zatoki, ból, domowe sposoby

 

Jeśli czujesz ból u nasady nosa i towarzyszący mu ból głowy i czoła, to masz do czynienia z zapaleniem zatok. Oto kilka porad, jak zniwelować przykre skutki zapalenia zatok przy użyciu domowych metod.


Objawy zapalenia zatok

Z zapaleniem zatok mamy najczęściej do czynienia w okresie jesienno-zimowym, gdy nasza odporność znacznie spada i jesteśmy narażeni na przeziębienie oraz grypę. Do zapalenia zatok dochodzi wskutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej, która zatyka zatoki.

Zapaleniu zatok towarzyszyć może poczucie ciężkości i pełności u nasady nosa, nadmierna wydzielina, ból głowy oraz nieprzyjemny ucisk w okolicy nosa podczas pochylania się. W poważniejszych stanach dochodzi do gorączki, zaburzeń węchu lub wydzielania ropnej substancji, która spływa do gardła.

Jak radzić sobie z bólem u nasady nosa?

Z zapaleniem zatok nie powinniśmy radzić sobie sami. By wyleczyć chore zatoki, należy przyjmować odpowiednie leki, w postaci antybiotyków lub kropli. Niewyleczone zapalenie zatok może doprowadzić do znacznie groźniejszego, przewlekłego zapalenia zatok.

Jeśli jednak chcemy nieco zmniejszyć poczucie ciężkości oraz ból u nasady nosa, możemy posłużyć się kilkoma domowymi sposobami:

1. Okłady z ziaren grochu

Do wykonania okładu potrzebny będzie woreczek z materiału oraz ziarna grochu. Podgrzany do około 60 st. Celsjusza groch należy wsypać do woreczka, związać i przyłożyć na bolące miejsce. Ziarna grochu rozgrzeją nasadę nosa i przyniosą natychmiastową ulgę.

2. Okłady z soli leczniczej

Skutecznym rozwiązaniem będzie również wykorzystanie specjalnej, leczniczej soli jodowo-bromowej, która dostępna jest w aptekach. Sól również należy delikatnie podgrzać, umieścić ją w woreczku z materiału, a następnie przykładać do nasady nosa. Uwalnianie się jodu i bromu z rozgrzanej soli wpłynie korzystnie na zatkane zatoki.

3. Napary z ziół

By zatoki skutecznie poradziły sobie z zapaleniem, należy zadbać o ich odpowiednie nawilżenie. Zbierająca się w nosie wydzielina jest gęsta, przez co utrudnione jest jej usuwanie. By nawilżyć nos i skutecznie usunąć zalegającą wydzielinę, należy pić specjalne napary z ziół, z dodatkiem kwiatu lipy lub malin.

4. Czosnek lub cebula

Co odważniejsi, którym nie straszne zapachy proponowanych warzyw, mogą poradzić sobie z bólem zatok poprzez wąchanie rozgniecionego czosnku lub posiekanej cebuli. Sok nawilży śluzówkę i pozwoli na usunięcie zalegającej wydzieliny, zmniejszając nacisk na zatoki. Należy jednak uważać, by w ten sposób nie podrażnić oczu.

5. Inhalacje

Skuteczną metodą na zapalenie zatok będzie również wykonanie inhalacji. Do jej przygotowania potrzeba będzie miska z gorącą wodą, olejki eteryczne, zioła lub sól oraz ręcznik, którym przykryjemy głowę i twarz. By zmniejszyć ból i poradzić sobie z katarem, przygotuj inhalację z solą lub ziołami, takimi jak tymianek, mięta czy szałwia. Zamiast ziół można zastosować olejki eteryczne – najlepszy będzie eukaliptusowy, lawendowy lub miętowy.



Źródło: medme.pl

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down