Maść na żylaki ma za zadanie zmniejszać przepuszczalność naczyń krwionośnych i usztywniać ich ściany. Maść na żylaki powinna też usprawniać przepływ krwi, łagodzić ból i świąd. Maść na żylaki nóg zawiera zazwyczaj wyciąg z kasztanowca i heparynę. Maść na żylaki odbytu, oprócz kasztanowca, może też zawierać antybiotyki, sterydy i środki znieczulające. Ale pamiętajmy - nie eksperymentujmy sami. Najlepszą maść na żylaki, adekwatnie do oceny stanu naszego zdrowia, niech zaordynuje lekarz specjalista.
Maść na żylaki nóg
Powiedzmy sobie szczerze – maść na żylaki powinna być ostatecznością (choć oczywiście są jeszcze gorsze opcje, bo gdy nie pomaga maść na żylaki, pozostaje laser lub operacja). Ostatecznością w tym sensie, że – w myśl starej prawdy - żylakom zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż je leczyć. Co można zrobić, by nie musieć sięgać po maść na żylaki?
Żylaki to zewnętrzny objaw przewlekłej choroby żył. Powstają wskutek zaburzenia działania mechanizmu, tak zwanej pompy mięśniowej. Wadliwe funkcjonowanie zastawek w żyłach nóg powoduje, że krew – która z każdym skurczem serca powinna być pompowana w jego stronę – cofa się i zbiera w żyłach powierzchniowych kończyn. Zalegając zaczyna przybierać formę niebieskich wybrzuszeń pokrywających nogi.
Najczęściej powodem takiego stanu rzeczy jest siedzący tryb życia – dużo pracy, telewizji i komputera, mało ruchu. Szkodliwe jest też oczywiście dłuższe unieruchomienie w czasie chorób i kontuzji. Do powstawania żylaków może się też przyczynić ciąża, a to z powodu ucisku macicy na żyły w miednicy.
Kilka zaleceń, by maść na żylaki nigdy nie była potrzebna:
- dużo sportu: rower, pływanie, tenis, narciarstwo,
- taniec,
- buty na płaskim obcasie,
- luźne spodnie i bielizna.
A jeśli mimo to nie uda im się zapobiec?
Sprawdź: Maść żywokostowa – na stawy, żylaki. Właściwości
Maść na żylaki nóg – składniki
Maść na żylaki nóg to środek pierwszej pomocy. Nie oszukujmy się – do stosowania w niezbyt zaawansowanych stanach, bo gdy sprawę pokpimy, i tak konieczna może być operacja chirurgiczna lub laserowa. Maść na żylaki kończyn dolnych najczęściej wykorzystywać będzie wyciąg z nasion kasztanowca a także heparynę. Co to za substancje i dlaczego tak często są wykorzystywane do produkcji maści na żylaki?
Czytaj też: Maść na rany - otwarte, ropne. Dostępne leki
Maść na żylaki z kasztanowca
Maść na żylaki z kasztanowca wytwarza się z wyciągu z nasion tego drzewa, czyli świetnie wszystkim znanych kasztanów. Zawierają one w swoim składzie substancję o nazwie escyna. Jest to saponina triterpenowa, która uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, zmniejszając tym samym ich przepuszczalność oraz zwiększając napięcie. Chroni to żyły przed deformacją. Escyna poprawia też przepływ krwi, zapobiegając powstawaniu skrzepów.
Czytaj więcej: Maść z kasztanowca – właściwości. Na żylaki i hemoroidy
Maść na żylaki kończyn dolnych z heparyną
Z kolei drugi składnik, często znajdujący się w maściach na żylaki, to heparyna. Z chemicznego punktu widzenia, jest to polisacharyd zbudowany z N-siarczanu i O-siarczany glikozoaminoglikanu. Zawarta w maściach na żylaki heparyna jest substancją, która w naturalny sposób zapobiega krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych.
Pamiętajmy – maść na żylaki stosuje się wyłącznie zewnętrznie, w sposób opisany w ulotce. Zanim sięgniemy po maść na żylaki, stan naszego zdrowia powinien ocenić lekarz i to jemu pozostawmy wybór najbardziej adekwatnego środka.
Zobacz: Skuteczne środki na żylaki
Maść na żylaki odbytu
Szczególnym rodzajem żylaków są żylaki odbytu. Maści na żylaki odbytu mają działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwbólowe,
- łagodzące świąd,
- hamujące przekrwienie,
- zmniejszające przepuszczalność naczyń krwionośnych.
Tu również zastosowanie znajduje wyciąg z kasztanowca, ale znajdziemy też w składzie maści na żylaki odbytu „cięższe” środki. Inną, oprócz wyciągu z kasztanowca, substancją zmniejszającą przepuszczalność naczyń i zwiększającą napięcie ich ścian jest tribenozyd. Wykorzystany do produkcji maści na żylaki odbytu może być też silny antybiotyk o nazwie neomycyna, który ma działanie bakteriobójcze.
Kolejną taką substancją jest hydrokortyzon – zmniejszający obrzęk kortykosteroid. Są w składzie wielu maści na żylaki odbytu substancje znieczulające, na przykład lidokaina, albo cynchokaina. Jedna z maści na żylaki odbytu wykorzystuje zawiesinę E.coli i produktów przemiany materii w celu stymulowania układu odpornościowego.
Zobacz: Maść z żyworódki - zastosowanie. Na trądzik i łuszczycę