Żel chłodzący może mieć rozmaite przeznaczenie: jako chłodzący okład po ciężkim treningu, jako maść przeciwbólowa po przebytym urazie, czy opatrunek przeciwobrzękowy na opuchliznę. Żel chłodzący może być także stosowany na co dzień, jako pogromca sińców pod oczami, czy odświeżacz skóry.

zel-chlodzacy

Żel chłodzący – czym jest?

Żel chłodzący to preparat, który może występować także w formie maści, kremu, czy kompresu foliowego. Opatrunek żelowy jest szczególnie polecany przy urazach ortopedycznych (stłuczeniach, skręceniach, zwichnięciach, itp.), przeciążeniach ciała oraz przy opuchnięciach (mających związek z uszkodzeniami ścięgien, stawów, więzadeł, czy mięśni, jak i z upałami, czy długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji).

Żel chłodzący jest chętnie stosowany przez sportowców oraz osoby aktywne fizycznie gdyż uśmierza ból mięśni po intensywniejszych treningach, ochładza i regeneruje. Warto zwrócić uwagę na skład żelu chłodzącego aby zawierał jak najwięcej korzystnych, skutecznych i naturalnych składników, takich jak choćby mentol, arnika górska, olejek lawendowy, czy prowitamina B5.

Konsystencja żelu powinna być lekka i łatwo się wsmarowywać oraz wchłaniać w skórę. Zanim kupimy odpowiedni środek leczniczy warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Żel chłodzący – zastosowanie

Żel chłodzący znajduje rozmaite zastosowanie: zarówno przy problemach ortopedycznych, jak i przy przeciążeniach wynikających z uprawianej aktywności ruchowej, a nawet przy dolegliwościach natury kosmetycznej (takich jak np. opuchnięte oczy, worki pod oczami).

Żele chłodzące stosuje się także po to by schłodzić podatne na pocenie części ciała oraz opuchnięte od gorąca kończyny (tutaj pomocny może okazać się żel chłodzący do stóp).

Szczególne wskazanie ma żel chłodzący dla sportowców, który działa przeciwbólowo, chłodząco oraz odżywiająco. Żel chłodzący przeciwbólowy jest stosowany przez osoby skarżące się na dolegliwości bólowe w różnych częściach ciała (np. na ból reumatyczny).

Prepearat wykazuje także właściwości obkurczające, zatem dobrze go stosować przy obrzękach. Można go m.in. używać na spuchnięte, obolałe dziąsła. Co więcej, żel chłodzący na oparzenia również uznaje się za skuteczny wyrób leczniczy.

Żele chłodzące stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarskimi, aptekarskimi lub z ulotką producenta. Jeśli używamy kompresu należy przed użyciem  wsadzić żel chłodzący do lodówki na kilka minut i dopiero tak przygotowany opatrunek przykładać do ciała. Ponadto należy okryć lodowy okład ściereczką, bądź ręcznikiem, by nie odmrozić leczonej części ciała.

Czytaj też: Maść przeciwbólowa - przeciwzapalna, na stawy

Żel chłodzący – skład

Wybierając żel chłodzący powinniśmy kierować się konkretnymi potrzebami, dlatego że nieco inne komponenty będzie zawierał produkt przeciwbólowy w stosunku do żelu przeciwobrzękowego albo przeciwoparzeniowego, itd. Dobrze także szukać takiego preparatu, który będzie wsparty naturalnymi komponentami.

Jeśli chodzi o naturalne elementy najczęściej w składzie żeli chłodzących można spotkać m.in. eukaliptus, miętę pieprzową, mentol, olejek lawendowy, arnikę górską, prowitaminę B5, witaminę E, aloes, wyciąg z alg, pantenol oraz zieloną herbatę.

Sprawdź też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości

Żel chłodzący - przeciwbólowy

Leczniczy żel chłodzący może działać przeciwbólowo, czy też przeciwobrzękowo. Można znaleźć wyroby medyczne, które spełniają obie te cechy. Niektóre żele chłodzące mają też działanie przeciwzapalne.

Takie właściwości żelu chłodzącego są szczególnie przydatne przy problemach zwyrodnieniowych, przy reumatyzmie, czy w sytuacjach pourazowych np. ścięgien, stawów i pachewek ścięgnistych lub w stanach zapalnych tkanek miękkich.

Sportowcom i osobom aktywnym fizycznie zdarzają się kontuzje oraz dolegliwości bólowe związane z przetrenowaniem. Dlatego także im dedykowane są chłodzące żele o działaniu przeciwbólowym. Jednocześnie oziębiają one rozgrzane tkanki, co wpływa regenerująco na zmęczone mięśnie.

Obrzęki zdarzają się natomiast także paniom chodzącym przez dłuższy czas w butach na wysokim obcasie, czy podczas upału. Wówczas wskazane jest zastosowanie chłodzącego żelu na opuchniętą część ciała.

Żel chłodzący w kosmetyce

Żel chłodzący może być również wykorzystywany w kosmetyce. Na siniaki, worki pod oczami, podpuchnięte po nieprzespanej nocy powieki można użyć właśnie żelu chłodzącego. Żel chłodzący po opalaniu to także skuteczne rozwiązanie na ochłodzenie rozgrzanej słońcem skóry. Poza tym lodowe kompresy przysłużą się cerze nadając jej blasku i świeżości. Warto wiedzieć, że chłodne okłady bardzo lubi cera naczynkowa.

Ponadto mówi się także o właściwościach odchudzających i przeciwcellulitowych ochładzających żeli.

Czytaj także: Pękające naczynka - pielęgnacja cery naczynkowej

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down