Dieta, którą powinny wprowadzić osoby mające problem z hemoroidami, powinna być przede wszystkim bogata w błonnik. Jego obecność w posiłkach sprawia, że stolec posiada odpowiednią konsystencję i bez trudu przemieszcza się w jelitach. Dzięki temu nie pojawiają się problemy z zaparciami, które wzmagają parcie, a tym samym nasilają dolegliwości.
Dieta na hemoroidy – czy ma znaczenie?
Odpowiednia dieta ma bardzo duże znaczenie zarówno u osób cierpiących z powodu zdiagnozowanych hemoroidów jak i w ich profilaktyce. Jej istotą jest zapobieganie zaparciom. Składniki mają sprawić, że pasaż jelitowy przebiega sprawnie, masy kałowe są luźne i nie dochodzi zarówno do biegunek i jak i do zatwardzenia.
Ważnymi składnikami w tej diecie będą więc wszystkie produkty dostarczające dużo naturalnego błonnika. Kluczową rolę będą miały świeże owoce i warzywa, a także produkty pełnoziarniste. Istotne jest wzbogacenie diety o niskosłodzone produkty probiotyczne – jogurty, kefiry, maślankę. Dużą wagę przywiązuje się także do odpowiednio dużego nawodnienia organizmu.
Co jeść przy hemoroidach wewnętrznych i zewnętrznych?
Dieta powinna być lekkostrawna, niskosłodzona, nieprzetworzona, z dużą zawartością błonnika. Jego obecność w posiłkach sprawia, że stolec posiada odpowiednią konsystencję i bez trudu przemieszcza się w jelitach, dzięki czemu nie pojawiają się problemy z zaparciami.
Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość błonnika, należy spożywać:
- pełnoziarniste pieczywo i makarony, kasze, płatki zbożowe,
- surowe i gotowane warzywa, m.in. pomidory, marchew, brokuły, szpinak,
- świeże owoce takie jak: jabłka, grejpfruty, pomarańcze, kiwi,
- suszone owoce, takie jak śliwki czy morele.
Dobre efekty przyniesie wzbogacenie codziennego jadłospisu o produkty mleczne, zwłaszcza kefiry, maślanki i jogurty naturalne. Zawierają one kultury bakterii, które pozytywnie wpływają na florę jelit, a dodatkowo zapewniają prawidłową konsystencję kału.
Ze względu na możliwość drobnych krwawień, u osób borykających się hemoroidami może pojawić się łagodna anemia. Właśnie dlatego pacjenci powinni spożywać również produkty bogate w żelazo i witaminę C. Ta ostatnia poprawia stan naczyń krwionośnych.
Ważną zasadą diety przy hemoroidach jest zachowanie odpowiedniej wielkości posiłków. Mniejsze porcje jedzone częściej będą znacznie lepszym rozwiązaniem niż duże posiłki spożywane rzadziej.
Czego unikać przy hemoroidach?
Przede wszystkim należy unikać ciężkostrawnych pokarmów, takich jak tłuste, smażone potrawy. Niewskazane są produkty zawierające dużo cukru, który zmniejsza przyswajanie wody i powoduje zaburzenia flory bakteryjnej jelit.
Warto wyeliminować z diety produkty wzdymające, zapierające lub mogące spowodować wzdęcia, zwłaszcza:
- roślin strączkowych – wzdymają,
- białego ryżu – zawiera mało błonnika, lepiej wybierać ryż ciemny,
- gorzkiej czekolady i kakao – mogą wywoływać zaparcia,
- bananów – niedojrzałe mogą powodować zaparcia.
Pikantne przyprawy takie, jak pieprz cayenne czy tabasco mogą zadziałać drażniąco na przewód pokarmowy, ale też nadmiernie przyspieszać trawienie, pasaż jelitowy, działać przeczyszczająco. Dlatego odradza się ich stosowanie w diecie przy hemoroidach.
Jak w przypadku większości chorób, niewskazane są używki. Alkohol i napoje zawierające kofeinę mogą prowadzić do odwodnienia, co z kolei może nasilać zaparcia i dokuczliwe objawy hemoroidów.
Co pić przy hemoroidach?
Osoby cierpiące z powodu hemoroidów powinny pamiętać o wypijaniu co najmniej 2 litrów płynów dziennie. Pomoże to w utrzymaniu odpowiedniej spoistości stolca i zapobiegnie zaparciom. Pić warto szczególnie niegazowaną wodę mineralną i herbatki ziołowe z:
- piołunu,
- czarnego bzu,
- pokrzywy.
Odpowiednia będzie również słaba herbata. Unikać należy kawy, mocnej, długo parzonej herbaty, alkoholu i słodzonych napojów, zwłaszcza tych gazowanych.
Co jeść po operacji hemoroidów?
