Kurkuma to jedna z najstarszych i prawdopodobnie najzdrowsza przyprawa świata. Kurkuma jest jednak czymś więcej niż tylko popularnym składnikiem potraw kuchni indyjskiej. Jej zdrowotne właściwości są bowiem od tysięcy lat wykorzystywane w medycynie ajurwedyjskiej. Jakie ma kurkuma właściwości lecznicze? Czy warto kupić ekstrakt z korzenia kurkumy? A także co ma wspólnego kurkuma z Alzheimerem?

kurkuma

Kurkuma

Kurkuma jest otrzymywana z ostryżu długiego (Curcuma longa), czyli byliny z rodziny imbirowatych, która wyglądem łudząco przypomina imbir. Kurkuma jest podstawową przyprawą dodawaną do potraw kuchni indyjskiej. To właśnie kurkumie curry zawdzięcza swój żółto-złoty kolor oraz charakterystyczny, korzenny smak.

Kurkuma jest także używana jako barwnik w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i włókienniczym. To jednak nie wszystko. Kurkumę od tysięcy lat wykorzystuje się jako środek leczniczy w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Do Europy trafiła dopiero w XIII wieku za sprawą Marco Polo, ale nie zyskała takiej popularności jak w Półwyspie Indyjskim. Indie są największym producentem i eksporterem kurkumy na świecie.

Kurkuma - właściwości

Kurkuma wykorzystywana jest nie tylko w kuchni. Jej właściwości zdrowotne doceniono już tysiące lat temu i do dzisiaj wykorzystuje się ją w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Kurkuma właściwości lecznicze zawdzięcza zawartej w niej kurkuminie, która należy do silnych przeciwutleniaczy.

Kurkumina chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, które odpowiadają za procesy starzenia się skóry oraz przyczyniają się do rozwoju nowotworów. Kurkumina znana jest także ze swoich właściwości przeciwzapalnych. W medycynie ajurwedyjskiej stosuje się kurkumę na trudno gojące się rany. Jest także zalecana w przypadku infekcji wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych.

Zdaniem specjalistów kurkumina wpływa też korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, gdyż obniża poziom cholesterolu. Co więcej, ostryż długi jest bogaty w olejki eteryczne, które pobudzają wątrobę do produkcji żółci, przyspieszają przemianę materii oraz zapobiegają wzdęciom brzucha.

Czytaj też: Kminek zwyczajny – na odchudzanie, właściwości, w ciąży

Kurkuma - ekstrakt

Kurkuma, a właściwie obecna w niej kurkumina, posiada szereg właściwości zdrowotnych. Niestety w przyprawie znajduje się niewielka ilość tego związku chemicznego. Osoby, które chcą sprawdzić leczniczą moc kurkumy mogą sięgnąć po suplement diety. Na rynku aptecznym można kupić ekstrakt z korzenia kurkumy. Niektórzy producenci suplementów diety sprzedają wyizolowany ekstrakt z kurkuminy. Decydując się na zakup kurkumy w tabletkach, należy mieć na uwadze, że jest ona słabo wchłaniana z przewodu pokarmowego, dlatego warto kupić suplement diety, który dodatkowo zawiera piperynę, która zwiększa przyswajalność zawartych w kurkumie substancji.

Czytaj także: Graviola – czym jest? Dawkowanie i właściwości

Bio kurkuma

Zamiast ekstraktu z kurkumy, w sklepach ze zdrową żywnością można kupić bio kurkumę, czyli zmielony korzeń ostryżu długiego pochodzący z ekologicznych upraw. Mielona bio kurkuma, podobnie jak ekstrakt, jest polecana jako suplement diety. Bio kurkumę można dodawać do potraw lub zmieszać z jogurtem. Zalecana dzienna dawka to 2-3 gramy. Bio kurkumę można także kupić w kapsułkach.

Zobacz: Babka lancetowata – właściwości. Zastosowanie na kaszel

Kurkuma a Alzheimer

Badania przeprowadzone kilka lat temu przez niemieckich naukowców z Instytutu Medycyny i Neurofizjologii w Julich dowiodły, że kurkuma, a konkretnie występujący w niej związek o nazwie tumeron, może mieć wpływ na procesy naprawcze w mózgu. Badania przeprowadzone na szczurach dowiodły, że tumeron pobudza komórki nerwowe w mózgu do namnażania się. Na razie niemieccy badacze starają się studzić emocje pacjentów chorych na tę nieuleczalną chorobę i ich rodzin, zastrzegając, że badania przeprowadzono jedynie na szczurach, co nie oznacza, że tumeron zadziała tak samo na komórki nerwowe w mózgu człowieka.

Podobne badania przeprowadzono w 2018 roku w Stanach Zjednoczonych. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego badali wpływ kurkuminy na ludzki mózg. Badanie przeprowadzono na grupie 40 osób powyżej 50 roku życia, które miały problemy z pamięcią. Część osób przyjmowała kurkuminę, a część placebo. Test trwał półtora roku, a badania wykazały znaczną, bo prawie 30 procentową,  poprawę pamięci u osób, które zażywały kurkuminę. Badania będą kontynuowane pod kątem wykorzystania kurkuminy w leczeniu Alzheimera. Co ciekawe, w Indiach, gdzie kurkuma jest dodawana do większości potraw, wskaźnik zachorowań na chorobę Alzheimera jest znacznie niższy niż w krajach Zachodu.

Sprawdź: Olejek z oregano - właściwości lecznicze

Autor: Joanna Woźniak

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down