Kurkuma na włosy i skórę, na serce, wątrobę i żołądek, na raka i na chorobę Alzheimera. Właściwości i zastosowanie kurkumy są imponujące. Jedynym jej mankamentem jest niska dostępność i słabe przyswajanie przez organizm. Zobacz, jakie zastosowanie znajduje kurkuma w kosmetyce.
Kurkuma - jej właściwości i zastosowanie
Kurkuma to pochodząca z Indii przyprawa, otrzymywana z ostryżu długiego (Curcuma longa) – rośliny należącej do tej samej rodziny, co imbir. Kurkuma jest szeroko wykorzystywana w kuchni, szczególnie indyjskiej, ale też w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej oraz kosmetyce i kosmetologii. W przypadku kurkumy, właściwości i zastosowanie wprost związane są z atrybutami głównego jej składnika, jakim jest kurkumina, organiczny związek chemiczny o wzorze C21H20O6. Substancja ta charakteryzuje się niezwykle szeroką paletą właściwości. Działa:
- przeciwzapalnie,
- antyoksydacyjnie,
- antynowotworowo,
- przeciwmutagennie,
- antyproliferacyjnie,
- żółciopędnie.
Ponadto uważa się, że kurkuma ma korzystny wpływ na układ sercowo naczyniowy, ponieważ obniża poziom cholesterolu we krwi. Łagodzi też dolegliwości żołądkowe, stymuluje układ odpornościowy, zwiększa możliwości i wydatność pracy mózgu – poprawia pamięć, rozważa się jej stosowanie pod kątem możliwości łagodzenia objawów choroby Alzheimera.
A do tego jest silnym barwnikiem – kosmetycznym, kulinarnym, przemysłowym. W kosmetyce wykorzystuje się kurkumę i zawartą w niej kurkuminę między innymi do wytwarzania:
- maseczek antyseptycznych (dla skóry tłustej),
- maseczek stosowanych na wyrównanie kolorytu skóry,
- szminek, cieni do powiek i innego rodzaju kosmetyków barwiących,
- perfum o charakterystycznym, orientalnym zapachu,
- olejków, płukanek i maseczek do włosów, zwłaszcza przetłuszczających się.
Kurkuma na włosy
Wymienione wyżej właściwości, w szczególności przeciwzapalne, ale też barwiące, pozwalają w szerokim zakresie stosować kurkumę na włosy. Wykorzystując moc kurkuminy wykonuje się:
- maseczki do nakładania na skórę głowy, które redukują łojotok i łupież, a więc schorzenia odpowiedzialne za wypadanie włosów oraz ich niezdrowy, przetłuszczony wygląd;
- kosmetyki z kurkumą, które odżywiają i wzmacniają cebulki, stymulują zatem i przyspieszają porost nowych włosów;
- naturalne farby do włosów. Kurkuma jest silnym barwnikiem o złotożółtym odcieniu. Często jako działanie niepożądane wymienia się możliwość zabrudzenia skóry lub ubrań przez kurkuminę. Jednak stosowana świadomie i ostrożnie, zapewnia doskonałe, w pełni naturalne rozświetlenie włosów.
Maseczka z kurkumy na włosy
Maseczka z kurkumy na włosy jest wyjątkowo prosta do wykonania, a w dodatku tania i wydajna. Jedynymi składnikami, jakie są niezbędne do jej przygotowania są:
- kurkuma w proszku,
- oliwa z oliwek, ewentualnie olej kokosowy.
Maseczkę z kurkumy przyrządza się na bazie około 100 ml oliwy, z którą należy połączyć 1 łyżeczkę (kilka gramów) sproszkowanej przyprawy. Kurkumę kupić można między innymi w sklepach ze zdrową żywnością oraz wybranych aptekach. Za opakowanie zawierające 100 gram produktu, należy zapłacić około 10 złotych. W jaki sposób nakłada się maseczkę z kurkumy na włosy? Wystarczy zawartość naczynia z przygotowaną miksturą wmasować delikatnie w całą pokrytą włosami powierzchnię skóry głowy. Włosy mogą być wilgotne. Maseczkę należy pozostawić przez około 30 minut, a następnie umyć głowę szamponem.
Kurkuma a farbowanie włosów
Kurkuma a farbowanie włosów – czy to możliwe? Tak. Kurkuma jest niezwykle silnym barwnikiem. W przemyśle odzieżowym i tekstylnym wykorzystywana jest do farbowania tkanin, miłośnicy kuchni doskonale znają zaś charakterystyczną żółtą barwę curry, która jest efektem działania kurkuminy właśnie. Należy pamiętać, że efekt barwiący przyprawa ta będzie mieć przy każdym zastosowaniu. Barwić na żółto będzie więc również wtedy, gdy zostanie użyta jako maseczka czy płukanka do włosów.
Nie należy się oczywiście obawiać tego, że włosy nabiorą intensywnie żółtej barwy, niewątpliwie jednak rozjaśni ona i zażółci odcień. Efekt ten polecany jest zwłaszcza osobom mającym ciemnobrązowe włosy – istnie duża szansa uzyskania złocistych refleksów. Warto mieć tego świadomość, zarówno w sytuacji, kiedy chce się włosy rozjaśnić, jak i wtedy, gdy nie ma się takiego zamiaru (wówczas stosowanie kurkumy na włosy jest niewskazane).
Kurkuma w kosmetyce
Kurkuma w kosmetyce wykorzystywana jest od tysiącleci. Dawniej na subkontynencie indyjskim, dziś na całym świecie. Nie tylko na włosy. Używana w postaci maseczek i kremów:
- wyrównuje koloryt skóry, zwłaszcza w miejscach zabliźnień
- zapobiega starzeniu, redukuje zmarszczki,
- zmniejsza opuchliznę, przyspiesza gojenie
- zwalcza trądzik, łuszczycę, łojotok, egzemę.
Kurkuma jest doskonale poznana przez naukę. Liczba jej udokumentowanych (co warto podkreślić) zastosowań jest wyjątkowo długa, a istotnych przeciwskazań nie wykazuje się. Problem stanowi natomiast niska dostępność surowca, a także jego słabe wchłanianie przez organizm i szybki metabolizm w układzie pokarmowym, prowadzący do jej wydalania w krótkim czasie.
Autor: Piotr Brzózka
Czytaj też:
- Jak odżywić włosy – naturalne sposoby
- Masło kokosowe - na włosy, do ciała, właściwości, na twarz
- Masło kakaowe - właściwości, na włosy, o ciała, na twarz
- Olej lniany – właściwości, zastosowanie na włosy i twarz
Źródła:
- Sylwia Przybylska, Kurkumina – prozdrowotny barwnik kurkumy, Probl Hig Epidemiol 2015, 96(2)
- Kamila Wolanin, Katarzyna Piwocka, Kurkumina – od medycyny naturalnej do kliniki, Kosmos, Problemy Nauk Biologicznych, Tom 57, 2008, nr 1-2