Maść arnikowa, wytwarzana z niepozornych żółtych kwiatków arniki, potrafi zdziałać cuda. W kosmetyce stosowana jest maść arnikowa pod oczy, maść arnikowa na naczynka, maść arnikowa na trądzik. Jeśli chodzi o zastosowania lecznicze, powszechnie używa się maść arnikową na siniaki, a także ból o charakterze reumatoidalnym. Pamiętajmy przy tym, że maść arnikowa na rany to mit, wyciąg z arniki stosować można jedynie na nieuszkodzoną skórę. Nie wolno też dopuścić, by maść arnikowa dostała się do przewodu pokarmowego.
Maść arnikowa
Maść arnikowa wytwarzana jest z kwiatów arniki górskiej. Jest to roślina z rodzinnych astrowatych, pochodząca z Ameryki Północnej, dziś rozprzestrzeniona także w Azji i Europie. W Polce arnikę spotkać można między innymi na Mazurach, w Puszczy Białowieskiej, w Sudetach. Uznawana jest za gatunek zagrożony, dlatego do celów leczniczych nie zrywa się kwiatów rosnących dziko, lecz te, które pochodzą ze specjalnych upraw.
Arnika osiąga do 50-60 centymetrów wysokości. Najbardziej charakterystyczne dla arniki są żółte kwiaty zebrane w klasyczne koszyczki. Kwiaty te stanowią również o leczniczych i kosmetycznych właściwościach rośliny, będąc pożądanym surowcem zielarskim.
Po raz pierwszy o właściwościach arniki górskiej pisała słynna Hildegarda z Bingen w XII wieku, na szerszą skalę z jej dobrodziejstw zaczęto jednak korzystać 500 lat później.
Czytaj też: Maść z żyworódki - zastosowanie. Na trądzik i łuszczycę
Maść arnikowa – właściwości
Maść arnikowa właściwości lecznicze i kosmetyczne zawdzięcza bogactwu zawartych w kwiatach arniki składników. Szczególne miejsce wśród nich znajduje unikatowa helenalina. Jest to tak zwany lakton seskwiterpenowy, substancja o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym. Trzeba przy tym pamiętać, że helenalina jest silnie toksyczna, zwłaszcza wobec wątroby, dlatego wszelkie preparaty z arniką przeznaczone są jedynie do użytku zewnętrznego, czyli do smarowania.
Oprócz tego, w składzie arniki, a co za tym idzie wytwarzanej z niej maści arnikowej, znajdziemy oddziałujące na funkcjonowanie naczyń krwionośnych flawonoidy i saponiny, a także triterpeny, olejki eteryczne, garbniki, karotenoidy, tymol.
Maść arnikowa składa się z wyciągu z kwiatów arniki, a także wazeliny i alkoholu.
Maść arnikowa - zastosowanie
Maść arnikowa jest preparatem wzmacniającym naczynia włosowate. Maść z arniki zmniejsza przepuszczalność naczyń, obkurcza je, działa ochronnie na ich ściany. Maść arnikowa działa też przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Leczniczo stosuje się ją w przypadku wystąpienia siniaków, obrzęków, po ukąszeniach owadów, a także w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów.
Posiada też maść arnikowa zastosowanie kosmetyczne – wykorzystując jej właściwości, stosuje się ją do ochrony cery naczynkowej, istnieje też maść arnikowa pod oczy. Można ją stosować również na rozmaite wypryski i choroby skóry, z trądzikiem na czele.
Maść arnikowa na siniaki
Maść arnikowa na siniaki – to najczęstsze zastosowanie środków zawierających wyciąg z arniki. Maść arnikowa działa w dwójnasób – po pierwsze zmniejsza obrzęk poprzez wchłanianie płynu z wysięku, po drugie łagodzi ból. Podobnie będzie działać maść arnikowa w przypadku zwichnięć i skręceń, jeśli towarzyszy im obrzęk. Maść arnikową należy nanieść na miejsce zmienione chorobowo 2 do 4 razy na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej przez producentów dawki. W niektórych przypadkach maść arnikowa może się okazać uczulająca.
Czytaj też: Maść na siniaki, krwiaki, stłuczenia - jaką wybrać
Maść arnikowa na rany
Maść arnikowa na rany? Choć można się w Internecie spotkać z radami, jakoby maść arnikowa przyspieszała gojenie ran, nie jest to prawdą. Maści arnikowej nie należy stosować na otwarte rany. Przeciwskazaniem jest również wystąpienie owrzodzeń, pęcherzyków i temu podobnych. Także po oparzeniach nie powinno się używać wyciągu z arniki. A zatem podkreślmy jeszcze raz: maść arnikową używać należy jedynie na nieuszkodzoną skórę.
Maść arnikowa pod oczy
Bogata jest paleta zastosowań maści arnikowej również w kosmetyce i kosmetologii. Najlepszym tego przykładem maść arnikowa pod oczy. Używa się jej głównie do likwidacji tak zwanych sińców i worów pod oczami. Działanie to w istocie nieco przypomina działanie maści arnikowej na siniaki. Tego typu preparaty często łączą w swoim składzie również inne substancje wpływające na poprawę wygląd skóry pod oczami.
Czytaj też: Jak wybrać krem przeciw zmarszczkom
Maść arnikowa na naczynka
Maść arnikowa na naczynka – to chyba najbardziej znane z kosmetycznych zastosowań maści arnikowej. Wyciąg z arniki, przypomnijmy, działa obkurczająco i wzmacniająco na naczynia krwionośne, zatem jego stosowanie będzie prowadzić do likwidacji (przynajmniej częściowej) nieestetycznych pajączków na twarzy i zapobiegać oblewaniu się rumieniem na policzkach. W sposób naturalny tego typu krem polecany jest osobom o cerze naczynkowej.
Czytaj też: Jak dobrać kosmetyki odpowiednie do wieku i typu skóry
Maść arnikowa na trądzik
Maść arnikową mogą także używać osoby o cerze trądzikowej. Leczenie tego typu wyprysków jest możliwe dzięki zawartości w maści arnikowej substancji przeciwbakteryjnych i antyseptycznych, takich jak tymol. Dodatkowo obecne w wyciągu z arniki karotenoidy dostarczają skórze twarzy witaminy A, która również jest pomocna w walce z trądzikiem, a także ma pośredni wpływ na wygładzanie i ujędrnianie skóry twarzy.
Zobacz też: Trądzik - jak pielęgnować twarz