zęby w ciąży, ból zęba, jak leczyć zęby w ciąży

W ciąży stosowanie części środków farmakologicznych jest niewskazane, stąd przeświadczenie, że należy zrezygnować także z leczenia zębów. Niestety zmiany hormonalne w ciąży mogą powodować problemy w jamie ustnej, a zły stan zębów zaszkodzić płodowi. Dla bezpieczeństwa, nie zwlekaj z wizytą u dentysty.

Ból zęba w ciąży

Jeśli w ciąży pojawiają się dolegliwości bólowe, przyszła mama, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, nie powinna przyjmować leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem. Nie wolno też bagatelizować bólu zęba. Infekcje i bakterie rozmnażające się w jamie ustnej mogą być niebezpieczne także dla dziecka. Nieleczone dolegliwości, takie jak próchnica i kamień mogą stać się przyczyną niskiej wagi urodzeniowej i spowodować skurcze, zakończone przedwczesnym porodem. Dlatego regularne kontrole stomatologiczne są w okresie ciąży niezwykle ważne.

Przed ciążą do stomatologa

Gabinet dentystyczny warto odwiedzić już na etapie planowania potomstwa, by wyleczyć wszelkie ubytki. Pozwoli to przyszłej mamie na uniknięcie niepotrzebnego stresu w ciąży. Tym bardziej, że zwłaszcza w pierwszym trymestrze, niewskazane są radykalne działania dentystyczne. W tym wyjątkowym stanie niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. W utrzymaniu zdrowych zębów pomoże dokładne i systematyczne szczotkowanie, także języka oraz używanie nici dentystycznych.

Co na ból zęba w ciąży?

Choć ból zęba w ciąży to sygnał do wizyty u dentysty jest kilka domowych sposobów, które pomogą w uśmierzaniu przykrych dolegliwości. Kobiety w ciąży mogą stosować:

  • zimne okłady,
  • masowanie bolących dziąseł szczoteczką,
  • płukankę (woda z solą)
  • oczyszczanie octeniseptem.

Leczenie zębów w ciąży

Nie ulega wątpliwości, że zęby w ciąży należy leczyć, jednak o swoim wyjątkowym stanie należy poinformować lekarza, na samym początku wizyty. Niewskazane jest wykonywanie, niektórych czynności dentystycznych, takich jak:

Lepiej unikać także wyrywania zębów, zwłaszcza w trzech pierwszych miesiącach ciąży. Jeśli jednak zabieg okaże się konieczny lekarz powinien zdecydować o odpowiednim terminie oraz jego bezpiecznym przebiegu.

Przyszłe mamy nie powinny się jednak obawiać:

  • Czyszczenia i wypełniania ubytków, gdyż zastosowane materiały nie wydostają się poza strukturę zęba.
  • Nie trzeba unikać także działań ortodontycznych, na przykład zakładania aparatu.
  • Bezpieczne jest również znieczulenie u dentysty, pod warunkiem, że lekarz nie użyje leków obkurczających naczynia krwionośne.
  • W przypadku ciężkiego stanu zapalnego można zastosować dozwolone antybiotyki (z grupy penicylin).
  • Ze względu na rozszerzenie się naczyń krwionośnych i ich kruchość, kobieta może zaobserwować wzmożoną wrażliwość dziąseł oraz ich zdecydowanie częstsze krwawienie.
  • Problem ten warto zgłosić dentyście, który bez obaw może w czasie ciąży zalecić oczyszczanie zębów (skaling). Pozwoli to pozbyć się niebezpiecznego kamienia i osadu.
  • Leczenie kanałowe w ciąży jest możliwe, jednak jego przeprowadzenie jest utrudnione ze względu na niemożność wykonania rtg zęba. Jednak istnieją nowoczesne, bezpieczne metody prześwietleń stosowane w sytuacji, gdy wykonanie zdjęcia jest konieczne.



Autor: Klara Kosmalska

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down