Maść z kasztanowca

Maść z kasztanowca jest doskonałym preparatem na żylaki kończyn i odbytu. Oczywiście wyciąg z kasztanowca stosujemy w mniej zaawansowanych stadiach, w poważniejszych przypadkach konieczna może być operacja. Maść kasztanowa działa jednak nie tylko na żylaki.

Generalnie zwiększa ona poczucie komfortu, zmniejsza bolesność i poczucie ciężkości stóp. Kremu z kasztanów używać można także na poprawę cery – pomaga likwidować nieestetyczne czerwone pajączki na twarzy. Sprawdźmy, jak działa maść z kasztanowca, dlaczego kasztany na żylaki są tak skuteczne, z jakimi innymi składnikami jest mieszany wyciąg z kasztanowca przy produkcji kremu lub tabletek.

Wyciąg z kasztanowca

Kasztanowiec to drzewo z rodziny mydleńcowatych, osiągające wysokość do 40 metrów. Rozpowszechnione w Europie, Azji Wschodniej i Ameryce Północnej. W Polsce najbardziej popularny jest kasztanowiec pospolity. Charakterystyczne dla kasztanowców są w szczególności ich owoce, ubrane w zieloną kolczastą skorupę, z dużymi, twardymi nasionami, znanymi wszystkim jako kasztany.

Do produkcji maści z kasztanowca służy wyciąg z kasztanowca, a dokładniej mówiąc – z nasion kasztanowca. Substancją leczniczą jest zwarta w owych nasionach escyna. Co to takiego? Escyna jest saponiną, która zmniejsza przepuszczalność naczyń oraz zwiększa ich elastyczność. Dzięki temu escyna ma działanie:

  • przeciwbólowe,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwobrzękowe.

Z tego też powodu, oparta na escynie maść z kasztanowca znajduje tak bogate zastosowanie lecznicze, od lat ciesząc się powodzeniem wśród zwolenników medycyny naturalnej i homeopatii.

Czytaj także: Miłorząb japoński - właściwości, działanie i przeciwwskazania

Maść z kasztanowca

Maść kasztanowa stosowana jest na:

  • żylaki kończyn dolnych,
  • żylaki odbytu (czyli hemoroidy),
  • wszelkiego rodzaju zaburzenia krążenia,
  • zakrzepowe zapalenie żył.

Wyciąg z kasztanowca będzie też dobry na pajączki i inne przekrwienia pojawiające się na skórze twarzy.

Maść z kasztanowca nadaje się również do smarowania w przypadku złamań, zwichnięć, obrzęków, wylewów podskórnych. Maść z kasztanowca nie powinna być stosowana bezpośrednio na błonę śluzową i otwarte rany.

Czytaj też: Maść z żyworódki - zastosowanie. Na trądzik i łuszczycę

Maść z kasztanowca na żylaki

Bez wątpienia najbardziej powszechnym zastosowaniem maści z kasztanowca są żylaki. Żylaki kończyn to czerwone pajączki, porywające nogi, będące zewnętrznym objawem poważnej choroby żył. Powstają wskutek wadliwego działania pompy mięśniowej. Nieprawidłowa praca zastawek w żyłach nóg sprawia, że krew zamiast być pompowana w stronę serca, cofa się i zaczyna zalegać w żyłach powierzchniowych, z czasem przyjmując postać charakterystycznych, niebieskich wybrzuszeń. Zazwyczaj jest to efekt siedzącego trybu życia.

Maść z kasztanowca na żylaki odbytu

Z kolei żylaki odbytu, czyli tak zwane hemoroidy, to nieprawidłowo działające guzki krwawnicze. Guzki te, wypełniając się krwią, uszczelniają kanał odbytu i wspólnie ze zwieraczami odbytu, regulują wypróżnianie się. Jednak kiedy guzki owe napełniają się krwią ponad stan i nie są w stanie się z tej krwi opróżnić, wówczas dają o sobie znać w bardzo bolesny sposób. W obu przypadkach – zarówno jeśli chodzi o żylaki nóg, jak i żylaki odbytu, zastosowanie znajdzie wyciąg z kasztanowca.

Sprawdź: Maść żywokostowa – na stawy, żylaki. Właściwości

Tabletki z kasztanowca, maść na żylaki z kasztanowca

Dostępne w aptekach tabletki z kasztanowca mają na celu zmniejszenie przepuszczalność drobnych naczyń. Preparaty te wzbogacone są często o mikronizowaną diosminę, rutozyt i oxerutynę. O ile tabletki z kasztanowca przeznaczone są do użytku wewnętrznego, o tyle maść na żylaki z kasztanowca - jak łatwo się domyślić - służy do stosowania zewnętrznego. W składzie maści z kasztanowca, oprócz samego wyciągu z kasztanowca, zajdziemy często również heparynę.

W przypadku żylaków odbytu, warto wybrać maść z kasztanowca wyposażoną w specjalny aplikator, który ułatwi jej nałożenie.

Oczywiście, wyciąg z kasztanowca nie jest cudownym panaceum na wszystkie stadia żylaków kończyn i odbytów, a jedynie działa wspomagająco w leczeniu stanów mało zaawansowanych. W przypadkach cięższych, konieczne mogą poważniejsze działania, z operacją chirurgiczną włącznie.

Zobacz: Preparaty na żylaki

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down