Rozszerzanie diety dziecka należy przeprowadzić umiejętnie. Niewłaściwe żywienie może niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka, a w przyszłości wywołać choroby dietozależne. Jednym z pierwszych stałych posiłków, jakie podajemy dziecku, jest zupka lub kaszka. Sprawdź, jak należy przygotowywać zupki dla niemowląt.

zupki-dla-niemowlat

Zupki dla niemowląt po 4. miesiącu

Dopiero po 4. miesiącu życia dziecko nabywa umiejętność rozdrabniania jedzenia językiem i otwierania ust przy zbliżaniu łyżeczki. Można wtedy zacząć mu podawać pokarmy stałe, ale koniecznie zmiksowane na gładkie puree.

Zalecane są:

  • gotowane, miksowane warzywa i owoce,
  • kaszki,
  • kleiki.

Warzywa przed ugotowaniem należy dokładnie wyszorować i obrać. Pierwsze zupki dla niemowląt mogą być jednoskładnikowe. Zwykle pierwszym produktem na zupę jest marchewka. Ważne, żeby była świeża i soczysta. Marchew wystarczy ugotować i dokładnie zblendować.

Kolejnym produktem, z którego można przyrządzić zupkę dla niemowląt po 4. miesiącu jest dynia. Podobnie jak marchewka, dynia jest delikatna w smaku i lekkostrawna. Można ją ugotować lub upiec w piekarniku, a następnie zmiksować na krem. Między 5. a 6. miesiącem życia dziecko powinno nadal jeść pięć posiłków dziennie, w tym cztery mleczne. Instytut Matki i Dziecka zaleca, by każda porcja miała 150-160 ml. Co kilka dni można dodawać do diety dziecka nowy składnik. Analogicznie można przygotować zupę-krem z selera czy korzenia pietruszki. Przyprawy dozwolone to świeża natka lub koperek.

Zupki dla niemowląt po 6. miesiącu

Zupka po 6. miesiącu może już być bardziej treściwa, na przykład z mięsem na bazie kilku składników, które dziecko już zna. Przykładem takiej zupki jest rosołek na mięsie z piersi z kurczaka lub indyka. Aby go przyrządzić, wystarczy do ugotowanej piersi, dodać starte lub drobno pokrojone warzywa (marchewkę, korzeń pietruszki, selera, ziemniaka) i ugotować do miękkości. Zupę można urozmaicić, dodając łyżkę kaszy manny. Gotową można posypać natką pietruszki.

Innym przykładem zupki dla niemowląt po 6. miesiącu jest krem z brokułów. Brokuły powinny być dokładnie umyte i podzielone na różyczki. Ugotowane do miękkości różyczki, wkładamy do miseczki i blendujemy. Do zupki do 6. miesiącu można dodać oliwę z oliwek, świeże masło lub jogurt naturalny. Dodatkiem do zupy może być ugotowane jajko. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka, ugotowane jajko można podawać niemowlętom, które skończyły  4. miesiąc życia.

Zupki dla niemowląt po 10. miesiącu

Skoro był rosół, to powinna być też pomidorowa. Pomidor może uczulać, dlatego niektórzy zalecają, by poczekać z jego podaniem aż maluszek skończy 10 miesięcy. Krem z pomidorów przygotowuje na bazie wywaru warzywnego z marchewki, korzenia pietruszki, selera oraz pora. Do gotujących się warzyw dodajemy drobno pokrojonego pomidora, oczywiście bez skórki i gotujemy jeszcze co najmniej 10 minut. Na koniec wszystko dokładnie miksujemy.

Zupki dla niemowląt po 10. miesiącu można urozmaicić na przykład kluseczkami lanymi. Do ich przygotowania wystarczy żółtko, mąka i woda. Z tych składników przygotowujemy ciasto, które wlewamy przez sitko pod koniec gotowania zupki, na przykład rosołu lub zupy pomidorowej. Gotujemy jeszcze kilka minut, by kluseczki było miękkie.

Jak pasteryzować zupki dla niemowląt?

Zamiast kupować w sklepach gotowe jedzenie w słoiczkach, można przygotowane w domu zupki czy kremy i je pasteryzować.

Potrzebne będą do tego:

  • słoiczki z zakrętkami,
  • duży garnek,
  • ewentualnie ściereczka.

Słoiczki wyparzamy i nagrzewamy w piekarniku. Wkładamy do nich przyrządzony wcześniej krem i dokładnie zakręcamy. Do dużego garnka wkładamy słoiczki w taki sposób, żeby się nie stykały. Na dnie możemy położyć ściereczkę, która zabezpieczy je przed pęknięciem. Słoiki zalewamy gorącą wodą poniżej zakrętek i gotujemy przez pół godziny. Następnie wyjmujemy, dokręcamy zakrętki i ustawiamy do góry dnem. W czasie wystygania zakrętki staną się wklęsłe. Wtedy mamy pewność, że pasteryzacja się udała.

Zupki dla niemowląt

Żywienie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Zdawano sobie z tego sprawę już w starożytności, ale słynna maksyma Hipokratesa – Jesteś tym, co jesz, obecnie przybrała na znaczeniu. Niezwykle modne stało się bycie fit, eko, wege, bio, etc. Ludzie zaczęli przykładać większą wagę do tego, co jedzą, a żywienie niemowlaka należy traktować jako sprawę najwyższej wagi. Od sposobu żywienia dziecka w wieku niemowlęcym zależy tempo wzrostu, zdolności poznawcze, a także odporność.

Na pewnym etapie rozwoju dziecku już nie wystarcza mleko matki, trzeba zacząć rozszerzać dietę. W zależności od wieku, potrzebna jest określona ilość składników odżywczych. Instytut Matki i Dziecka zaleca, by proces ten rozpocząć, kiedy niemowlę skończy 17. tydzień życia, a najpóźniej w 26. tygodniu. Jednym z pierwszym tzw. stałych posiłków powinna być kaszka lub zupka.

Czytaj też:

Autor: Joanna Woźniak

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down