Zatyczki do uszu to narzędzia blokujące dostęp hałasu, wody i niepożądanych substancji do wnętrza ucha. Idealnie nadają się na koncert, na basen, do spania, czy jako zabezpieczenie podczas przebywania w pomieszczeniach, w których poziom decybeli znacząco przekracza dopuszczalną granicę dźwięku. Jakie wybrać zatyczki do uszu na basen, a jakie do spania?

zatyczki-do-uszu

Zatyczki do uszu – do czego służą?

Zdarzają się sytuacje, w których jesteśmy narażeni na potężny hałas. Może to wynikać ze specyfiki wykonywanej pracy, uczestniczenia w głośnym wydarzeniu artystycznym (typu koncert muzyczny). W takich okolicznościach warto zabezpieczyć wrażliwy zmysł słuchu specjalnymi przyrządami, do których należą m.in. zatyczki do uszu.

Te blokery potężnych dźwięków dobrze sprawdzają się też kiedy chcemy się spokojnie wyspać, a partner głośno chrapie, czy przeszkadzają nam inne odgłosy dobiegające z zewnątrz. Można też kupić specjalne zatyczki do uszu na basen, chroniące przed dostaniem się wody do środka ucha. Warto przyjrzeć się bliżej temu gadżetowi, który niejednokrotnie jest w stanie uratować nam słuch i dba o higienę ucha.

Zatyczki do uszu powinno się zakładać, np. jeśli jesteśmy zmuszeni na przebywanie w huku (np. w fabryce, gdzie głośno pracują różne maszyny). Dzięki temu unikniemy pogorszenia słuchu i nie będziemy narażać się na schorzenia oraz uszczerbek na zdrowiu.

Z zatyczkami powinni się też zaprzyjaźnić uczestnicy masowych imprez, którzy są poddawani dłuższej ekspozycji na głośne dźwięki oraz kierowcy motorów, których warkot również może nie być bezpieczny dla zmysłu słuchu.

Czytaj takżeKrople do uszu - jakie są najlepsze? Właściwości

Zatyczki do uszu – dla kogo?

Podział zatyczek do uszu może być dwojaki. Pierwsza klasyfikacja dotyczy sposobu wykorzystania ich przez użytkownika, a zatem tego, dla kogo są przeznaczone. Można tu zatem wymienić:

  • zwykłe zatyczki do uszu (np. wykorzystywane przez osoby pracujące w dużym natężeniu decybeli, przez motocyklistów, czy uczestników koncertów);
  • zatyczki do spania (używane jedynie w nocy żeby móc się wyspać, gdy sąsiedzi na to nie pozwalają albo partner chrapie, co uniemożliwia zaśnięcie);
  • zatyczki do pływania (wkładane do uszu przed wskoczeniem do basenu, czy zbiornika wodnego, by nie dopuścić do nalania się wody do wnętrza uszu);
  • na rynku można znaleźć także zatyczki do uszu dla dzieci (są mniejsze i bardziej miękkie, by łatwo dawało się je umieścić w małżowinie usznej, a stosowane np. kiedy wybieramy się z dzieckiem w miejsce, gdzie przypuszczalnie będzie bardzo głośno, np. na koncert).

 

Zatyczki do uszu a rodzaj materiału

Druga kategoryzacja zatyczek do uszu dotyczy materiału, z jakiego są one wykonane. Najbardziej popularnym tworzywem, które obecnie jest wybierane przez konsumentów jest silikon, a zatem silikonowe zatyczki do uszu stanowią numer 1 wśród stoperów do uszu. Są one plastyczne, zatem dość łatwo można je dopasować do własnej małżowiny usznej, a przez to, że silikon jest lepki – dobrze dolegają do wnętrza ucha. Niestety, dość trudno je wyczyścić.

Innym rodzajem surowca, z jakiego mogą być wykonane zatyczki do uszu jest guma – łatwo się ją czyści ale przez to, że jest twarda, noszenie takich zatyczek może rodzić pewien dyskomfort i frustrację, spowodowaną koniecznością ciągłego “dopychania” zatyczek do wnętrza ucha.

Trzecim typem zatyczek są zatyczki woskowe, będące mieszanką włókien celulozowych i wiskozowych z dodatkiem naturalnych wosków. Na kolejną propozycję składają się zatyczki piankowe, które bardzo łatwo układają się w uchu ale po jakimś czasie wracają do pierwotnego kształtu, co sprawia, że wydostają się z uszu.

Do wyboru są jeszcze zatyczki do uszu z materiału termoplastycznego, które szczelnie oblepiają ucho od wewnątrz, jednak mogą zbytnio napierać na ścianki kanału usznego, co może powodować ból.

Sprawdź też: Stopery do uszu - jak wybrać najlepsze stopery? 

Zatyczki do uszu na basen

Zatyczki do uszu do pływania są z kolei propozycją dla osób pływających, które obawiają się wlania wody do wnętrza ucha podczas korzystania z kąpieliska, a z drugiej strony chcą ochrony przed ewentualnymi zakażeniami i infekcjami uszu.

Potrzeba stosowania zatyczek do uszu wiąże się często z chorobami, które uniemożliwiają pływanie w basenie, czy innych zbiornikach wodnych. Należą do nich m.in. tzw. ucho pływaka, perlakowe zapalenie ucha środkowego, uszkodzenie błony bębenkowej oraz stan po drenażu błony bębenkowej, czy po innych operacjach uszu.

Wielu rodziców mniejszych dzieci asekuracyjnie stosuje tę formę zabezpieczenia, by nie mieć potem problemów z infekcjami uszu u dzieci.

Sprawdź: Leki na zapalenie ucha

Zatyczki do uszu – dla dzieci

Zatyczki do uszu dla dzieci są większe od zatyczek dla dorosłych, miękkie, łatwo się je zakłada, a wyjęcie ich z ucha także nie powinno stwarzać problemów. Wiele modeli jest bowiem zaopatrzonych w taśmę łączącą ze sobą zatyczki.

Zatyczki do uszu chronią przed hałasem ale też przed nalaniem się wody do małych uszu, co grozi nieprzyjemnym doznaniem, jakim jest zatkanie się ucha oraz przed takimi schorzeniami jak np. zapalenie ucha zewnętrznego, czy nawracające zakażenia uszu.

Należy szukać takich, które są wykonane z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów, a ponadto są hipoalergiczne i posiadają rekomendację lekarzy oraz farmaceutów.

Zatyczki dla dzieci powinno się także dobierać do ich wieku, niektóre firmy stosują podział: do 6 lat, między 6 a kilkanaście lat i od kilkunastu lat i powyżej – wówczas powinny pasować już zatyczki dla dorosłych. Co ważne, dobre zatyczki do uszu powinny zawierać oznaczenie wskaźnika redukcji hałasu, czyli jaki zakres w stosunku do wysokości decybeli ma dany model zatyczek.

Czytaj także: Parafina do ucha - zastosowanie

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Katarzyna Parzuchowska
Katarzyna Parzuchowska

Absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, blogerka i dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem i pasją w tematyce zdrowotnej, w szczególności dotyczącej ciąży, macierzyństwa i parentingu. Prywatnie miłośniczka wycieczek rowerowych i aktywnego wypoczynku...

Komentarze
chevron-down