Wysokie temperatury, choć wyczekiwane przez cały rok, mogą stać się dla nas prawdziwym utrapieniem. Złe samopoczucie, zawroty głowy czy ogólne osłabienie to tylko niektóre skutki utrzymujących się upałów. Jak sobie z nimi radzić i nie dopuścić do przegrzania organizmu?
1. Pij częściej i więcej
Nawadnianie organizmu jest szczególnie istotne podczas upałów. Nie kieruj się wyłącznie pragnieniem, a staraj uzupełniać płyny regularnie, nawet jeśli takiej potrzeby nie odczuwasz. Eksperci zalecają, by wybierać wodę wysoko lub średniomineralizowaną, bogatą w składniki mineralne takie jak magnez czy wapń. Do wody warto dodać plasterek cytryny i kilka listków mięty, które działają orzeźwiająco. Możesz także sięgnąć po naturalne soki owocowe i warzywne.
Poniżej kilka przepisów na orzeźwiające wody smakowe, które możesz przygotować w domu.
Woda ogórkowo-miętowa
Składniki:
- litr wody mineralnej niegazowanej
- 1 zielony ogórek ze skórką
- 10 listków świeżej mięty
- kostki lodu
Do dzbanka lub karafki wkładamy listki mięty. Ogórka dokładnie myjemy, kroimy na cienkie plasterki i dodajemy do naczynia. Zalewamy wodą, wrzucamy kostki lodu i odstawiamy na chwilę, by smaki się połączyły.
Woda arbuzowa
Składniki:
- litr wody mineralnej niegazowanej
- 1 kg arbuza
- 10 listków świeżej mięty
- kostki lodu
Do dzbanka lub karafki wkładamy listki mięty. Arbuza oczyszczamy z pestek, kroimy w kostkę i dodajemy do naczynia. Zalewamy wodą, wrzucamy kostki lodu i odstawiamy na chwilę, by smaki się połączyły.
Woda grejfrutowo-cytrynowa z wanilią
Składniki:
- litr wody mineralnej niegazowanej
- 1 duży grejfrut
- 2 łyżki soku z cytryny
- laska wanilii
- kilka listków mięty lub melisy
Do dzbanka lub karafki wkładamy laskę wanilii. Grejfruta obieramy ze skórki, filetujemy, kroimy w kostkę i dodajemy do naczynia. Zalewamy wodą, dodajemy dwie łyżki soku z cytryny i odstawiamy na kilka godzin do lodówki. Podajemy z listkiem świeżej mięty lub melisy.
2. Zadbaj o nakrycie głowy
Lekceważąc ten środek ochronny, narażasz swój organizm na przegrzanie, które może być niebezpieczne dla zdrowia. Nakrycie głowy jest szczególnie istotne w przypadku dzieci i osób starszych. Kapelusze, chustki czy czapki powinny chronić ich głowy, nawet jeśli przebywają w cieniu.
3. Chroń oczy przed słońcem
Jednym z najlepszych sposobów ochrony naszych oczu są bez wątpienia okulary przeciwsłoneczne. Zadbaj o to, by były dobrej jakości i posiadały niezbędne filtry UV. Okulary sprzedawane na różnego rodzaju bazarkach mogą Ci bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Ze względu na brak jakichkolwiek zabezpieczeń przyciemniane szkła pozwalają na przenikanie niebezpiecznego promieniowania do wnętrza oka.
4. Chroń skórę
Używaj kremów odpowiednich dla Twojej karnacji, z wysokim filtrem UV i zadbaj o to, by prawidłowo je zaaplikować.
5. Ubieraj się adekwatnie do pogody
W upalne dni staraj się wybierać lekkie, zwiewne i jasne ubrania. Najlepiej sprawdzą się naturalne materiały takie jak len czy bawełna.
6. Unikaj wysiłku fizycznego
Nawet jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia i regularnie ćwiczysz, w upalne dni unikaj dużego wysiłku fizycznego. Osoby starsze powinny całkowicie zrezygnować z wychodzenia z domu, jeśli nie mają takiej potrzeby.
7. Zmodyfikuj codzienną dietę
Wzbogać swój jadłospis dużą ilością owoców i warzyw. Unikaj za to potraw tłustych i wysokokalorycznych, alkoholu, papierosów, a także napojów zawierających w swoim składzie kofeinę.
8. Nie lekceważ złego samopoczucia
Jeśli zauważysz u siebie lub swoich bliskich objawy przegrzania organizmu takie jak: zawroty głowy, nudności, podwyższona temperatura, dreszcze lub przyspieszony oddech – wezwij pomoc, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.
Autor: Monika Suska, 1.08.2017r.