Po wodę utlenioną zwykle sięgamy przy skaleczeniach czy bólu gardła, jednak w internecie można znaleźć informację, jakoby wodę utlenioną można było również pić. Czy woda utleniona do picia to bezpieczne rozwiązanie?
Woda utleniona do picia
Woda utleniona to 3-procentowy wodny roztwór nadtlenku wodoru. Dzięki wielu właściwościom tej substancji, znalazła ona szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Woda utleniona działa bakteriobójczo, odkażająco i rozjaśniająco. Niezależnie jednak od efektów jakie chcemy osiągnąć, musimy pamiętać, że jest to specyfik wyłącznie do stosowania zewnętrznego.
Rosyjski profesor medycyny Iwan Nieumywakin przekonywał niegdyś, że wodę utlenioną można również pić, a nawet stosować dożylnie, jednak zdecydowana większość naukowców jest przeciwna takiemu postępowaniu. Dlaczego?
Sprawdź: Żel antybakteryjny – do rąk, twarzy, bez wody
Woda utleniona do picia - skutki uboczne
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kolorado przekonują, że picie wody utlenionej może doprowadzić nawet do śmierci. Spożywane nadtlenku wodoru może spowodować zator zaburzający pracę układu oddechowego, nerwowego oraz serca. Do skutków ubocznych wewnętrznego przyjęcia wody utlenionej zalicza się również drgawki, duszności oraz udar mózgu. Warto wiedzieć, że przypadki zgonów po spożyciu wody utlenionej zostały już odnotowane.
Woda utleniona do picia dla dzieci
Żaden pediatra nie zaleci podania dziecku wody utlenionej do picia, dlatego sami również nigdy nie powinniśmy podawać maluchowi wody utlenionej w ten sposób.
Woda utleniona do picia na odchudzanie
Coraz częściej można usłyszeć, że woda utleniona do picia sprawdzi się przy odchudzaniu. Nie wierzmy w to! Jeśli chcemy stracić na wadze, nie sięgajmy ani po wodę utlenioną, ani po żadne tajemnicze tabletki i inne wątpliwe środki. Zainwestujmy w karnet na siłownię, zacznijmy biegać, pływać lub jeździć na rowerze. Regularna aktywność fizyczna połączona z dobrze zbilansowaną dietą przyniesie trwałe rezultaty w bezpieczny sposób. Wyeliminowanie z codziennego jadłospisu cukru, fast foodów i przetworzonej żywności to nie tylko gwarancja pozbycia się nadprogramowych kilogramów, ale również poprawy naszego stanu zdrowia i samopoczucia.
Sprawdź też: Płyn do płukania jamy ustnej - dla dzieci, przeciwzapalny
Woda utleniona do picia - jak stosować?
Jak już wspominaliśmy picie wody utlenionej nie jest najlepszym pomysłem. Jednak wodę utlenioną można zastosować w formie płukanki np. na ból gardła. Jedną łyżeczkę wody utlenionej rozcieńczamy w szklance letniej wody i płuczemy nią gardło. Taka mikstura zmniejsza podrażnienie śluzówki gardła, zadziała antybakteryjnie i odkażająco. Tak przygotowanym roztworem płuczemy gardło 3-4 razy na dobę.
Płukankę z wody utlenionej, która sprawdza się w przypadku bólu gardła możemy wykorzystać także do płukania jamy ustnej w chorobach przyzębia czy w przypadku problemu z nieświeżym oddechem. Roztwór jest bardzo skuteczny również przy tak zwanych kieszonkach dziąsłowych, które pojawiają się na przykład w wyniku wyrastającego długo zęba (zwykle „ósemki”). Jeżeli chcemy dostarczyć płukankę precyzyjnie w to miejsce, zamiast płukać całą jamę ustną, zaciągamy roztwór do strzykawki (bez igły!)
i kierujemy strumień wprost do kieszonki.
Woda utleniona – inne zastosowania
Roztwór z wody utlenionej sprawdzi się również przy katarze i chorych zatokach. Wykorzystujemy go wówczas do inhalacji. Do pustej szklanki wlewamy od 10 do 15 kropli wody utlenionej i kilka kropli soli fizjologicznej. Mieszaninę zalewamy gorącą wodą, po czym umieszczamy nos nad szklanką, a głowę zakrywamy ręcznikiem. Woda utleniona pomoże również osobom walczącym z trądzikiem lub zaskórnikami. Wystarczy namoczyć wacik kosmetyczny w wodzie utlenionej o stężeniu 1,5%, przetrzeć nim problematyczne miejsca na skórze, a po upływie 20 minut spłukać ciepłą wodą. Pomoże to złagodzić stan zapalny, uniemożliwi także bakteriom rozprzestrzenianie się. Rozcieńczona woda utleniona pomoże również w chorobach skóry takich jak łuszczyca czy egzema. W przypadku grzybicy stóp należy smarować je nierozcieńczoną wodą utlenioną przez kilka dni, aż zmiany skórne znikną.
Poznaj: Spray do nosa - spray do nosa na zatoki, alergie, katar