Każda kobieta marzy o mocnych i lśniących włosach, w stylu superstar. Coraz częściej również panowie zwracają uwagę na kondycję swoich włosów. Aby mieć zdrowe i piękne włosy, można stosować starannie dobrane profesjonalne kosmetyki, albo sięgnąć po równie skuteczne domowe sposoby pielęgnacji.
Ocet oczyszcza włosy
Zdarza się, że na długich włosach pozostają resztki szamponu i odżywki. Jeśli chcemy zlikwidować to nieprzyjemne obciążenie, wymieszajmy łyżeczkę octu z dwiema szklankami wody, a potem pochylmy głowę i używając kubka polewajmy włosy przez 2 minuty
Oliwa z oliwek odżywi włosy
Gdy włosy tracą blask i miękkość, warto zafundować im na noc odżywczą maskę z oliwy z oliwek. Nakładamy pół filiżanki oliwy na całą długość włosów, owijamy głowę folią spożywczą i kładziemy się spać. Zmiana w wyglądzie fryzury powinna być widoczna od razu po porannym prysznicu.
Zobacz też: Witaminy na włosy - na wypadanie i porost włosów
Sok żurawinowy wzmocni kolor
Kto chce podkreślić urodę rudego odcienia włosów, może płukać je wodą z dodatkiem soku żurawinowego, który zawiera naturalny czerwony pigment i odżywia włosy.
Awokado nawilży włosy
Mieszamy dwie łyżki wódki, dwie łyżeczki miodu, rozgniecioną połówkę awokado i żółtko. Maskę nakładamy przed myciem włosów na lekko zwilżone pasma i trzymamy przez pół godziny. Wódka oczyszcza, awokado i miód nawilżają, a żółtko odżywia.
Piwo doda blasku farbowanym włosom
Pięć łyżek płynnego miodu łączymy z trzema łyżkami piwa. Maskę nakładamy na włosy tuż przed gorącą kąpielą, bo pod wpływem ciepła składniki odżywcze maski szybciej się wchłoną.
Sprawdź produkty do: Pielęgnacji włosów
Sok z cytryny na matowe włosy
Po umyciu włosów, najlepiej naturalnym szamponem z czarnej rzepy lub pokrzywy, warto płukać je zimną wodą z sokiem z jednej cytryny. To pomaga odzyskać włosom miękkość i blask. Taka kuracja jest polecana szczególnie blondynkom, bo sok z cytryny rozświetla naturalnie jasne włosy.
Woda wygładza włosy
Po myciu płukanie włosów warto kończyć strumieniem zimnej wody. Nie ma lepszego serum wygładzającego, które tak idealnie zamyka łuski i sprawia, że włosy się łatwo układają.
Ocet jabłkowy nadaje włosom połysk
Pół szklanki octu jabłkowego mieszamy ze szklanką wody i płuczemy głowę. Taki zabieg usuwa pozostałości szamponu, odżywia włosy nadając im połysk.
Żółtko odżywia włosy
Mieszamy trzy żółtka z trzema łyżkami piwa i trzema łyżkami oliwy z oliwek. Maskę nakładamy na włosy i owijamy foliowym woreczkiem oraz ręcznikiem. Trzymamy pół godziny. Po upływie tego czasu należy dokładnie umyć włosy szamponem.
Sprawdż także: Biotyna na włosy - efekty, działanie i właściwości
Oleje powstrzymujące wypadanie włosów
Trzy łyżeczki oleju kokosowego mieszamy z łyżeczką oleju arganowego i nakładamy na włosy. To megaodżywka na suche, zniszczone i wypadające włosy! Dzięki dużej zawartości witaminy E i antyoksydantów oleje te stymulują komórki do podziału, sprawiając, że włosy rosną szybciej.
Pielęgnacja włosów na co dzień
Kto chce mieć zdrowe włosy, powinien wyeliminować choroby skóry typu łuszczyca czy łupież i podczas mycia delikatnie masować skórę głowy. Spowoduje to zwiększenie przepływu krwi, dostarczającej tlen i niezbędne składniki odżywcze do mieszków włosowych.
Warto regularnie wykonywać olejowanie włosów, przycinać włosy co sześć – osiem tygodni, bo to zapewnia zdrowie końcówkom. Włosom służy dieta bogata w produkty zawierające biotynę (tzw. witaminę H lub B7). Można ją znaleźć w wielu owocach (arbuzy, banany, winogrona, grejpfruty, brzoskwinie), warzywach (kalafior, buraki, pomidory, cebula, szpinak), orzechach oraz nasionach oleistych (rzepak, słonecznik).
Ważne jest również, aby mieć świadomość, że niektóre kosmetyki zawierają składniki chemiczne (barwniki, zapachowe substancje i konserwanty), które są szkodliwe dla włosów. Warto zamienić takie kosmetyki, na te na bazie naturalnych substancji.
Czytaj też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości