Piękne, białe zęby to nie tylko symbol zdrowia i urody, ale też element dobrego wizerunku i symbol sukcesu. Coraz więcej osób decyduje się na wybielanie zębów. Metod jest wiele, ale nie wszystkie bezpieczne i nie wszystkie skuteczne. Dlatego warto posłuchać opinii stomatologa.
Piękne, zdrowe, białe zęby i tzw. hollywoodzki uśmiech to nie tylko symbol zdrowia i urody, ale także prestiżu społecznego i sukcesu. Statystyki pokazują, że coraz więcej Polaków regularnie odwiedza stomatologa i dba o zdrowe zęby. Teraz jednak coraz częściej pacjenci proszą o dodatkową usługę – wybielanie zębów. Czy zabieg ten jest bezpieczny, kto nie powinien z niego korzystać oraz od czego zależy koszt wybielania – na te i kilka innych pytań odpowiada specjalista dr n. med. lek.-dent. Maciej Cićkiewicz, członek Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego (PTO), Europejskiego Towarzystwa, Ortodontycznego (EOS), Amerykańskiego Towarzystwa Ortodontycznego (AAO), Światowej Federacji Ortodontów (WFO).
Wybielanie zębów
- Czy wybielanie zębów to zabieg bezpieczny dla naszych zębów?
Zabieg wybielania jest bezpieczny pod warunkiem, że jest wykonany pod kontrolą stomatologa. Istnieje kilka metod wybielania zębów. Najpopularniejsze z nich to wybielanie przy pomocy nakładek oraz wybielanie w gabinecie. Lekarz-dentysta udziela wskazówek, w jaki sposób i jaką ilość materiału nałożyć do nakładek, aby zabieg był bezpieczny dla naszych dziąseł i zębów.
- Przeciwnicy wybielania twierdzą, że niszczy szkliwo. Skąd się biorą takie opinie?
Są to stereotypy oraz przypadki wybielania domowymi sposobami bez konsultacji z lekarzem lub stosowanie materiałów nieznanego pochodzenia.
- Czy wybiela się wszystkie zęby razem, czy partiami?
Najczęściej wybiela się wszystkie zęby od piątki do piątki (drugi ząb przedtrzonowy), chyba że ząb jest po leczeniu endodontycznym (kanałowym) i jest ciemniejszy od pozostałych, a zabieg wybielania ma wybielić ten jeden ząb i dostosować go do pozostałych. Zęby sztuczne tzn. korony, mosty oraz inne odbudowy nie ulegają wybieleniu.
- Jak utrzymać na długo efekt wybielania?
Podtrzymanie efektu wybielenia jest możliwe poprzez bardzo dobrą higienę oraz unikanie barwiących pokarmów oraz napojów przez minimum 2 tygodnie. W przypadku braku możliwości ograniczenia picia barwiących płynów staramy się pić przez słomkę, aby zmniejszyć kontakt z zębami. Można też stosować pasty wybielające polecane przez stomatologów, które pomogą utrzymać efekt.
Koszty wybielania zębów
- Jaki jest koszt wybielania?
Koszty wybielania wahają się granicach 1000 zł, wszystko zależy od rodzaju zabiegu. Na cenę może wpływać ilość materiału, który jest przekazywany do domu z nakładkami lub ilość wizyt w gabinecie podczas wybielania.
- Kto nie powinien poddawać się wybielaniu zębów?
Przede wszystkim kobiety w ciąży oraz karmiące. Jest jednak wiele innych przeciwwskazań, dlatego poleca się konsultację stomatologiczną w celu wykluczenia np. stanów zapalnych, problemów z dziąsłami itd.
- Dziękuję za rozmowę
Z Dr Maciejem Cićkiewiczem rozmawiała Ewa Ross