Zabieg usunięcia hemoroidów w zależności od przeprowadzanej techniki w mniejszym lub w większym stopniu powoduje ingerencję w delikatną śluzówkę odbytnicy i odbytu. Po operacji hemoroidów odpowiednia dieta odgrywa kluczową rolę w procesie gojenia i zapobiegania nawrotom choroby. Zalecenia dietetyczne dotyczą lekkich posiłków. W pierwszych dniach zaleca się lekką dietę płyną np. w postaci zmiksowanych warzywnych zup. Kluczowe jest odpowiednie nawodnienia.
Głównym celem diety w tych dniach jest unikanie zaparć i podrażnienia końcowych odcinków jelita grubego. Dieta nie będzie różniła się znacząco od tej, która zalecana jest pacjentom cierpiącym z powodu hemoroidów. Wyklucza się produkty ciężkostrawne, smażone i wywołujące zaparcia.
Co jeszcze oprócz dobrej diety na hemoroidy?
W stosowanie odpowiedniej diety wpisuje się także szereg nawyków, które pozwolą ograniczyć dolegliwości i mogą spowolnić rozwój choroby.
Zaleca się unikania długotrwałego przesiadywania na toalecie, które nadmiernie obciąża unaczynienie dolnych części układu pokarmowego. Nie zaleca się też wymuszania parcia na stolec. Podczas defekacji można skorzystać z podpórki na nogi.
Osoby cierpiące z powodu hemoroidów powinny zdecydować się na regularny i umiarkowany wysiłek fizyczny. Aktywność poprawia pracę jelit, a tym samym przyczynia się do zapobiegania zaparciom.
Bezwzględnie ważne jest zachowanie higieny intymnej. Po oddaniu stolca należy delikatnie przemyć odbyt, by ograniczyć prawdopodobieństwo namnażania się bakterii, które nasilą świąd i wywołają miejscowy stan zapalny. Do przemywania mogą posłużyć chusteczki nawilżane.
Zobacz naszą ofertę: na hemoroidy
Dieta przy hemoroidach – przepisy
Lekkostrawna, zdrowa dieta nie musi oznaczać rezygnacji ze smacznych posiłków. Poniżej podajemy dwa przepisy na pyszne potrawy, które świetnie sprawdzą się w diecie przy hemoroidach.
Kotlety z cukinii
Jakie są składniki?
- cukinia (około 250 g),
- nieduża marchewka,
- 1/3 szklanki kaszy jaglanej,
- 1/4 małej cebuli,
- mały ząbek czosnku,
- 2 jajka,
- 250 ml bulionu (najlepiej domowej roboty),
- 3 łyżki bułki tartej,
- 2 łyżki natki pietruszki i koperku,
- szczypta soli,
- masło klarowane lub olej do smażenia.
Jak przygotować?
Cukinię ścieramy na tarce i odkładamy do miski, aby puściła sok. Kaszę wsypujemy do małego garnka razem z obraną i startą na tarce marchewką, wlewamy bulion i zagotowujemy. Gotujemy przez kwadrans, aż kasza wchłonie cały płyn. Odstawiamy z ognia i studzimy.
Odlewamy sok z cukinii, dodajemy do niej startą cebulę i czosnek oraz bułkę tartą. Mieszamy, po czym dodajemy ugotowaną kaszę z marchewką, zieleninę i dokładnie wyrabiamy masę. Wrzucamy jedno jajko, doprawiamy niedużą ilością soli. Formujemy kotleciki, które następnie obtaczamy
w roztrzepanym jajku i bułce tartej.
Smażymy na patelni po około 5 minut z każdej strony lub pieczemy w piekarniku. Podajemy z zieloną sałatą z dodatkiem jogurtu naturalnego i gotowanymi ziemniaczkami.
Zupa pomidorowa (krem)
Jakie są składniki?
- 1/2 cebuli,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 kg świeżych, dojrzałych pomidorów,
- 1/2 łyżki octu winnego,
- łyżeczka cukru,
- szczypta soli,
- 250 ml wody lub bulionu (najlepiej domowego),
- 2 łyżki świeżej, posiekanej bazylii,
- 1/2 łyżki masła i łyżka oleju do smażenia,
- łyżka jogurtu naturalnego lub śmietany 18% (opcjonalnie).
Jak przygotować?
W dużym garnku rozpuścić masło z oliwą i zeszklić pokrojoną w drobną kostkę cebulę oraz pokrojony na plasterki czosnek. Pomidory sparzyć wrzątkiem, obrać, wyciąć z nich szypułki i pokroić w kostkę. Dodać do garnka. Dodać ocet i cukier, zagotować. Wlać gorący bulion i ponownie zagotować. Gotować pod przykryciem przez około 5 minut. Zmiksować blenderem ręcznym na gładki krem i gotować jeszcze minutę. Jeśli dodajemy jogurt lub śmietanę, robimy to przed zagotowaniem. Tuż przed podaniem doprawiamy solą i posypujemy świeżą bazylią.
Czytaj też:
- Jak leczyć choroby odbytu? Rodzaje, przyczyny, objawy
- Czopki na hemoroidy - najlepsze czopki na hemoroidy
- Jakie są skuteczne zioła na hemoroidy? Poradnik