Zapchane pory na twarzy negatywnie wpływają na wygląd skóry i stanowią estetyczny defekt. Nie są groźne dla zdrowia, choć sprzyjają rozwijaniu się niewielkich stanów zapalnych. Jaka jest przyczyna zapychania porów skóry? Jak pielęgnować cerę, by ją dogłębnie oczyszczać i odblokować zatkane pory?
Dlaczego pory się zapychają – jakie są przyczyny?
U niektórych osób pory skóry twarzy są odblokowane i niewielkie, dzięki czemu nie gromadzą się w nich żadne zanieczyszczenia i nie powstają nieestetyczne zaskórniki. U innych jednak sytuacja wygląda wręcz odwrotnie – pory są rozszerzone, a jednocześnie zatkane i trudno je oczyścić. Dlaczego tak się dzieje?
- Niewłaściwa pielęgnacja skóry. Zarówno używanie kosmetyków zbyt tłustych, jak i nadmiernie przesuszających może prowadzić do zablokowania porów. Kremy tłuste i ciężkie same w sobie tworzą słabo przepuszczający film, który wnika w mikrootwory i niekiedy je zapycha. Zatkane pory przy skórze suchej spowodowane są natomiast tym, że skóra odwodniona próbuje sama sobie radzić i zaczyna wytwarzać więcej sebum, co prowadzi do łojotoku i zapychania otworów wytwarzaną wydzieliną.
- Stosowanie niewłaściwych kosmetyków upiększających. Ciężki podkład czy słabo przepuszczalny puder mogą wytworzyć na twarzy powłokę, pod którą gromadzi się wytwarzana prze gruczoły łojowe wydzielina, co prowadzi do powstawania zapchanych porów.
- Niedokładny demakijaż. Niewystarczające pozbywanie się resztek makijażu wieczorem lub spanie z nieumytym makijażem to również częsta przyczyna zatkanych porów na twarzy. Twarz codziennie powinna być dokładnie oczyszczana, by skóra przynajmniej w czasie snu „oddychała” swobodnie.
- Tłusta cera. Skóra wydzielająca więcej łoju bardziej narażona jest na zaczopowane pory. Są one wówczas zatkane przede wszystkim tam, gdzie produkcja sebum jest największa – na nosie, na czole, policzkach i brodzie.
Jak wyglądają zatkane pory na twarzy?
Niedoskonałości skóry na twarzy mają wiele różnych postaci. Po czym poznać, że dany problem to właśnie zapchane pory? Jak one wyglądają? Gdy są otwarte, mają postać małych, czarnych lub szarych kropek. Kropki te są po prostu gromadzącym się w otworach brudem. Zaskórniki zamknięte natomiast mają postać małych kropek w kolorze białym, który świadczy o gromadzącej się w nich łojowej wydzielinie.
Pozatykane pory mają swoje „ulubione miejsca” – te, w których ilość produkowane sebum jest największa. Najczęściej zapchane są w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie (szczególnie w jej centralnej części). Często występują też na policzkach, ale raczej w ich górnej części, sąsiadującej z nosem. Pozatykane i zanieczyszczone pory na twarzy są niestety dobrze widoczne, szczególnie, gdy są liczne.
Oprócz twarzy mogą one – choć rzadziej – występować też w innych częściach ciała – na plecach, dekolcie i piersiach. U niektórych osób tendencja do zatkanych porów jest tak wysoka, że stanowią one nie lada problem dermatologiczny i rozprzestrzeniają się na duże powierzchnie skóry.
Jak otworzyć zatkane pory na nosie?
Zatkane pory na nosie zwykle mają postać otwartych, ciemnych zaskórników, zwanych wągrami. Najczęściej pojawiają one u osób z cerą tłustą lub mieszaną, kiedy w obrębie nosa produkowany jest nadmiar sebum. Jak otworzyć pory na nosie, kiedy są one zablokowane i nie można ich skutecznie oczyścić?
