Waciki kosmetyczne dla większości kobiet stanowią produkt niezastąpiony w codziennej pielęgnacji. Służą do demakijażu twarzy, szyi i dekoltu, do zmywania maseczek i peelingów, do robienia kompresów oraz okładów na oczy. Waciki wykorzystuje się też do zmywania lakieru z paznokci. Kobiety kupują także waciki dla niemowląt służące do przemywania oczu i skóry dziecka, szczególnie w fałdach skórnych i pachwinach. Waciki to także produkt obowiązkowy w salonach kosmetycznych. Jakie są rodzaje wacików? Do czego jeszcze są wykorzystywane waciki kosmetyczne? A także czym jest dieta wacikowa?

waciki

Waciki kosmetyczne - zastosowanie

Waciki kosmetyczne wyprodukowano w latach 40. ubiegłego wieku i od tamtej pory większość kobiet nie wyobraża sobie codziennej pielęgnacji twarzy bez ich użycia. Waciki są wykorzystywane na wiele sposobów i do różnych celów. Kobiety stosują waciki do demakijażu, dlatego razem z mleczkiem lub płynem micelarnym stanowią stały element wyposażenia kobiecych kosmetyczek lub toaletek. Wystarczy je nasączyć preparatem do demakijażu i delikatnie wytrzeć twarz, by szybko pozbyć się tuszu, pudru czy innego kolorowego kosmetyku.

Waciki są pomocne przy domowych zabiegach pielęgnacyjnych. Dzięki nim można pozbyć się z twarzy maseczki lub peelingu. Wykorzystuje się je do robienia kompresów i okładów na oczy. Kobiety stosują też waciki do paznokci. Są wręcz niezastąpione przy zmywaniu z paznokci lakieru, szczególnie bezpyłowe waciki, które nie pozostawiają pyłków na płytce paznokcia.

Z wacików korzysta się w salonach kosmetycznych i to w bardzo dużych ilościach. Kosmetyczki traktują je jako produkt obowiązkowy i niezastąpiony przy wykonywaniu większości zabiegów.

Waciki to także produkt stosowany przy pielęgnacji niemowląt. Waciki dla niemowląt służą do przemywania oczu oraz skóry, szczególnie w fałdach skórnych i pachwinach, a także smarowania ciała dziecka oliwką.

Czytaj też: Płatki kosmetyczne - płatki kosmetyczne dla niemowląt, dzieci 

Waciki kosmetyczne - rodzaje

Waciki kojarzą się głównie z miękkimi, bawełnianymi kuleczkami, ale na rynku są dostępne waciki wykonane też z innych materiałów oraz w innych kształtach. Płaskie, okrągłe lub owalne waciki zwykło się nazywać płatkami kosmetycznymi, choć niekiedy te nazwy stosuje się zamiennie.

Można wyróżnić następujące rodzaje wacików kosmetycznych:

  • waciki bawełniane - większość dostępnych na rynku wacików jest wykonana z bawełny; tego typu waciki nadają się przede wszystkim do demakijażu
  • waciki z włókniny poliestrowej - waciki poliestrowe, ze względu na syntetyczny materiał, z jakiego są wykonane, są polecane do wykonywania zabiegów przy paznokciach; są tańsze od bawełnianych,
  • bezpyłowe waciki - wykonane z celulozy lub wiskozy; wykorzystuje się je przede wszystkim do pielęgnacji paznokci, gdyż nie pozostawiają pyłków na płytce paznokcia; zwykle są sprzedawane w rulonie, składającym się niewielkich rozmiarów kwadracików lub prostokątów,
  • waciki dla niemowląt - waciki dla dzieci są wykonane z organicznej bawełny, przy ich produkcji nie wykorzystuje się substancji wybielających ani chemicznych składników zapachowych.

 

Waciki na odchudzanie

Kilka lat temu zrobiło się głośno na temat tzw. diety wacikowej. Amerykańska modelka Bria Murphy wyznała w wywiadzie, że taka “dieta” jest powszechnie stosowana przez modelki. Dieta wacikowa polega na połykaniu wacików nasączonych wodą lub sokiem co ma na celu oszukanie żołądka oraz mózgu. Połknięty wacik pęcznieje w żołądku i wywołuje uczucie sytości.

Stosowanie wacików na odchudzanie stało się modne wśród nastolatek. Jedne połykały waciki nasączone sokiem przed posiłkami, inne żywiły się jedynie wacikami, nie dostarczając do organizmu żadnych substancji odżywczych.

Świat obiegła m.in. informacja o 16-letniej dziewczynce z Rumunii, która na skutek diety wacikowej trafiła w stanie ciężkiego wyczerpania do szpitala. Dziewczynka nie jadła niczego poza wacikami.

Dieta wacikowa nie jest w istocie dietą, a zaburzeniem żywienia, które może doprowadzić do niedrożności lub martwicy jelit, a co za tym idzie zakończyć się śmiercią. Warto podkreślić, że waciki kosmetyczne nie zawsze są produkowane z organicznej bawełny. Firmy kosmetyczne wytwarzają je z włókna poliestrowego, a przy ich produkcji stosowane są także wybielacze. Połykanie wacików na odchudzanie można więc porównać do zjedzenia poliestrowej koszulki wypranej w wybielaczu i poplamionej sokiem. Lekarze, dietetycy oraz psychologowie są w tej kwestii jednogłośni - dieta wacikowa jest po prostu niebezpieczna dla zdrowia i życia.

Czytaj teżWazelina - do czego służy? Zastosowanie kosmetyczne

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down