Żel do masażu może mieć różne właściwości – chłodzące, rozgrzewające, bądź po prostu rozluźniające. W zależności od składu może w różnym stopniu nawilżać i ujędrniać skórę. Istnieje wiele przepisów na samodzielne przygotowanie żelu do masażu z dodatkiem olejków eterycznych.
Jakie składniki są potrzebne do stworzenia żelu w domu? Najważniejszy jest olejek bazowy oraz olejek eteryczny. Zadaniem pierwszego z nich jest przede wszystkim nadanie poślizgu i uproszczenie masowania, a drugiego wzbogacenie go o aromaterapię.
Olej bazowy pełni bardzo ważną rolę, stosowanie jedynie olejów eterycznych mogłoby podrażnić skórę, dlatego zawsze należy łączyć ze sobą te dwa składniki.
Czytaj też: Olejek do masażu - olejki do masażu krocza, twarzy
Żel do masażu – po co stosować?
Po co używać żelu do masażu? W zależności od tego czy masaż będzie wykonywany na całym ciele czy tylko na poszczególnych fragmentach jego zadanie może być różne. Żel do masażu stosuje się przede wszystkim w celu:
- nadania poślizgu,
- ujędrnienia skóry,
- nawilżenia ciała,
- rozluźnienia i wyciszenia,
- przywrócenia równowagi emocjonalnej,
- urozmaicenia życia seksualnego,
- niwelowania suchości pochwy.
Ponadto regularne masaże zdecydowanie poprawiają krążenie krwi, a także dotleniają ciało. Dodatkowo łagodzą one również tzw. bóle mięśniowe.
Zobacz: Krem na naczynka – krem na naczynka i zaczerwienienia
Żel do masażu nóg - zalety
Żel do masażu nóg dzięki zawartym w nim składnikom redukuje widoczną opuchliznę i odpręża zmęczone nogi. Podczas masażu z użyciem żelu ważna jest odpowiednia technika jego wykonywania.
Prawidłowo wykonany masaż nóg:
- polepsza jędrność skóry,
- zmniejsza opuchliznę,
- poprawia krążenie krwi,
- niweluje uczucie ciężkich nóg,
- odpręża i relaksuje.
Żel do masażu nóg - skład
Za obrzęk w nogach przede wszystkim odpowiedzialne są nieszczelne naczynia krwionośne. By go zredukować należy sięgnąć po preparaty o działaniu przeciwzapalnym.
Warto kupić żele, które mają w składzie m.in.:
- miłorząb japoński,
- ziele nawłoci,
- oczar wirginijski,
- kasztanowiec,
- wyciąg z myszopłocha kolczastego (ruszczyka).
Sprawdź: Krem z witaminą A – do twarzy, pod oczy i dla dzieci
Żel do masażu krocza - funkcje
Problemy ze współżyciem seksualnym często wynikają z pojawiającego się w czasie stosunku tarcia. Często występuje ono z powodu suchości pochwy, dlatego wiele osób decyduje się na zakup żelu do miejsc intymnych, tzw. lubrykantu. Żel intymny spełnia takie funkcje jak:
- redukcja suchości pochwy,
- zwiększania doznań,
- pobudzenia zmysłów,
- poprawy jakości życia intymnego,
- ułatwienia współżycia
Poznaj: Krem do biustu – w ciąży, ujędrniający po karmieniu
Żel do miejsc intymnych - rodzaje
Istnieją różne rodzaje lubrykantów, w większości różnią się one składem oraz preferencjami. Wyróżnić należy m.in. produkty:
- na bazie silikonu,
- na bazie wody,
- jadalne,
- zapachowe,
- rozluźniające (najczęściej stosowane podczas seksu analnego),
- hipoalergiczne.
Należy pamiętać, że żel do masażu krocza, używany z powodu suchości pochwy działa jedynie objawowo i nie eliminuje przyczyn takiego stanu. Aby poznać powody występowania suchości pochwy warto udać się do ginekologa, który postawi diagnozę oraz w razie potrzeby zaleci odpowiednią formę leczenia.
Żel do masażu jadalny
Na rynku coraz częściej można spotkać tzw. żele jadalne. Wykonane są one ze składników, które nie są szkodliwe dla organizmu po spożyciu. Żele do masażu jadalne mają jeszcze jedną zaletę - nie kleją się, co często się zdarza w przypadku pozostałych tego typu produktach dostępnych w sklepach.
Żel jadalny najczęściej wykorzystywany jest do masażu miejsc intymnych, w szczególności przez osoby, które preferują seks oralny. Większość z nich można stosować jednocześnie z prezerwatywą, kolejną ich zaletą jest łatwość usuwania (wystarczy spłukać je wodą), a także to, że mają naturalne pH. Często można spotkać produkty wykonane na bazie wody, a nie silikonu, co sprawia, że są także bardziej przyjazne dla skóry. Żele do masażu jadalne występują w różnych smakach, zazwyczaj słodkich i owocowych jak np. truskawka czy morela.
Dowiedz się: Peeling solny - jak zrobić, do twarzy, domowy, z morza
Żel do masażu – gdzie kupić?
Żele do masażu to produkty powszechnego użytku, dlatego wiele z nich można znaleźć w:
- supermarketach,
- drogeriach kosmetycznych,
- aptekach,
- sklepach internetowych.
Jeśli chodzi o cenę produktu to jest ona uwarunkowana rodzajem żelu, miejscem zakupu, jego składem oraz pojemnością opakowania. Zwykle kwota waha się w granicach kilkunastu-kilkudziesięciu złotych za 200 ml.
Czytaj również: Oliwka do masażu - antycellulitowa, krocza, jaka oliwka