamiętać, iż samodzielne leczenie w domu może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, dlatego w razie zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów najlepiej udać się do specjalisty w celu rozpoznania oraz w razie potrzeby wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj też: Woda morska do nosa – kiedy i jak ją stosować?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Katarzyna Pawlik...

Komentarze
chevron-down