Arnika górska posiada wiele właściwości leczniczych. Należy jednak pamiętać, że zrywanie arniki w czasie górskich wycieczek jest zabronione, gdyż roślina jest objęta ochroną. Do produkcji leków i kosmetyków wykorzystuje się jedynie arnikę uprawną. Jakie ma arnika właściwości? Kiedy warto sięgnąć po maść z arniką, żel lub nalewkę?

Arnika

Arnika górska

Arnika górska należy do rodziny astrowatych. Można ją spotkać na górskich polanach w Europie oraz Ameryce Północnej. W Polsce rośnie głównie w Sudetach, Karpatach i Bieszczadach. Jest także widywana na Mazurach. Arnikę górską można rozpoznać po koszyczku żółtych kwiatów, które wydzielają silny aromat. Właśnie żółte kwiaty są surowcem zielarskim, choć w ziołolecznictwie wykorzystuje się także kłącze. Arnika kwitnie na przełomie czerwca i lipca.

Należy jednak pamiętać, że zrywanie arniki w czasie letnich, górskich wycieczek jest zabronione, gdyż roślina w całej Europie została objęta ochroną.

Arnika - właściwości

Arnika górska znana jest od wieków z właściwości leczniczych i dlatego stała się rośliną hodowlaną. Jakie ma arnika właściwości? Całe mnóstwo. Właściwości lecznicze mają przede wszystkim drobne żółte kwiaty arniki, które zawierają m.in. flawonoidy, saponiny, karotenoidy, fitosterole i laktony seskwiterpenowe. Natomiast kłącze arniki jest źródłem garbników i olejku eterycznego.

Sprawdź: Olej lniany - właściwości, zastosowanie na włosy i twarz

Arnika - działanie

Wymienione składniki sprawiają, że arnika ma właściwości:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwobrzękowe
  • i przeciwzakrzepowe.

 

Arnika ze względu na saponiny i flawonoidy wpływa korzystnie na układ krwionośny - wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia krążenie. Ponadto polifenole sprawiają, że arnika zmniejsza obrzęki. Co więcej, zawarte w niej laktony seskwiterpenowe wykazują silne działanie przeciwzapalne. Dodatkowo arnika górska wykazuje też działanie dezynfekujące i przeciwbakteryjne.

Arnika - zastosowanie

Wymienione powyżej właściwości arniki górskiej sprawiają, że roślina ma szerokie zastosowanie w medycynie oraz kosmetyce. Arnika górska jest przede wszystkim stosowana zewnętrznie na obrzęki i stłuczenia powstałe na skutek urazów. Właściwości dezynfekujące sprawiają, że jest wykorzystywana do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych. Ponadto przyspiesza gojenie się ran. Ponieważ powszechnie stosuje się arnikę na siniaki, to producenci kosmetyków dodają ją także do kremów przeznaczonych do cery naczynkowej. Właściwości dezynfekujące arniki sprawiają, że znajdziemy ją także w kosmetykach do cery trądzikowej i łojotokowej.

Czytaj także: Sok z karczocha - wyciąg na cholesterol i odchudzanie

 

Arnika - maść

Arnika jest najczęściej wykorzystywana do produkcji maści. Maść z arniką stosuje się zewnętrznie w celu zmniejszenia obrzęku oraz wzmocnienia naczyń krwionośnych. Arnika w maści jest polecana przede wszystkim na:

  • siniaki,
  • stłuczenia,
  • krwiaki,
  • wylewy
  • i opuchliznę - wszystkie zmiany skórne powstałe na skutek upadku lub urazu.

 

Maść z arniką pomoże także pozbyć się zakwasów, czyli bólu mięśni powstałego po intensywnych wysiłku fizycznym. Dzieje się tak za sprawą rozgrzewających i przeciwbólowych właściwości arniki. Maść z arniką jest też wykorzystywana do leczenia oparzeń skóry I stopnia, na odmrożenia oraz jako lek na ukąszenia owadów. To najpowszechniejsze zastosowania maści z arniki.

Arnika - żel do twarzy i pod oczy

Arnika w kosmetyce ma także szerokie zastosowanie. Na przykład żel z arniką stosuje się do pielęgnacji cery naczynkowej. Wyciąg z arniki sprawia, że drobne naczynka na twarzy obkurczają się, przez co stają się mniej widoczne. Arnika górska w kosmetyce często jest także składnikiem kremów pod oczy. Po taki krem powinny sięgnąć osoby z sińcami i workami pod oczami. Żel z arniką pod oczy nie tylko zredukuje cienie i zmniejsza obrzęk, ale też nawilża i uelastycznia delikatną skórę pod oczami.

Zobacz: Kozieradka - jak stosować na włosy

Arnika - nalewka

Arnika jest także dostępna w aptekach i sklepach zielarskich w postaci nalewki. Należy jednak pamiętać, że nalewka z arniki nie nadaje się do picia. Stosuje się ją zewnętrznie, po rozcieńczeniu, w postaci okładów na stłuczenia, obrzęki, krwiaki czy ukąszenia. Nalewkę z arniki można także wykorzystać do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych dziąseł lub na afty. Nalewkę z arniki jednak należy uprzednio rozcieńczyć w stosunku 1 do 10. Roztworu do płukania jamy ustnej nie należy połykać.

Arnika w tabletkach

Maść z arniką, żel lub nalewka to produkty do użytku zewnętrznego. Niekiedy arnikę stosuje się też wewnętrznie. Arnika w tabletkach lub granulkach jest przepisywana pacjentom z chorobami sercowo-naczyniowymi. Tabletki z arniką są zalecane osobom z chorobą wieńcową, zakrzepicą, po przebytych udarach niedokrwiennych. Czasami arnikę w tabletkach przyjmują kobiety zmagające się z klimakterium.

Czytaj też: Szałwia lekarska - właściwości. Czy można ją pić?

Autor: Joanna Woźniak

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down