Spa, czyli sanus per agua – zdrowie przez wodę – to wynalazek starożytnych Rzymian, służący przyjemności. Jego istotą jest holistyczne podejście do człowieka – zabiegowi poddaje się umysł, duszę, energię i ciało. Celem jest wyciszenie, relaks oraz pielęgnacja skóry. Można go osiągnąć w zaciszu własnego domu. Przekonajcie się sami, jak tego dokonać.
Seans spa we własnej łazience może być równie skuteczny jak ten w profesjonalnym gabinecie odnowy biologicznej. Trzeba tylko…
- wygospodarować czas dla siebie,
- odpowiednio zaaranżować przestrzeń,
- włączyć muzykę, która działa na nas kojąco,
- zapalić świece,
- zgromadzić potrzebne akcesoria: gąbkę lub rękawicę do masażu oraz olejki eteryczne i kosmetyki odpowiednie do naszego wieku, rodzaju skóry i oczekiwań.
Możemy kupić w drogeriach i aptekach gotowe kosmetyki, umożliwiające przeprowadzenie domowych kuracji spa lub sięgnąć po naturalne składniki z domowej kuchni i zioła. Drugie rozwiązanie jest bezpieczne, skuteczne i proste w użyciu.
Czytaj też: Rodzaje cery - sprawdź, jaki masz typ cery
Relaksująca kąpiel i orzeźwiający prysznic
To najważniejsze elementy zabiegu spa. Przygotowujemy je odpowiednio do celu, na jakim najbardziej nam zależy. Podczas kąpieli ważna jest temperatura wody:
- do 30°C orzeźwia (zaleca się stosowanie zapachów owocowych i nieprzekraczanie czasu 10 minut),
- około 37°C relaksuje,
- powyżej 38°C działa usypiająco.
Pachnące zioła dodane do wody napełnioną łazienkę miłym aromatem, pomogą się odprężyć, a przy okazji oczyszczą, odżywią i nawilżą skórę. Mieszankę do kąpieli przygotujmy wcześniej, aby zioła zdążyły się zaparzyć. Potem nalejmy do wanny ciepłą wodę i dodajmy ziołowy napar. Postarajmy się spędzić się w kąpieli 15 – 20 minut.
Jeśli kąpiel ma nas zrelaksować, wcześniej wsypmy do garnka po trzy łyżki suszonych kwiatów rumianku, kwiatów lawendy, liści melisy, zalejmy zioła wrzątkiem, pozostawmy pod przykryciem na 30 minut, przecedźmy, dodajmy trzy łyżki oliwy z oliwek i wlejmy płyn do wanny z ciepłą wodą.
Po kąpieli osuszmy skórę poprzez przykładanie ręcznika. Do kąpieli relaksującej możemy dodać również szklankę mleka zmieszaną z łyżką miodu i dwiema łyżeczkami soli kuchennej oraz wybranym zgodnie z naszymi potrzebami olejkiem do aromaterapii. Np. olejek migdałowy uspokaja, a z melisy poprawia nastrój. Gdy chcemy w czasie kąpieli zrelaksować się i jednocześnie nawilżyć ciało, potrzebujemy pięć łyżek kwiatów rumianku, tyle samo suszonej melisy i chmielu oraz siemienia lnianego. Wszystkie składniki mieszamy, zalewamy zimną wodą, stawiamy na wolnym ogniu i pod przykryciem doprowadzamy do wrzenia. Płyn przecedzamy i dodajemy do kąpieli.
Jeśli planujemy wziąć prysznic, zróbmy sobie prosty masaż, polewając ciało chłodną wodą, zaczynając od stóp i zmieniając natężenie strumienia. Mocne uderzenie strumienia wody masuje, średnie odstresowuje, a słabe usypia.
Zobacz: Emolienty – czym są te kosmetyki i jak działają?
Odżywczy peeling
Jeśli komuś zależy na poprawieniu wyglądu skóry, w trakcie kąpieli może zrobić peeling całego ciała. Taki zabieg poprawia ukrwienie i usuwa zrogowaciały naskórek, przez co kosmetyki lepiej się wchłaniają.
Producenci kosmetyków oferują całą gamę preparatów do samodzielnego peelingu. Możemy użyć naturalnych składników i przygotować peeling z łyżki zmielonej kawy, dwóch łyżek soli i łyżki płatków owsianych zmieszanych z oliwą z oliwek tak, by powstała gęsta papka. Nakładamy ją na rękawicę i robimy zabieg, masując ciało okrężnymi ruchami. Zaczynamy od nóg. Inna wersja: pół szklanki cukru i taką samą ilość oliwy z oliwek mieszamy, dodajemy szklankę miodu i nakładamy na ciało.
Poznaj: Osiem przepisów na domowy peeling do twarzy i ciała
Pielęgnacja całego ciała
Po relaksującej kąpieli, odświeżającym prysznicu i oczyszczaniu skóry nadchodzi czas na pielęgnację ciała w duchu spa. Za pomocą kilku prostych zabiegów możemy poprawić kondycję skóry twarzy, stóp, dłoni. Zgodnie z filozofią spa maseczki do cery najlepiej przygotować z owoców. Na skórę suchą kładziemy rozgniecione winogrona, na tłustą zmiksowane kiwi, a na zagrożoną zmarszczkami jagody. Pamiętajmy, aby użyć owoce od razu po przetworzeniu, trzymać na twarzy przez kwadrans i zmywać przegotowaną lub mineralną wodą.
Aby dłonie były gładkie, można zrobić maskę z parafiny. Kupimy ją w aptece. Ponadto w trakcie seansu spa warto moczyć stopy w ciepłej wodzie z kilkoma kroplami olejku lawendowego. Przeciwdziała poceniu się nóg.
Autor: Marzena Maciejczyk
Czytaj też: Biotyna na włosy - efekty, działanie i właściwości