Maść na siniaki to środek, który przyspiesza wchłanianie się podskórnych wylewów. Maść na siniaki i krwiaki łagodzi też ból. Jaka jest najlepsza maść na siniaki? Co wybrać – maść na siniaki z heparyną, kwiatem arniki a może octanowianem glinu? Czy jest dobra maść na siniaki dla dzieci?
Maść na siniaki
Maść na siniaki? Ale czym właściwie są siniaki? Bo w medycynie taka nazwa nie występuje. Wybierając maść na siniaki pamiętajmy, że siniak to potoczna nazwa krwiaka. Pod pojęciem krwiaka rozumiemy zaś wylew krwi do tkanki - nagromadzenie krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych pod skórą, które jednak ciągłości skóry nie narusza. Krwiak zewnętrznie objawia się poprzez nabrzmienie i zaczerwienienie skóry.
Najczęściej krwiaki są wynikiem mechanicznych uszkodzeń – silnych uderzeń tępą, płaską powierzchnią, które nie rozrywały skóry. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków, krwiaki są niegroźne dla naszego zdrowia, a w ciągu 7-10 dni całkowicie, samoistnie się wchłaniają. Po co więc stosować maść na siniaki? Ze względu na to co dzieje się pod powierzchnią skóry, krwiak może być bardzo bolesny, wywołując poważny dyskomfort przez kilka dni. Po co cierpieć bez sensu - warto sobie w takiej sytuacji pomóc, stosując maść na siniaki.
Zobacz: Maści, kremy i żele na kontuzje dla sportowców
Najlepsza maść na siniaki
Najlepsza maść na siniaki? Nie będziemy w tym miejsc czynić kryptoreklamy, określonych produktów, nie będziemy też sami rozstrzygać tego dylematu, zwłaszcza że wynik ewentualnych porównań maści na siniaki zależy od indywidualnych cech danego organizmu oraz rodzaju kontuzji. Nie mniej spróbujemy dokonać przeglądu maści na siniaki pod kątem wykorzystywanych w nich substancji leczniczych.
Czytaj też: Maść żywokostowa – na stawy, żylaki. Właściwości
Maść na siniaki z heparyną
Maść na siniaki z heparyną to jeden z najczęściej polecanych środków na bolesne urazy podskórne. Heparyna jest organicznym związkiem chemicznym. Jest to polisacharyd zbudowany z N-siarczanu i O-siarczanu glikozoaminoglikanu. Heparyna zapobiega krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych, wpływa więc korzystnie na jej przepływ. Maść na siniaki z heparyną przyspiesza wchłanianie się krwiaków, zmniejsza obrzęk i działa przeciwzapalnie.
Zobacz: Maść przeciwbólowa - przeciwzapalna, na stawy
Maść na siniaki – octanowian glinu
Inne popularne maści na siniaki i krwiaki oparte są o substancję leczniczą o nazwie octanowian glinu, który działa sciągająco, przeciwobrzękowo i miejscowo łagodzi ból przy urazach tkanek miękkich i obrzękach. Pamiętajmy, że tego typu maści na siniaki nie stosujemy w przypadku, gdy doszło do uszkodzenia skóry. Kontakt z żywą raną może być bardzo bolesny.
Maść na siniaki – kwiat arniki
Jednym z najpopularniejszych składników maści na siniaki jest kwiat arniki. Jest to roślina o właściwościach leczniczych znanych od wieków, w Polsce najpowszechniej występuje w Sudetach i na pojezierzu Mazurskim. Ma ona wyjątkowe działanie wzmacniające ścianki i zmniejszające przepuszczalność naczyń krwionośnych. Kwiat arniki działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Maść na siniaki z kwiatu arniki w szybki sposób pomaga we wchłanianiu podskórnych wylewów, może też być stosowana na:
- skręcenia,
- zwichnięcia,
- dolegliwości reumatyczne,
- obrzęki pourazowe.
Maść na siniaki – inne substancje
W składzie maści na siniaki często znajdziemy też inne substancje lecznicze. Często są to substancje całkowicie naturalne, zawierające wyciągi z liści, kwiatów czy korzeni roślin o leczniczym działaniu. Wymienić wśród nich można nagietka lekarskiego, czy kasztanowca.
Sprawdź też: Maść z kasztanowca – właściwości. Na żylaki i hemoroidy
Maść na siniaki dla dzieci
Najlepsza maść na siniaki dla dzieci? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Są na rynku specyfiki z oznaczeniem „junior”, można też jako maść na siniaki dla dzieci spróbować użyć jedną z ogólnie dostępnych maści uniwersalnych. Tyle, że w przypadku najmłodszych generalnie lepiej zachować ostrożność w stosowaniu wszelakich medykamentów. Być może lepiej jest skorzystać ze starych sprawdzonych metod domowych, takich jak przyłożenie do stłuczenia torebki z lodem, czy mocno wychłodzonego noża, lub łyżki.
A jeśli już smarujemy - przed użyciem którejkolwiek maści na siniaki dla dzieci dobrze jest zasięgnąć porady lekarza pediatry, na pewno zaś należy dokładnie przeczytać ulotkę. Pamiętać trzeba również, że jako maść na siniaki dla dzieci nie powinny być stosowane preparaty rozgrzewające.