Jak wzmocnić paznokcie, by nadać im piękny wygląd i zabezpieczyć przed łamaniem się z byle powodu? Co zrobić, by rozdwajanie paznokci nie psuło nastroju? Odpowiedź: zażywać witaminy - na paznokcie, ale też na skórę i włosy.
Na szczęście na słabe paznokcie, na rozwarstwianie paznokci natura dostarcza odpowiednich składników w codziennej diecie, a nawet jeśli z jakiś powodów substancji tych jest za mało w pożywieniu, można je suplementować - tabletki na paznokcie zawierają kompleksy witamin i minerałów niezbędnych do zachowania zdrowych płytek. Oczywiście, należy przy tym dbać, by paznokcie nie były narażone na mechaniczne i chemiczne uszkodzenia.
Jak wzmocnić paznokcie?
Łamliwe paznokcie, rozdwajanie paznokci, słabe paznokcie – znasz to? Ewidentnie w twoim organizmie musi czegoś brakować. Najprawdopodobniej brakuje jednej lub kilku witamin bądź minerałów odpowiedzialnych za zdrowie i wygląd paznokci (a przy okazji zazwyczaj także skóry i włosów). Jeżeli chodzi o witaminy, na paznokcie, na ich wygląd i kondycję działają witaminy B7 (biotyna), a także A i E. Do tego należy dodać minerały, takie jak: wapń, fosfor czy żelazo.
Witaminy na paznokcie
Biotyna, czyli witamina B7, nazywana jest też często witaminą H, od niemieckiego słowa haut, które oznacza „skóra”. Biotyna jest bowiem tą witaminą, która w największym stopniu odpowiada za zdrowy wygląd skóry, ale także włosów i paznokci. Konsekwencją jej niedoboru są słabe, łamliwe paznokcie. Biotynę stosunkowo łatwo jest dostarczać do organizmu w naturalny sposób – występuje w wielu produktach żywnościowych pochodzenia zwierzęce i roślinnego, zwłaszcza bogatych w białko i naturalne tłuszcze, takich jak:
- mleko,
- żółtka jaj,
- warzywa (pomidor, kalafior, szpinak, buraki, marchew),
- podroby,
- otręby,
- ryż,
- orzechy włoskie,
- migdały,
- łosoś,
- sardynki.
Z drugiej jednak strony biotynę łatwo jest z organizmu wypłukać za pomocą alkoholu i kawy, niekorzystnie na jej syntezowanie wpływa też palenie papierosów. Do niedoboru może równie prowadzić długotrwała antybiotykoterapia oraz zaburzenia we wchłanianiu z pokarmu. Dlatego łamliwe paznokcie tak często dokuczają osobom borykającym się z uzależnieniem od używek - i tych mniej groźnych, jak kawa, i tych gorszych, jak alkohol czy nikotyna. Także długotrwałe choroby mogą wpływać na łamliwość paznokci.
Jak wzmocnić paznokcie, gdy witaminy B7 w organizmie brak? To akurat jest proste – jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć jej za pomocą zwykłej diety, biotynę można suplementować za pomocą odpowiednich preparatów. Dobrze jednak byłoby wcześniej zasięgnąć konsultacji lekarskiej.
Czytaj też: Witamina D dla zdrowia i urody
Tabletki na włosy i paznokcie - witamina A
Jeżeli chodzi o witaminy na paznokcie, wymienia się też zazwyczaj witaminę A, czyli retinol. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy retinoidów. Szczególnie bogaty w witaminę A jest tran, ale do organizmu dostarczymy ją spożywając także:
- wątrobę i podroby,
- słodkie ziemniaki,
- marchew,
- jarmuż,
- szpinak,
- dynię.
Niedobór witaminy A odpowiada między innymi za rozdwajanie i kruchość paznokci (a takżeza pogorszenie wzroku i kurzą ślepotę, suchość i podrażnienia skóry, łuszczycę, trądzik, łysienie plackowate, osłabienie i wysuszenie włosów, brak apetytu, zahamowanie wzrostu). Nie jest więc przypadkiem, że tabletki na włosy paznokcie zawierają właśnie witaminę A, czasem w zestawieniu z witaminą E.
Tabletki na paznokcie - witamina E
Witamina E odpowiada za transport tlenu, również do komórek paznokci, odpowiada za odpowiednie „odżywienie” płytek. Nieodżywione, łamliwe paznokcie mogą więc być również efektem niedoboru witaminy E. Jak wzmocnić paznokcie za pomocą witaminy E? Można sięgnąć po suplementy, po tabletki na paznokcie z witaminą E, ale można też sprawdzić i ewentualnie skorygować pod tym kątem własną dietę.
Pamiętajmy, że witaminę E w naturalnej postaci znajdziemy w: nasionach słonecznika, orzeszkach ziemnych, orzechach laskowych, migdałach, pomidorach, szpinaku, białej kapuście, suszonych morelach, botwinie oraz olejach (słonecznikowym, arachidowym, szafranowym), maśle roślinnym, margarynie, żółtkach jaj.
Zobacz: Witaminy i suplementy na zdrowe paznokcie, włosy i skórę
Jak odbudować płytkę paznokcia
Zupełnie inną kwestią są paznokcie zniszczone nie wskutek samego niedoboru witamin, ale mechanicznych urazów, zbyt częstego używania lakierów, narażania na kontakt z substancjami żrącymi. Często przyczyną problemów są nieumiejętnie wykonane hybrydy. Jak odbudować płytkę paznokcia, która została bardzo zniszczona?
Odpowiedź częściowo już poznaliśmy – na wzmocnienie paznokci, na ich odbudowę, najlepsze są witaminy, czy to dostarczane w pokarmie, czy w suplementach diety. Ale to nie wszystko. Kosmetologia na słabe paznokcie zaleca stosować również specjalne serum – może ono zawierać na przykład olejek rycynowy, olejek migdałowy czy oliwę z oliwek. Tego typu preparaty mają postać lakierów, żeli, kremów, opatrunków.
Oczywiście niezwykle istotna jest też profilaktyka – nie narażamy rąk na kontakt z detergentami, jeśli musimy zmywać, to w rękawiczkach, jeśli szkodzą nam tipsy - warto je sobie odpuścić i postawić na naturalny manicure.
Czytaj też: Grzybica paznokci - leczenie. Preparat, leki, maść