Goździki, czosnek, szałwia, ekstrakt z wanilii, krople walerianowe – domowych sposobów na ból zęba jest wiele. Przynoszą one jednak ulgę na chwilę i nie leczą przyczyny bólu. Pamiętajmy, że nawet krótkotrwały ból zęba jest sygnałem, że należy jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem.

domowe-sposoby-na-bol-zeba

Ból zęba jest jedną z bardziej nieprzyjemnych dolegliwości i jednocześnie jedną z najczęstszych. Wynika to z faktu, że stan zębów Polaków jest w katastrofalnym stanie. Według danych ministerstwa zdrowia 90 procent z nas ma próchnicę, a statystyczny 40-latek ma jedynie 21 własnych zębów (powinien mieć 32). Mamy najgorszy stan uzębienia wśród mieszkańców Unii Europejskiej. Nic w tym dziwnego, skoro aż 800 tys. Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów.

Zęby nas bolą i to bardzo często, a dodatkowo są nadwrażliwe na różne czynniki zewnętrzne – zimno, ciepło, słodkie potrawy, rzucie, szczotkowanie. W sytuacjach kryzysowych chcemy sobie sami szybko pomóc, więc najczęściej szukamy domowych sposobów na ból zęba.

Sprawdź: Jak prawidłowo myć zęby?

Ból zęba - przyczyny

Zanim sprawdzimy jakie są skuteczne sposoby na ból zęba, trzeba sobie uświadomić, że ból   może mieć różne przyczyny i różną intensywność.

Naturalne sposoby na ból zęba są dobre jedynie jako doraźna pomoc, a nie zastępstwo wizyty u stomatologa. Ból zęba może bowiem wynikać z bardzo poważnych stanów, oprócz próchnicy i powstałych ubytków, może ból zęba wywoływać również infekcja zatok, serca czy nawet mózgu. Ból zęba może być spowodowany także przez:

  • ropień,
  • odsłonięcie szyjki zębowej,
  • powiększenie węzła chłonnego,
  • problemami ze stawem żuchwowym,
  • zapalenie miazgi,
  • zgorzel miazgi,
  • zapalenie okostnej,
  • stan zapalny dziąseł,
  • pęknięcie zęba,
  • uraz stawu skroniowo- żuchwowego.

Pierwszym symptomem próchnicy jest nagły, ostry ból, który pojawia się przy jedzeniu. Ból ten jest sygnałem, że doszło do mikropęknięć szkliwa lub odsłonięcia szyjki zębowej.  Gdy ból jest coraz ostrzejszy i odczuwalny w trakcie gryzienia, najczęściej jest związany z dziurą w zębie, wypadnięciem plomby i rozwijającym się w tym miejscu stanem zapalnym. Najczęściej właśnie w takich wypadkach szukamy skutecznych sposobów na ból zęba.

Domowe sposoby na ból zęba

Każdy ma w domowej apteczce leki przeciwbólowe, dlatego w pierwszym odruchu najczęściej sięgamy właśnie po nie, gdy boli nas ząb. W przypadku łagodniejszych dolegliwości bólowych sprawdzą się leki zawierające paracetamol lub przy silniejszym bólu leki mające w składzie ibuprofen.

Sięgając po leki w łatwy sposób możemy je przedawkować, ponieważ nie leczą one przyczyny bólu zęba. Ustąpi on na krótki czas, a potem stanie się jeszcze bardziej intensywny skłaniając nas do sięgnięcia po kolejna dawkę leku przeciwbólowego. Dlatego leki takie powinny być tylko doraźna pomocą i ulgą dla pacjenta zanim dotrze on do stomatologa.

