Jak leczyć nadciśnienie? Porady, sprawdzone sposoby

Leczenie nadciśnienia tętniczego krwi jest nieodzowne, ponieważ brak odpowiedniej kuracji przeciwnadciśnieniowej może doprowadzić do bardzo poważnych chorób, takich jak np. udar mózgu i zawał serca, a nawet do śmierci. Niekiedy farmakologia nie jest konieczna, a wystarczą tzw. domowe sposoby na poradzenie sobie z nadciśnieniem tętniczym. Jednak o sposobie leczenia danej osoby powinien zdecydować lekarz.

leki-na-nadcisnienie

Czym jest nadciśnienie tętnicze krwi?

Udar mózgu, choroba niedokrwienna serca, niewydolność nerek oraz zawał serca to schorzenia stanowiące realne zagrożenie dla osób nie poddających się leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi.

O zbyt wysokim ciśnieniu tętniczym krwi można mówić, gdy jego pierwsza wartość jest równa lub przekracza 140 mm Hg, a druga – jest równa lub wyższa niż 90 mm Hg. Najbardziej pożądane parametry ciśnienia tętniczego krwi wynoszą 120/80 mm Hg.

Wyniki badań dowodzą, iż w poszczególnych państwach odsetek ludzi chorych na nadciśnienie tętnicze krwi sięga 30 procent, z czego średnio połowa z tych osób nie zdaje sobie sprawy, że jest chora.

Za główne przyczyny nadciśnienia tętniczego uważa się:

  • siedzący styl funkcjonowania,
  • otyłość,
  • nieprawidłową dietę,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,

a także czynniki genetyczne, inne choroby (np. schorzenia nerek), niektóre leki oraz ciążę.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze krwi?

Leczenie nadciśnienia tętniczego krwi może polegać na zmianie trybu życia, jednak znacznie częściej wymaga zastosowania odpowiednich leków obniżających ciśnienie.

Popularną metodą leczniczą jest wprowadzenie wybranej przez medyka farmakoterapii oraz zalecenie pacjentowi zdrowego trybu życia. Decyzję o sposobie kuracji podejmuje lekarz w porozumieniu z chorym.

Leczenie można powiedzieć, że jest dożywotnie. Nawet jeśli leki nie są konieczne, należy przestrzegać diety, stosować się do wskazówek lekarza oraz regularnie kontrolować wysokość ciśnienia tętniczego krwi.

Za wysokie ciśnienie krwi odpowiadają takie czynniki jak m.in. otyłość. Zatem należy dążyć do pozbycia się nadmiaru kilogramów wprowadzając więcej ruchu do tygodniowego grafiku zajęć oraz modyfikując nawyki żywieniowe.

Jak leczyć nadciśnienie domowymi sposobami?

W ramach zmian jadłospisu powinno się ograniczyć w diecie:

  • sól,
  • cukier,
  • kawę,
  • produkty wysoko przetworzone, tłuste, konserwowe, tzw. fast foody, itp.

Dieta powinna zawierać:

  • mniej węglowodanów,
  • więcej białka,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe,

a przede wszystkim więcej warzyw, owoców, ziaren, zbóż, nasion i orzechów (tutaj należy uważać ponieważ orzechy są dość kaloryczne, zatem zjadane ilości powinny być bardzo skromne).

Innym, poza dietą, domowym sposobem, przeciwdziałającym wysokiemu ciśnieniu jest rzucenie palenia (palenie papierosów powoduje wzrost ciśnienia tętniczego i wywołuje groźne choroby), a także wyeliminowanie, bądź znaczące ograniczenie picia alkoholu.

Im więcej w życiu człowieka stresu, tym bardziej jest on narażony m.in. na nadciśnienie tętnicze krwi. Stąd potrzeba wykluczania stresogennych czynników z życia i dbania o higienę sfery psychicznej.

Jakie leki obniżają ciśnienie tętnicze?

Jeśli powyższe metody okażą się niewystarczające, lekarz prowadzący chorego zaleci mu przyjmowanie leków na nadciśnienie.

Medyk wybierze odpowiedni preparat leczniczy spośród następujących wyrobów:

  • diuretyki (czyli leki moczopędne),
  • beta-blokery,
  • alfa-blokery,
  • inhibitory konwertazy angiotensyny,
  • antagoniści wapnia,
  • wazodylatatory,
  • preparaty oddziałujące na centralny układ nerwowy.

Być może trzeba będzie spróbować różnych farmakologicznych środków leczniczych zanim zostanie ustalony ten najskuteczniejszy dla danej osoby.

Jak leczy się nadciśnienie tętnicze w ciąży?

Nadciśnienie tętnicze w ciąży to dość częsta sytuacja zaskakująca przyszłe mamy, które dotąd nie miały kłopotów z ciśnieniem tętniczym krwi lub borykały się z nim jeszcze przed zajściem w ciążę. A jest to poważne zagrożenie zarówno dla ciężarnej kobiety, jak i dla jej dziecka, gdyż może bowiem doprowadzić m.in. do wylewu krwi do mózgu u przyszłej mamy, a u maluszka spowodować niedotlenienie mózgu, nieprawidłowości w rozwoju, a nawet zgon matki lub/i dziecka.

Jeśli mamy do czynienia z łagodną postacią nadciśnienia tętniczego w ciąży, nie trzeba stosować farmakoterapii, jednak należy regularnie monitorować ten parametr u przyszłej mamy (co najmniej raz w tygodniu u lekarza, natomiast samodzielnie, w domu należy mierzyć ciśnienie kilka razy w ciągu dnia). Taka kobieta powinna dużo wypoczywać, leżeć oraz stosować właściwą dietę (z dużą ilością witamin, zwłaszcza witaminy C, składników odżywczych, białka, a z jak najmniejszą zawartością soli, cukru, węglowodanów i tłuszczu).

Niekiedy będzie konieczne stosowanie leków przeciwnadciśnieniowych w ciąży, a nawet stały nadzór nad kobietą spodziewającą się dziecka w szpitalu (i podawanie jej dożylnie leków). Za każdym razem o sposobie leczenia decyduje lekarz prowadzący ciążę.

Czytaj również:

Autor: Olga Tomaszewska

Olga Tomaszewska

Olga Tomaszewska

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.