Zatrucie pokarmowe u dziecka może być znacznie groźniejsze w skutkach niż zatrucie u osoby dorosłej. Zatrucia pokarmowe u dzieci bardzo szybko prowadzą do odwodnienia, które może skończyć się nawet śmiercią. Jakie ma zatrucie pokarmowe u dziecka objawy? Czy można podawać dziecku leki? Jaka dieta po zatruciu pokarmowym u dzieci jest wskazana?

 Zatrucie pokarmowe u dziecka

Zatrucie pokarmowe u dziecka i u osoby dorosłej

Zatrucie pokarmowe to szereg objawów występujących po spożyciu jedzenia skażonego bakteriami, toksynami, grzybami lub innymi drobnoustrojami. Zatrucie pokarmowe wywołują także wirusy.

Bakteryjne zatrucia pokarmowe dzieli się na intoksykację, infekcję lub toksykoinfekcję. Intoksykacja to zatrucie, które wywołała toksyna obecna w żywności jeszcze przed jej spożyciem. Infekcję wywołują bakterie skolonizowane w jelitach, toksykoinfekcja to zatrucie mieszane.

Za grzybicze zatrucie pokarmowe odpowiada przede wszystkim spleśniałe jedzenie. Wirusowe zatrucie pokarmowe wywołują najczęściej rotawirusy i norowirusy. Na ten rodzaj zatrucia pokarmowego chorują zwłaszcza dzieci. Przybiera on postać grypy jelitowej. Osoby dorosłe są natomiast bardziej narażone na bakteryjne zatrucia pokarmowe.

Bez względu na rodzaj drobnoustroju, jaki dostał się do organizmu, zatrucie pokarmowe u dziecka jest dużo groźniejsze w skutkach. Prowadzi bowiem do  groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia. Zatrucie pokarmowe z obfitą biegunką jest częstą przyczyną zgonów dzieci poniżej 5. roku życia.

Sprawdź: Problemy z trawieniem - objawy, leki i domowe sposoby

Zatrucie pokarmowe u dziecka - objawy

Objawy zatrucia pokarmowego u dziecka to:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • gorączka,
  • osłabienie,
  • dreszcze,
  • bóle mięśni.

W wirusowym zatruciu pokarmowym, na które dzieci chorują najczęściej, przeważające objawy to wymioty i biegunka.

Wymienione objawy zatrucia pokarmowego u dziecka szybko prowadzą do odwodnienia, które można rozpoznać po suchych, spierzchniętych lub popękanych ustach, suchej błonie śluzowej jamy ustnej, bladej i mniej sprężystej skórze, skąpomoczu, utracie wagi. W przypadku niemowląt pojawia się także senność, apatia lub odwrotnie - płaczliwość. Odwodnienie u niemowląt można także rozpoznać po zapadniętym ciemiączku.

Czytaj też: Skurcze żołądka - przyczyny, co robić? Co na skurcze?

Zatrucie pokarmowe u dziecka - ile trwa?

Ile trwa zatrucie pokarmowe u dziecka? Szacuje się, że nie powinno trwać dłużej niż kilka dni. Po kilku dniach zatrucie pokarmowe powinno samoistnie ustąpić. Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się, należy wezwać pomoc lub pojechać z dzieckiem do szpitala.

Również w przypadku obfitej biegunki, utrzymującej się przez 12 godzin, należy zawiadomić lekarza. Pomoc do chorego dziecka należy także wezwać, jeśli podejrzewa się odwodnienie, zauważyło się krew lub śluz w stolcu lub jeśli gorączka stale przekracza 38,5 stopni Celsjusza.

Zobacz: Wzdęcia u noworodka - co na gazy u niemowlaka?

Zatrucie pokarmowe u dziecka - leki

Małym dzieciom, szczególnie noworodkom i niemowlętom, nie można podawać leków na zatrucie pokarmowe. Podanie dziecku leku na biegunkę i wymioty należy traktować jako ostateczność, a decyzję o podaniu takiego leku może podjąć tylko lekarz.

Pośród leków na zatrucie pokarmowe dostępnych w aptekach można wymienić  preparaty zawierające loperamid, nifuroksazyd, diosmektyt oraz węgiel leczniczy. Nifuroksazyd należy do leków, które można podawać dzieciom poniżej roku, oczywiście z zalecenia lekarskiego. Należy jednak pamiętać, że  nifuroksazyd nie nadaje się dla noworodków. Nieco starszym dzieciom, które skończyły pierwszy rok życia, czasami podaje się węgiel leczniczy.

Loperamid to lek dla dzieci, które ukończyły 6. rok życia. Pediatrzy na zatrucie pokarmowe u dziecka przepisują też probiotyki w celu odbudowy naturalnej  flory bakteryjnej w jelitach.

Leczenie zatrucia pokarmowego u dziecka polega przede wszystkim na zwalczaniu gorączki i odwodnienia. Dziecku powinno się podawać niegazowaną wodę źródlaną oraz płyny nawadniające zawierające elektrolity. Płyny nawadniające są dostępne w aptekach bez recepty. Roztwór  przygotowuje się zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Wodę należy podawać dziecku często, ale w małych porcjach.

Czytaj także: Niestrawność – leki i sposoby na niestrawność żołądka

Zatrucie pokarmowe u dziecka - dieta

Dieta po zatruciu pokarmowym u dzieci powinna być lekkostrawna. Co na zatrucie pokarmowe u dziecka jest odpowiednie? Dieta powinna składać się z takich produktów jak kisiel, budyń, kleik, biszkopty, gotowane jabłuszko, gotowana marchewka, biały ryż. Dziecku nie powinno się podawać do jedzenia produktów zawierających błonnik oraz nabiału. Do picia powinno się dawać niegazowaną wodę źródlaną. Niewskazane są soki i napoje gazowane.

Sprawdź też: Lek na biegunkę - co na biegunkę u dziecka i dorosłego?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down