Czytaj także: Pasta wybielająca - najlepsza pasta wybielająca zęby

Naturalne sposoby na ból zęba

Nie wszyscy mogą sięgać po leki przeciwbólowe, dlatego od wieków medycyna ludowa szuka sprawdzonych sposobów na ból zęba. Warto na przykład pamiętać, że chory ząb boli bardziej jeśli leżymy, dolegliwości będą słabły, gdy będziemy w pozycji stojącej lub siedzącej. Ponadto w domowym uśmierzaniu bólu zęba wykorzystuje się:

  • Goździki, które mają właściwości przeciwbólowe, odkażające, odświeżające oddech i zmniejszające próchnicę. Cechy te przyprawa zawdzięcza głównemu składnikowi, który nadaje jej także charakterystyczny zapach i smak, czyli związkowi chemicznemu zwanemu eugenol. Związek ten ma swoje zastosowanie w stomatologii. Jest składnikiem płynu do zarabiania past podczas wypełniania kanałów korzeniowych, a także materiałem do tymczasowego wypełniania ubytków. Bywa używany do odkażania kanałów korzeniowych podczas leczenia zgorzeli miazgi.   
  • Czosnek, także słynący ze swych właściwości przeciwzapalnych. Obrany ząbek czosnku otoczony w soli należy przyłożyć do bolącego zęba lub po prostu go żuć.
  • Zioła często wykorzystywane w stanach zapalnych, takie jak szałwia, rumianek czy tymianek także mogą przynieść chwilową ulgę. Bolące zęby trzeba płukać ciepłym naparem z mieszanki tych ziół.
  • Płukanki z jodyny i soli - do szklanki wody dodajemy 5-6 kropli jodyny oraz łyżeczkę
  • Pastę z sody oczyszczonej i octu - mieszamy 2 łyżeczki sody i 2 łyżeczki octu – całość nakładamy na bolący ząb.
  • Olejki eteryczne – kamforowy, jodłowy lub goździkowy – nasączamy nim wacik i przykładamy do bolącego zęba. 
  • Krople walerianowe – podobnie jak w przypadku olejków można nimi skropić wacik.
  • Ekstrakt z wanilii stosowany miejscowo także powinien przynieść ulgę.
  • Lód – do bolącego zęba przykładamy kostkę lodu na 10-20 minut.
  • Alkohol – ulgę może przynieść przepłukanie jamy ustnej schłodzonym alkoholem.
  • Ziemniak – obrany i pokrojony w plastry przykładamy do chorego zęba na 10-15 minut. Pamiętajmy jednak, że nie wolno jeść surowych ziemniaków.

Czytaj też: Szczoteczka do zębów - szczoteczka do zębów dla dzieci, niemowląt

Ból zęba - domowe sposoby: medycyna chińska

Przy bólu zęba z pomocą może przyjść akupresura. Zgodnie z założeniami medycyny chińskiej uciskanie odpowiednich punktów na ciele potrafi złagodzić dotkliwy ból zęba.

Na dłoni punkt taki znajduje się w miejscu, w którym łączą się kości kciuka i palca wskazującego. Pamiętajmy jednak, że powinno się zawsze masować przeciwną stronę do bolącego zęba (lewą dłoń przy bólu zęba po prawej stronie i na odwrót). Stymulując ten punkt, należy wykonywać intensywne ruchy kołowe przez około 5 - 10 minut.

Inny punkt znajduje się na twarzy, w zagłębieniu nad górną wargą. Ten punkt także masujemy w podobny sposób przez kilka minut. Po krótkiej przerwie można masaż powtórzyć.

Domowe sposoby na ból zęba w ciąży

Przez lata pokutowała błędna opinia, że ciężarne nie mogą leczyć zębów, kobiety szukały więc domowych sposobów na ból zęba w ciąży. Oczywiście planowane zabiegi stomatologiczne lepiej odłożyć na drugi i początek trzeciego trymestru ciąży (istnieje wtedy najmniejsze ryzyko poronienia czy porodu przedwczesnego), ale w stanach nagłych kobieta nie musi czekać tak długo na pomoc stomatologa. Dostępne są środki znieczulające, które nie przenikają do łożyska.

Najlepiej jednak, jeśli przed planowaną ciążą kobieta dokładnie sprawdzi u stomatologa stan zębów i wyleczy wszystkie ubytki. Jest wtedy duża szansa, że nie będzie musiała szukać domowych sposobów na ból zęba.

Mimo braku dolegliwości ciężarna powinna chodzić na stomatologiczna kontrolę. Pod koniec ciąży warto też wdrożyć prenatalną profilaktykę próchnicy u dziecka, tak aby nie zarazić malucha bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy.

Czytaj też: Nadwrażliwość zębów - jak walczyć́ z tą dolegliwością̨?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down