Krem z witaminą C albo wzmacniające jego działanie serum z wit. C, to kosmetyki, które spowalniają procesy starzenia skóry. Krem do twarzy z witaminą C chroni przed działaniem wolnych rodników oraz stymuluje produkcję kolagenu zapewniającego sztywność skóry i zapobiegającego powstawaniu zmarszczek. Pamiętajmy, że kosmetyki z witaminą C wykorzystują działanie różnych postaci tej substancji, od kwasu L-askorbinowego po tetraizopalmitynian askorbylu, które różnią się stabilnością i innymi właściwościami.
Krem z witaminą C
Po co wymyślono krem z witaminą C? Czym jest witamina C? Najczęściej utożsamiana jest z kwasem askorbinowym, czyli organicznym związkiem chemicznym z grupy nienasyconych alkoholi polihydroksylowych. Choć człowiek, oprócz świnki morskiej, należy do nielicznych istot żywych, które samodzielnie nie syntezują witaminy C, jest ona absolutnie niezbędna do funkcjonowania jego organizmu.
Pełni rolę przeciwutleniacza spowalniającego procesy starzenia i chroniącego między innymi przed promieniowaniem ultrafioletowym czy zanieczyszczeniami z powietrza (to jedno z głównych zastosowań kremu z witaminą C).
Witamina C
Bierze też witamina C udział w powstawaniu tkanki łącznej, a także:
- ułatwia gojenie ran,
- przyspiesza zrastanie się kości,
- chroni dziąsła,
- stanowi zaporę dla rozwoju próchnicy,
- stabilizuje pracę układu nerwowego i sercowego,
- zwiększa odporność, zwłaszcza u osób czynnie uprawiających sport, lub pracujących ciężko fizycznie.
W związku z tym, że człowiek witaminy C nie produkuje sam, istnieje potrzeba stałego dostarczania jej z zewnątrz. Źródłem mogą być pokarmy, suplementy diety, preparaty witaminowe a także krem z witaminą C.
Krem z wit. C – zastosowanie
Krem z witaminą C, jak wspomnieliśmy wyżej, pełni rolę przeciwutleniacza. Doskonale nadaje się do ochrony przez wolnymi rodnikami, promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami, które dostają się do skóry ze środowiska. Krem z witaminą C łagodzi oparzenia słoneczne i przyspiesza proces gojenia drobnych ran. Niweluje też przebarwienia skórne. Ponadto krem do twarzy z witaminą C wykorzystuje właściwości tej substancji, dzięki którym bierze ona udział w syntezowaniu kolagenu – białka tkanki łącznej odpowiedzialnego za elastyczność skóry.
Utrata kolagenu powoduje powstawanie zmarszczek, które są jednym z najbardziej namacalnym objawów procesu starzenia się skóry. Tym samym krem do twarzy z witaminą C będzie naszym naturalnym sprzymierzeńcem w walce o zachowanie młodego wyglądu.
Zobacz: Dermokosmetyki - specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji twarzy
Serum z wit. C
Jeszcze silniej niż krem, działać będzie serum z wit. C. Serum to preparat wzmacniający działanie kremu, zwierający substancje czynne w większym stężeniu, do stosowania miejscowego. Zazwyczaj ma postać płynu, żelu lub emulsji zamkniętej w niewielkich rozmiarów buteleczce, ze specjalną pipetą do aplikacji. Specyfiki typu serum często mają ekskluzywny charakter, a cena wielu z nich potrafi sięgać kilkuset złotych. Z drugiej strony skondensowana forma oraz załączona pipeta sprawiają, że do pielęgnacji skóry używa się jednorazowo kilku zaledwie kropel.
Serum z wit. C, jak łatwo się domyślić poznawszy właściwości tej substancji, ma przede wszystkim stymulować syntezę kolagenu, powodując większe napięcie skóry w miejscy aplikacji. Dodatkowo serum do twarzy z witaminą C będzie uszczelniać naczynka krwionośne, zapobiegając nieestetycznym przebarwieniom.
Sprawdź: Krem przeciwzmarszczkowy - jaki krem na zmarszczki wybrać?
Kosmetyki z witaminą C
Kosmetyki z witaminą C, mimo wspólnej, potocznej nazwy, tak naprawdę zawierają witaminę C w różnych postaciach. Najczęściej wykorzystuje się w kosmetologii kwas L-askorbinowy, który jest najtańszy oraz najbardziej upowszechniony i który ma silne działanie, aczkolwiek stosunkowo szybko traci swoje właściwości – mówi się o nim, że ma niską stabilność.
Ale niekiedy kosmetyki z witaminą C zawierają inne jej postaci, takie jak 3-0 etylowy kwas askorbinowy, dostępny w formie oleju tetraizopalmitynian askorbylu czy glukozyd askorbylu. W odróżnieniu od kwasy L-askorbinowego, pozostałe wymienione formy witaminy C charakteryzują się większą stabilnością, choć nie zawsze mają tak silne działanie.
Zobacz: Krem na przebarwienia - jaki krem rozjaśniający wybrać?
Serum do twarzy z witaminą C
Ponieważ serum do twarzy z witaminą C jest kosmetykiem zazwyczaj bardzo drogim, preparat o podobnym działaniu można spróbować wykonać samemu, aczkolwiek oczywiście spodziewajmy się efektów jedynie w ograniczonym zakresie. Można do tego celu wykorzystać zwykłą witaminę C w kroplach lub w proszku, którą mieszamy (rozpuszczamy) z wodą, używając jednak do tego celu wody destylowanej, a nie mineralnej, czy kranowej.
Do tego dodać można substancję zagęszczającą, żel o dowolnym preferowanym składzie, najlepiej mającym lecznicze zastosowanie. Często też serum do twarzy z witaminą C wzbogacane jest o witaminę E. Pamiętajmy, że witamina C, którą nabędziemy do wykonania mikstury, najpewniej będzie kwasem askorbinowym – wysoce niestabilnym. Nie ma więc sensu wytwarzanie dużych ilości serum.
Czytaj także: Krem matujący - jaki wybrać? Najlepszy krem matujący