Jak skutecznie rzucić palenie? Tabletki na rzucenie palenia, plastry antynikotynowe – wybór środków, które w nam w tym pomogą jest szeroki. Oczywiście odpowiedź na pytanie jak skutecznie rzucić palenie nie byłaby pełna, gdybyśmy nie wspomnieli o chęci, motywacji, no i ogromnej dawce silnej woli, bo nikotyna to nałóg, który łatwo nie wypuszcza ze swoich szponów. Nie mniej naprawdę warto!
Jak skutecznie rzucić palenie
Jak skutecznie rzucić palenie? Zanim zaczniemy mówić, jak działają tabletki na rzucenie palenia czy plastry antynikotynowe, powiedzmy o tym, co musi się zadziać w naszej głowie, żeby w ogóle rozpocząć walkę z nałogiem. A pierwszą rzeczą jest motywacja. Dla jednych motywacją będzie zdrowie swoje, dla innych zdrowie bliskich – pamiętajmy, że bierni palacze są jeszcze bardziej nastawieni na działanie toksycznych substancji zawartych w dymie papierosowym, niż osoby, które same palą!
Jeśli chodzi o względy zdrowotne, konsekwencje palenia są powszechnie znane, wspomnijmy o nich tylko zdawkowo: zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc i krtani, a także zawału i udaru mózgu, do tego bezpłodność. Papierosy są szczególnie szkodliwe w przypadku kobiet planujących potomstwo lub będących w ciąży – szkodzą wówczas małemu organizmowi dziecka pozbawionemu mechanizmów obronnych.
Rzuć palenie - tabletki
Leki na rzucenie palenia nie będą skuteczne, jeśli nie znajdziemy w sobie motywacji. Gdy nie przemawiają do nas względy zdrowotne, może przemówią finansowe. Rezygnując z palenie jednej paczki papierosów dziennie, oszczędzamy średnio około 430-450 złotych miesięcznie. Nie starcza na czynsz? Proszę, właśnie się znalazło źródło finansowania.
Inna kwestia to moda. Palenie staje się coraz bardziej passe. W wielu kręgach jest po prostu źle widziane, szczególnie wśród osób aspirujących do życia w wyższym standardzie, nie tylko materialnym, ale i zdrowotnym.
Tabletki na rzucenie palenia
Załóżmy, że motywacja jest, chęci i silne postanowienie też są. Tym, czego może zabraknąć, jest silna wola, bo rzucanie palenia do przyjemnych nie należy. W takiej sytuacji pomocne mogą się okazać tabletki na rzucenie palenia. Do wyboru mamy środki wykorzystujące kilka substancji czynnych, między innymi cytyzynę, bupropion czy wareniklinę. Zobaczmy teraz, jak działają tego tupu tabletki na rzucenie palenia.
Zobacz: Rzuć palenie - tabletki, plastry, gumy do żucia
Tabletki na rzucenie palenia - z cytyzyną
Tabletki na rzucenie palenia z substancją o nazwie cytyzyna uchodzą za jedne z popularniejszych na rynku. Dostępne są bez recepty. Jak działają? Cytyzyna jest alkaloidem pochodzenia roślinnego, występujący między innymi w nasionach złotokapu pospolitego. Jej działanie polega na pobudzaniu autonomicznego układu nerwowego, w sposób podobny, w jaki czynnik to nikotyna. Chodzi o wydzielanie dopaminy, adrenaliny i zwiększenie ciśnienia. Tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną łagodzą też odczuwalne skutki odcięcia od nikotyny.
Leki na rzucenie palenia - z bupropionem
Jak działają Tabletki na rzucenie palenia z bupropionem? Substancja ta jest inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny - zwiększa ich poziom w mózgu. Tabletki na rzucenie palenia z bupropionem redukują głód nikotynowy i zmniejszają chęć zapalenia papierosa. Co ciekawe, bupropion stosowany jest też w leczeniu depresji oraz zmaganiach z ADHD. Jest jednym z nielicznych tego typu środków, które same w sobie nie powodują tycia.
Sprawdź: Inhalacje na katar z soli i nie tylko – jak stosować?
Tabletki na palenia - z warenikliną
Tabletki na rzucenie palenia z substancją o nazwie warenilkina dostępne są na receptę. Wareniklina jest organicznym związkiem chemicznym, który działa agonistycznie na receptor nikotynowy α4β2. Tabletki na rzucenie palenia z warenikliną osłabiają objawy głodu nikotynowego oraz tonują nieprzyjemne skutki rzucenia palenia. Pobudzają wydzielanie dopaminy, tak jak robiła to nikotyna, ale też jednocześnie redukują uczucie przyjemności związanej z paleniem.
Plastry nikotynowe
Innym sposobem na walkę z nałogiem palenia są plastry nikotynowe. Co to takiego? Plastry nikotynowe są jedną z form tak zwanej nikotynowej terapii zastępczej. Polega ona na podawaniu osobie uzależnionej określonych dawek nikotyny, ale pochodzącej z innego źródła, niż papieros. Przyjmuje się tu założenie, że choć to nikotyna uzależnia, sama w sobie nie jest szkodliwa, w odróżnieniu od setek innych substancji dostających się do płuc wraz z dymem papierosowym.
Plastry nikotynowe są bardzo proste w użyciu. Wystarczy je nakleić na ciele, aby zaczęły działać. Zawarta w nich nikotyna zacznie się wchłaniać do organizmu przez skórę – czyli tak zwaną drogą transdermalną. Nikotyna zawarta w plastrach nikotynowych uwalnia się przez 16 do 24 godzin, po tym czasie plaster należy zamienić na nowy.
Czytaj też: Jak zmniejszyć apetyt? Tabletki i zioła hamujące apetyt