Wypryski na plecach to równie powszechna dolegliwość skórna co wypryski na twarzy. Trądzik pospolity objawia się nie tylko wykwitami na twarzy, równie często występują wypryski na plecach i ramionach. Niekiedy trądzik pojawia się tylko na plecach. Jakie mają wypryski na plecach przyczyny? Jak leczyć ropne wypryski na plecach?
Wypryski na plecach - czy to trądzik pospolity?
Trądzik pospolity to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Trądzik objawia się zatkanymi porami, grudkami pod skórą, krostami oraz ropnymi wypryskami, które występują zwykle na twarzy i na plecach, ale może objawiać się tylko wypryskami na plecach i ramionach. Generalnie trądzik pojawia się w miejscach, gdzie jest dużo gruczołów łojowych. Choroba może przybrać postać młodzieńczą, ropowiczą, bliznowcową oraz skupioną.
Trądzik młodzieńczy, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy osób w okresie dojrzewania. Objawia się zaskórnikami i grudkami, które występują głównie na twarzy, ale mogą też pojawić się wypryski na plecach. Trądzik ropowiczy manifestuje się poprzez ropne torbiele, a bliznowcowy można rozpoznać po bliznowcach tworzących się w obrębie wykwitów skórnych.
Trądzik skupiony to najcięższa postać tej choroby. Cierpią na niego częściej mężczyźni i objawia się ropnymi wypryskami na plecach i ramionach, a także twarzy. Dodatkowo występują też głębokie nacieki, krosty i duże zaskórniki.
Sprawdź: Maść na blizny - jaki krem na blizny po trądziku i operacji wybrać?
Wypryski na plecach - przyczyny
Wypryski na plecach powstają na skórze, która ma skłonność do nadmiernego wytwarzania łoju i zatykania ujść mieszków włosowych. Mechanizm wygląda następująco: gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość łoju przez co nie jest on wydalany w całości na zewnątrz, tylko zostaje w gruczołach; z czasem gruczoł pęka i dochodzi w skórze do stanu zapalnego, który objawia się poprzez krosty, grudki czy ropne wypryski na plecach. Wypryski na plecach mogą też powstać z powodu zatkania mieszków włosowych. Wówczas wypryski na plecach przybierają postać białych lub czarnych (wągry) zaskórników.
Dlaczego skóra ma skłonność do nadmiernej produkcji łoju lub rogowacenia ujść mieszków włosowych? Powody najczęściej wymieniane przez dermatologów to zmiany hormonalne, predyspozycje genetyczne, niewłaściwa dieta oraz niedobory witamin, szczególnie witaminy A oraz witamin z grupy B.
Wypryski na plecach i dekolcie pojawiają się także na skutek zaburzeń trawienia, alergii pokarmowych, nadmiernego stresu, stosowania używek, nadpotliwości, niewłaściwej higieny oraz noszenia nieprzewiewnej odzieży. Również zażywanie niektórych leków, szczególnie antykoncepcyjnych oraz przeciwdepresyjnych, może powodować skutki uboczne w postaci wyprysków na plecach.
Czytaj też: Żel z aloesu - żel aloesowy na trądzik
Wypryski na plecach i ramionach - leczenie
Jak się pozbyć wstydliwych wyprysków na plecach i dekolcie? Na pewno nie należy ich wyciskać. Wyciskanie krost przysporzy więcej szkody niż pożytku. Nie tylko wydłuży proces gojenia, ale dodatkowo może przyczynić się do powstania blizn. Nie należy wyciskać żadnych wyprysków, nawet tych z białą końcówką.
Leczenie trądziku może przebiegać wielotorowo. Po pierwsze należy zapewnić skórze właściwą pielęgnację - odpowiednio ją oczyszczać i usuwać nadmiar łoju. Do oczyszczania skóry trądzikowej zaleca się kwas salicylowy, który odblokowuje zatkane pory oraz złuszcza naskórek. Po drugie należy stosować preparaty antybakteryjne - z antybiotykiem (erytromycyną, tetracykliną, neomycyną), na bazie cynku lub siarki oraz z witaminą A. Działanie antybakteryjnie mają także kwas azelainowy oraz nadtlenek benzoilu. To produkty stosowane miejscowo.
Leczenie trądziku opiera się także na doustnym przyjmowaniu antybiotyków - erytromycyny, minocykliny, doksycykliny oraz retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Dodatkowo stosuje się też witaminę PP, B2 oraz C. Terapia przeciwtrądzikowa zwykle trwa około 6 miesięcy. Należy pamiętać, że leczenie trądziku powinno przebiegać pod kontrolą lekarza dermatologa. Leczenie wyprysków na plecach i ramionach można wspomagać zabiegami - fototerapią, laseroterapią, krioterapią, mikrodermabrazją, peelingami chemicznymi.
Do mycia ciała powinno się stosować specjalny żel do skóry trądzikowej. Dodatkowo można także stosować kąpiele ziołowe oraz pić napary z ziół, szczególnie z rumianku i szałwii. Można także nakładać na plecy maseczki z drożdży. W przypadku wyprysków na plecach nie zaleca się noszenia obcisłej odzieży, szczególnie ze sztucznych materiałów, nieprzepuszczających powietrza.
Czytaj też: Maść z żyworódki - zastosowanie. Na trądzik i łuszczycę