Metodą, która może sprawdzić się przy tak niewielkiej powierzchni, są ciepłe okłady. Czysty ręcznik lub jałową gazę wystarczyć zanurzyć w ciepłej wodzie, a następnie delikatnie odcisnąć i przyłożyć do wybranego miejsca. Pod wpływem wilgoci i ciepła skóra nieco pęcznieje, a jej mikrootwory otwierają się.
Okłady działają zmiękczająco nie tylko na skórę, ale również na nagromadzone w nich zanieczyszczenia, dzięki czemu łatwiej się ich pozbyć. Aby działać długofalowo i zapobiegać ponownemu zapchaniu porów na nosie, należy na co dzień dbać o oczyszczanie i odpowiednią pielęgnację skóry.
Kosmetyki i domowe sposoby na zapchane pory
Jakich kosmetyków należy używać na zatkane pory, by doprowadzić do ich długotrwałego odblokowania? Nie ma złotego środka pielęgnacyjnego, pozwalającego pozbyć się problemu u wszystkich jednakowo skutecznie. Jak już zostało wspomniane – i skóra zbyt tłusta i zbyt sucha ma tendencję do powstawania zatkanych porów. Jak się ich pozbyć?
Pielęgnację i używane do niej środki należy dostosować do indywidualnych potrzeb skóry, co nie jest łatwe. Skóra na pewno powinna być odpowiednio nawilżona, jednak nie przy pomocy kremów tłustych i ciężkich, które pozbawią ją swobodnego dostępu powietrza. Dobry krem na zapchane pory to taki, który podniesie poziom nawilżenia, ale jednocześnie nie pozostawi tłustej powłoki. Kiedy skóra jest nadmiernie przesuszona, można zastosować serum głęboko nawilżające.
Jak zapchane pory skutecznie oczyścić? Dobrym sposobem jest peeling, który złuszcza martwy naskórek i wnika w głębsze warstwy, pozbawiając je zanieczyszczeń. Na zatkane pory można zastosować gotowy peeling kupiony w drogerii lub sporządzony samodzielnie, np. z fusów drobno zmielonej kawy.
Jakie jeszcze domowe sposoby pomagają odblokować pozapychane pory? Starą metodą są tzw. parówki twarzy. Do naczynia wlewa się ciepłą wodę, a twarz trzyma nad nią, poddając ją działaniu pary. Zablokowane pory na twarzy pod wpływem wilgoci i ciepła rozszerzają się, zatem parówka działa podobnie jak opisany wyżej ciepły okład.
Wśród domowych sposobów na zatkane pory i ich oczyszczanie wymienia się również niektóre zioła, np.:
- aloes – działa nawilżająco i oczyszczająco,
- rumianek – działa przeciwzapalnie,
- nagietek – zalecany na skórę suchą,
- łopian – reguluje wydzielanie łoju.
Nie zaleca się samodzielnego, mechanicznego usuwania zaskórników w warunkach domowych – ich wyciskania czy nakłuwania. Można w ten sposób doprowadzić do stanu zapalnego, rozsiania zmian lub powstania blizn. Aby usunąć zanieczyszczenia, należy zgłosić się do kosmetyczni i poddać bezpiecznym zabiegom oczyszczającym.
Bibliografia:
- A. Jaszczuk, Czysta skóra. Zabiegi na rozszerzone pory i zaskórniki, w: Med&Beauty, 04/2022
- W. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka, Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, w: Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2016 / vol. 5
- K. A. Bojarczuk, M. Lewicki, M. Michalczak, A. Smoleń, Ocena wiedzy studentów na temat zasad pielęgnacji cery, Katedra i Zakład Epidemiologii i Metodologii Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
- K. Wilusz-Ludwiczak, M. Kuchciak-Brancewicz, A. Czyż, A. Lesiak, Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, Forum Dermatologicum 2019, tom 5, nr 3, s. 92–95
- A. Buczek, D. Wcisło-Dziadecka, K. Sierant, L. Brzezińska-Wcisło, Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry, Post N Med 2018; XXXI(1A), s. 49-54
Czytaj również: