Zatrucie grzybami może skończyć się śmiercią, dlatego przed wyjściem na grzybobranie warto sobie przypomnieć, które grzyby są trujące i niejadalne. Nie należy też zapominać o możliwości zatrucia się grzybami jadalnymi. Jakie są objawy zatrucia grzybami? Czy zatrucie grzybami jadalnymi różni się od zatrucia grzybami trującymi? Po jakim czasie objawy zatrucia grzybami są widoczne?
Zatrucie grzybami - które grzyby są trujące, a które niejadalne?
Niestety nie ma żadnej prostej metody na odróżnienie grzyba jadalnego od trującego. Wielu Polaków rozpowszechnia nieprawdziwe teorie na temat rozpoznania grzybów trujących. Niektórzy twierdzą, że trujące grzyby są gorzkie i wydzielają nieprzyjemny zapach. Według nich dotknięcie grzyba językiem może być skuteczną metodą selekcji - jeśli zostawia na języku gorzki posmak, nie zostaje zabrany do domu. Inni z kolei uważają, że z trujących grzybów wycieka mleczko, więc na tej postawie rozróżniają grzyby jadalne od trujących.
Jeszcze inni uważają, że trujący grzyb ciemnieje po uciśnięciu lub zabarwia cebulę na ciemno podczas gotowania. To wszystko nieprawda, a dowodem na to jest muchomor sromotnikowy, który nie ciemnieje po uciśnięciu, nie zawiera mleczka, ani także nie jest gorzki w smaku. Należy pamiętać, że grzyby trujące i grzyby niejadalne to nie to samo. Grzyby niejadalne nie są trujące, ale ze względu na smak, zapach i inne czynniki są nie do zjedzenia. Grzyby trujące natomiast, mogą być dobre w smaku, ale zawierają substancje trujące. Co ciekawe, informacje w atlasach grzybów są niekiedy sprzeczne. Jeden atlas traktuje dany gatunek grzyba jako jadalny, a drugi jako niejadalny.
Sprawdź: Problemy z trawieniem - objawy, leki i domowe sposoby
Podczas grzybobrania należy kierować się zasadą - wybieram tylko grzyby, co do których mam 100-procentową pewność, że są jadalne. Nie warto ryzykować. Należy także zbierać tylko wyrośnięte grzyby. Nie powinno się zbierać grzybów rosnących w rowach, na skrajach lasu, przy drogach o dużym natężeniu.
Początkujący grzybiarze powinni zbierać tylko grzyby rurkowe, a zrezygnować ze zbierania blaszkowych. Należy także pamiętać o odpowiednim przyrządzaniu grzybów, przede wszystkim nie powinno się ich jeść na surowo. Co ważne, istnieją takie gatunki grzybów, których nie można łączyć z alkoholem - są to borowik ponury i czernidłak pospolity. Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia można znaleźć wykaz grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów, czyli wykaz grzybów jadalnych.
Zobacz: Nadmierne gazy – przyczyny. Co na częste gazy?
Zatrucie grzybami - objawy
Zatrucie pokarmowe może wywoływać różne objawy w zależności od gatunku zjedzonego grzyba, sposobu jego przygotowania, ilości zjedzonych grzybów i od indywidualnych cech obronnych organizmu.
Zatrucie grzybami trującymi wygląda inaczej niż zatrucie grzybami jadalnymi. Objawy zatrucia grzybami jadalnymi mogą, przynajmniej początkowo, wyglądać na groźne, a objawy zatrucia gatunkami trującymi mogą być utajone i pojawić się dopiero po kilkunastu dniach.
Zwykle pierwsze objawy zatrucia grzybami pojawiają się od 8 do 12 godzin po zjedzeniu posiłku. Pierwsze objawy zatrucia grzybami to nudności, wymioty, biegunka i bóle brzucha, ale to objawy podstawowe. Zatrucie grzybami jadalnymi, które najczęściej wynika ze złego przechowywania grzybów lub niewłaściwego przyrządzenia, powoduje wymienione objawy gastryczne. Jednakże w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym początkowo występują właśnie takie objawy, a następnie przychodzi poprawa samopoczucia i dopiero po kilku dniach stan gwałtownie się pogarsza.
Niegastryczne objawy zatrucia grzybami to bóle głowy, gorączka, łzawienie oczu, zaczerwienienie twarzy, oblewanie potem, uderzenia gorąca, spadek ciśnienia, ślinienie się, suchość w ustach, zatrzymanie moczu, kołatanie serca, spowolnienie lub przyspieszenie akcji serca, zaburzenia widzenia, zwężenie lub poszerzenie źrenic, halucynacje. W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym po fazie utajenia, w której dochodzi do uszkodzenia wątroby, pojawia się żółtaczka, zaburzenia świadomości, mogą wystąpić krwawienia z przewodu pokarmowego.
Czytaj też: Skurcze żołądka - przyczyny, co robić? Co na skurcze?
Zatrucie grzybami - pierwsza pomoc i leczenie zatrucia grzybami
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów zatrucia po spożyciu grzybów należy niezwłocznie wywołać wymioty i zgłosić się do lekarza. Nie powinno się zażywać żadnych leków, gdyż może to jeszcze pogorszyć stan zdrowia. Przy zatruciu grzybami należy pamiętać o nawadnianiu organizmu. Warto wziąć ze sobą do szpitala próbkę zjedzonej potrawy z grzybów, co pozwoli dokładnie określić trującą substancję i wdrożyć odpowiednie leczenie. Można także zabezpieczyć wymiociny. Pierwsza pomoc przy zatruciu grzybami zwykle polega na płukaniu żołądka i podawaniu węgla aktywowanego.
Czytaj także: Niestrawność – leki i sposoby na niestrawność żołądka