W czasie rozszerzenia diety dziecka nie należy zapominać o jajkach, które są cennym źródłem żelaza, białka i witamin. Powinno być ono jednym z pierwszych produktów wprowadzonych do jadłospisu niemowlaka. Sprawdź, kiedy należy podać dziecku pierwsze jajko, a także jak przygotować je dla niemowlaka.

jajko-dla-niemowlaka

Rozszerzenia diety dziecka to ważny i stresujący moment w życiu rodziców, w czasie którego, pojawia się wiele pytań, odnośnie tego, jaki produkt spożywczy można podać dziecku, a jaki jest absolutnie niewskazany. Zwykle pierwszy stały posiłek dziecko dostaje po skończeniu 17. tygodnia życia, aczkolwiek zdania w tej kwestii są podzielone. Jedni eksperci zalecają, by pierwszy stałe danie wprowadzić do diety dziecka, które skończyło 4 miesiące, inni postulują, że dopiero półroczne dziecko powinno otrzymać inny posiłek niż mleko. Z reguły pierwszym stałym daniem dziecka jest kaszka lub przecier warzywny. Pojawiają się natomiast wątpliwości co do tego, kiedy do diety dziecka można wprowadzić jajko.

Co zawiera jajko dla niemowlaka?

Jajko jest źródłem żelaza, białka oraz witamin A, D i B2. Można z nim znaleźć cały szereg soli mineralnych:

  • fosfor,
  • potas,
  • magnez,
  • cynk,
  • siarkę,
  • lecytynę.

Zawiera także dużą ilość tłuszczu, zwłaszcza nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Kiedy jajko dla niemowlaka?

Pierwsze jajko dla niemowlaka można przygotować na początku rozszerzania diety. Kiedy najlepiej to zrobić? Zgodnie z najnowszymi zaleceniami żywieniowymi, niemowlę karmione wyłącznie piersią do 6. miesiąca, może zjeść jajko już w siódmym miesiącu życia. Jeśli zaczęło jeść wcześniej stałe pokarmy, można zdecydować się na podanie jajka w 6. miesiącu.

Niemowlę 6. miesięczne nie powinno jeść jajka częściej niż raz na dwa tygodnie. Jeśli zostało wprowadzone do diety niemowlaka w 7. miesiącu, zaleca się podawać je nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

Wcześniej dietetycy zalecali, by na początku rozszerzania diety podać dziecku tylko połowę żółtka raz na dwa dni, w 9. miesiącu całe żółtko, a dopiero od 11. miesiąca życia dziecka całe jajo. Według najnowszych zaleceń żywieniowych, rozszerzanie diety można rozpocząć od całego jajka.

Jakie jajko dla niemowlaka?

Wiemy już, kiedy podać pierwsze jajko niemowlakowi, ale nie wiemy, w jakiej postaci. Na początku rozszerzania diety, może być ono jednym ze składników zupki jarzynowej. W kolejnych tygodniach można podać dziecku ugotowane jajo lub jajecznicę przyrządzoną na parze (białko powinno być dobrze ścięte).

Co bardzo ważne, nigdy nie należy podawać niemowlakowi ani starszemu dziecku surowego jajka ze względu na możliwość zakażenia salmonellą. Rocznemu dziecku można podać jajko na miękko, a smażone na tłuszczu jest dozwolone od trzeciego roku życia.

Liczy się nie tylko sposób przyrządzenia jajka, ale także jego pochodzenie. Te, które zamierzamy podać dziecku, powinny pochodzić z kontrolowanych ferm. Nie zaleca się kupować dla dziecka jajek wiejskich, nieprzebadanych weterynaryjnie. Najlepsze będą pochodzące z fermy ekologicznej.

Jajko dla niemowlaka alergika?

Jedną z najpopularniejszych alergii występujących u niemowląt i małych dzieci jest alergia na jajka, a konkretnie na białko jajka kurzego, które uchodzi za silny alergen. Z tego też względu, wcześniejsze zalecenia dietetyków, mówiły o tym, by początkowo podawać dziecku tylko żółtko, a od 11. miesiąca także białko. Innymi słowy zalecano stopniowo przyzwyczajać dziecko do tego produktu.

Objawy alergii u dzieci karmionych sztucznie zwykle występują około 2 roku życia. W przypadku karmienia piersią mogą pojawić się już u noworodków.

Najpopularniejsze objawy alergii na jajka u starszych dzieci to:

  • ból brzucha,
  • biegunka,
  • nudności,
  • pokrzywka;

zaś u noworodków - kolka, wzdęcia, ulewanie się. W przypadku stwierdzenia alergii u dziecka konieczne jest wykluczenia jajek z diety. Ewentualnie można sprawdzić, czy dziecko uczula jajko przepiórcze.

Jako na parze dla niemowlaka - przepisy

Jajecznica na parze

Przygotowanie jajecznicy na parze dla niemowlaka nie powinno sprawiać trudności. Jajko przed rozbiciem należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie. Po wbiciu do miseczki, można dodać nie niego odrobinę masła lub mleka i roztrzepać. Następnie miseczkę z roztrzepanym jajkiem, wkłada się do gotującej się wody. Masę jajeczną należy mieszać, aż jajko się zetnie. Jajecznicę dla niemowlaka można także przygotować w parowarze.

Czytaj też:

Autor: Joanna Woźniak

Bibliografia:

  • Weker K., Barańska M. (red.), Żywienie niemowląt i małych dzieci, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down