Szampon przeciwłupieżowy to podstawowa broń do walki z łupieżem, czyli chorobą skóry polegającą na drobnopłatowym złuszczaniu się zrogowaciałej warstwy naskórka. Dobry szampon przeciwłupieżowy pomoże pozbyć się niechcianego pyłku sypiącego się z głowy. Podpowiadamy, czym się kierować  wybierając najlepszy szampon przeciwłupieżowy.

Szampon przeciwłupieżowy a rodzaje łupieżu

Większość osób kojarzy łupież z białym pyłem sypiącym się z głowy, widocznym na ciemnych ubraniach. Tak się objawia łupież suchy, ale tylko łagodna postać choroby skóry polegającej na złuszczaniu się zrogowaciałej warstwy naskórka.

Nieleczony łupież suchy przybiera często postać tłustą - wtedy głowę pokrywa żółta skorupa, a na ubrania spadają wilgotne, żółte płatki skóry. Łupież tłusty jest też skutkiem łojotoku skóry głowy. Częściej cierpią na niego mężczyźni, gdyż jest związany z nadmiarem androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. To androgeny powodują, że gruczoły łojowe w skórze produkują nadmiar łoju. Skóra łojotokowa jest pożywką dla drożdżaków, szczególnie dla drożdżaka Malassezia globosa - głównego sprawcy łupieżu.

Łupież suchy i tłusty występują na owłosionej skórze głowy. Istnieje jeszcze jeden rodzaj łupieżu - łupież skóry gładkiej, który dotyka przede wszystkim dzieci.

Łupież to nie tylko problem natury estetycznej, ale stan chorobowy. Trzeba z nim walczyć, gdyż może doprowadzić do łysienia łojotokowego. Podstawową metodą leczenia łupieżu jest stosowanie szamponu przeciwłupieżowego. Jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać na konkretny rodzaj łupieżu?

Poznaj: Domowe sposoby na łupież - jak się go pozbyć?

Jak wybrać skuteczny szampon przeciwłupieżowy?

Jaki szampon przeciwłupieżowy kupić? Warto poświęcić trochę uwagi jego składnikom. Dobry szampon przeciwłupieżowy powinien spełniać kilka warunków.

  1. Po pierwsze powinien niszczyć żyjące na skórze głowy drożdżaki, a zatem powinien mieć w składzie na przykład ketokonazol, działający przeciwgrzybiczo.
  2. Po drugie szampon przeciwłupieżowy powinien zawierać substancje złuszczające zrogowaciały naskórek. Do takich substancji zalicza się kwas salicylowy.
  3. Po trzecie skóra z łupieżem wymaga odpowiedniego nawilżenia. Dobry szampon przeciwłupieżowy powinien zawierać wyciągi z roślin, które nawilżą skórę głowy i łagodzą swędzenie. Takie działanie wykazuje na przykład aloes.
  4. Po czwarte wreszcie, skuteczny szampon przeciwłupieżowy to taki, który zapobiega nawrotom łupieżu. Alantoina i gliceryna to składniki szamponów przeciwłupieżowych, które tworzą na skórze głowy tzw. film ochronny.

Sprawdź: Siwe włosy - jaki szampon do siwych włosów

Szampon przeciwłupieżowy na łupież suchy

Wybierając szampon przeciwłupieżowy na łupież suchy, niekoniecznie trzeba szukać produktów zawierających składniki przeciwgrzybicze. W lekkich postaciach łupieżu oczekiwany efekt może przynieść szampon przeciwłupieżowy ze smołą pogazową, solą cynkową, siarczkiem selenu, siarką czy kwasem salicylowym. Takie składniki mają szampony przeciwłupieżowe dla nastolatków. Łupież dotykający nastolatków w wielu przypadkach nie wymaga drastycznej ingerencji w skórę. 

Szampon przeciwłupieżowy na łupież mokry

Dobry szampon przeciwłupieżowy na łupież mokry to preparat zawierający działające przeciwgrzybiczo pochodne imidazolowe, czyli wspomniany ketokonazol czy ekonazol, klotrimazol, oksykonazol.

Leczniczy szampon przeciwłupieżowy na łupież mokry powinien też zawierać składniki zmniejszające produkcję sebum oraz złuszczające zrogowaciałą skórę głowy. Ponieważ choroba dotyka dużo częściej mężczyzn, w aptekach i drogeriach można kupić specjalny szampon przeciwłupieżowy dla mężczyzn. Takie preparaty są dostosowane do budowy męskiej skóry głowy - grubszej niż u kobiety i wymagającej nieco innej pielęgnacji.

Zobacz: Olej kokosowy na włosy - jak i po co nakładać go na włosy?

Szampon przeciwłupieżowy dla dzieci

Łupież skóry gładkiej, inaczej łupież biały, dotyka szczególnie dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Ten rodzaj łupieżu przybiera postać białych plam pojawiających się na skórze głowy, w tym także twarzy, dłoni i ramion. Charakterystyczne dla łupieżu białego jest to, że powstałe na skórze białe plamki nie dają się opalić, jedynie pod wpływem słońca zmieniają kolor na czerwony.

Leczenie łupieżu skóry gładkiej polega na stosowaniu kosmetyków hipoalergicznych - nie tylko leczniczego szamponu przeciwłupieżowego, ale także odpowiednich kremów nawilżających zawierających m.in. kwas salicylowy. Jeśli choroba dotknęła dziecko, rodzice powinni wybierać specjalne szampony przeciwłupieżowe dla dzieci. Leczenie łupieżu białego powinno przebiegać pod kontrolą lekarza dermatologa.

Sprawdź: Preparaty na porost włosów – co jest skuteczne? Sposoby

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down