Ból sutków zazwyczaj związany jest ze zmianami hormonalnymi, które organizm kobiety przechodzi w cyklu miesięcznym, a także w szczególnych momentach życia, takich jak ciąża, laktacja, pokwitanie i przekwitanie. Może jednak też zdarzyć się tak, że ból sutka jest wynikiem poważnej choroby – raka. Co więcej, wbrew stereotypom, na to schorzenie zapaść mogą także mężczyźni.

bol-sutkow

Ból sutków

Ból sutków jest objawem występującym przede wszystkim u kobiet, sporadycznie tylko u mężczyzn. W większości przypadków związany jest z procesami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Bywa też efektem zwykłej nadwrażliwości czuciowej. W niektórych jednak przypadkach stanowić może także symptom groźnej choroby.

Ból sutków ma różnych charakter. Może być ciągły lub incydentalny, ostry lub rozlany. W niektórych przypadkach stanowi ledwie zauważalny dyskomfort, w innych powoduje rozdrażnienie i znacznie utrudnia wykonywanie określonych czynności, takich jak zakładanie bielizny, karmienie dziecka, czy pieszczoty w czasie zbliżeń seksualnych.

Przyczyny bólu sutków

Najczęstsze przyczyny bólu sutków związane są z gospodarką hormonalną i występują w szczególnych momentach, takich jak:

  • koniec cyklu miesięcznego, zbliżająca się miesiączka,
  • pokwitanie (dojrzewanie płciowe),
  • przekwitanie (wygaszanie zdolności rozrodczych),
  • ciąża,
  • laktacja (karmienie dziecka piersią).

Do tego należy dodać zewnętrzne „zastrzyki” hormonów w postaci doustnej antykoncepcji oraz hormonalnej terapii zastępczej. O ile jednak w wymienionych przypadkach ból sutków przy dotykaniu jest w zupełności naturalny i niegroźny, o tyle zdarzają się okoliczności znacznie poważniejsze.

Bolesność może mieć też bowiem podłoże chorobowe i związana być z takimi problemami jak:

  • mastopatia, czyli choroba włóknisto-torbielowata sutka. Również ma charakter hormonalny, aczkolwiek ze względu na pojawienie się wypełnionych płynem torbieli, pierwotnie budzi u pacjentek skojarzenia onkologiczne, powodując tym samym niemały lęk,
  • rak piersi – niezwykle groźna choroba nowotworowa. W początkowej fazie całkowicie wyleczalna, na późniejszym etapie w dużym stopniu śmiertelna.

Ból sutków przed okresem

Ból sutków przed okresem jest doświadczeniem powszechnym i tyleż nieprzyjemnym, co niegroźnym. Zwiększona tkliwość piersi ma związek z naturalnymi zmianami hormonalnymi, w tym przede wszystkim zmianą proporcji poszczególnych hormonów płciowych. Tuż przed miesiączką, a po owulacji, gwałtownie rośnie stężenie progesteronu, spada zaś estrogenów.

Efekt – powiększone, nabrzmiałe piersi, które stają się wrażliwe na każdy, najmniejszy nawet dotyk. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, których piersi zbudowane są przede wszystkim z tkanki gruczołowej, która wskutek zmian hormonalnych przed okresem zatrzymuje większe ilości wody. Ból sutków po owulacji zazwyczaj jest obustronny, o zbliżonym charakterze i natężeniu w obu piersiach. Przeważnie ustępuje pierwszego dnia krwawienia miesięcznego.

Ból sutków w ciąży

Ból sutków w ciąży również jest zjawiskiem naturalnym. Do tego stopnia, że zwyczajowo bywa uważany za jeden z jej wczesnych (choć nie specyficznych) objawów. Także i w tym przypadku powodem jest aktywność hormonów płciowych  - progesteronu i estrogenów.

Tym razem rośnie jednak nie tylko stężenie progesteronu, który powoduje zatrzymywanie wody, ale też estrogenów, które mają za zadanie m.in. przygotować piersi do laktacji. W dodatku w naturalny sposób zaczyna w tym miejscu odkładać się tkanka tłuszczowa – i wskutek wzmożonego apetytu przyszłej matki, i jako wykształcony w toku ewolucji mechanizm autoregulacyjny organizmu, służący zaspokojeniu potrzeb energetycznych dziecka. W efekcie już w pierwszych tygodniach ciąży piersi zaczynają wyraźnie nabrzmiewać.

Stają się pełne, twarde i napięte. Dodatkowo na ich powierzchni pojawiają się fioletowe pajączki (przebijające naczynia krwionośne) – to efekt zarówno powiększania się piersi, jak i zwiększonego przepływu krwi. Wszystko to razem powodować może ból sutków – w ciąży utrzymuje się on zazwyczaj do końca pierwszego trymestru, później piersi przestają już istotnie zwiększać objętość.

kobieta w ciazy

Ból sutków podczas karmienia

Do pewnego stopnia naturalnym objawem jest także ból sutków podczas karmienia, aczkolwiek jeśli utrzymuje się dłużej i jest bardzo silny, należy skonsultować się w tej kwestii z lekarzem. Tego typu bolesność występuje bardzo często już kilka dni po porodzie i związana może być z kilkoma czynnikami. Wśród nich wymienić można takie problemy, jak:

  • nabrzmienie piersi, także za sprawą gromadzącego się w nadmiarze pokarmu,
  • niewłaściwa technika karmienia, zbyt gwałtowne, zbyt łapczywe pochłanianie pokarmu, a jednocześnie zasysanie przez dziecko samej brodawki,
  • zapalenie piersi, bardzo częste w okresie laktacji.

Jeśli przyczyną bólu sutków podczas karmienia jest nadmiar pokarmu, mleko należy odciągać do butelki. Warto też poświęcić kilka chwil na wprowadzenie korekt w technice karmienia.

Ból sutka u mężczyzny

To sytuacja niezwykle rzadka, ale nie niemożliwa – ból sutka u mężczyzny. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Najczęstsza sytuacja, to zapalenie sutka – zazwyczaj o charakterze bakteryjnym (przede wszystkim za sprawą gronkowców), a także na tle hormonalnym. Jeszcze rzadszym, ale również możliwym schorzeniem, jest męski rak sutka. Najczęściej na chorobę tę zapadają panowie po sześćdziesiątym roku życia, często po epizodach z innymi nowotworami, w szczególności jąder i prostaty, cierpiący na zaburzenia układu płciowego.

Czynnikiem sprzyjającym jest późno występujące dojrzewanie płciowe i znaczne ilości żeńskich hormonów płciowych w organizmie. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że z bólem sutków zmaga się wielu chłopców w wieku około 11-14 lat, a więc będących w okresie dojrzewania. Co więcej, większość z nich może pod sutkiem wyczuć niewielki guzek, bardzo wrażliwy na dotyk. Dla dorastającej młodzieży odkrycie to może być powodem do paniki, zupełnie jednak niepotrzebnie – guzek i bolesność są na tym etapie dojrzewania naturalne i mają związek ze zmianami hormonalnymi.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

Źródła:

  • Grzegorz Mrugacz, Cezary Grygoruk, Piotr Sieczyński, Mirosław Grusza, Igor Bołkun, Piotr Pietrewicz, Etiopatogeneza zespołu bolesnego miesiączkowania, Developmental Period Medicine, 2013, XVII, 1
  • Magdalena Nehring-Gugulska, Monika Żukowska-Rubik, Protokół leczenia zapalenia piersi, Ginekologia po dyplomie, 2016/05
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down