Termometr na podczerwień to szybki i dokładny sposób na zmierzenie temperatury ciała. Wyróżnia się termometr bezdotykowy na podczerwień oraz termometr na podczerwień do ucha. Jak zatem stosować termometr na podczerwień dla dzieci i niemowląt?
Termometr to niezbędny element, jaki powinna zawierać wyprawka dla małego dziecka. Termometr na podczerwień to najnowocześniejszy rodzaj miernika temperatury, który pozwala na zbadanie temperatury dziecka w kilka sekund, zanim zdąży się zorientować.
Termometr na podczerwień – działanie
Termometr na podczerwień działa dzięki reakcji na niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne. Po skierowaniu go na daną powierzchnię np. czoło odczytuje poziom promieniowania podczerwonego, które emitowane jest przez każdy organizm. Im wyższa temperatura ciała tym większe promieniowanie. Wynik wyświetla się na wbudowanym ekranie LCD.
Działanie jest zupełnie niezauważalne dla dziecka. Termometr nie emituje żadnych fal ani ciepła. Jedynym, niewielkim dyskomfortem dla niemowląt, może być aplikacja końcówki dousznego termometru.
Czytaj też: Termometr dla niemowlaka i dla dzieci - jaki wybrać?
Termometr na podczerwień – rodzaje
Na rynku dostępne są różnorodne termometry na podczerwień. Wyróżnia się dwie grupy:
- termometr bezdotykowy na podczerwień,
- termometr douszny na podczerwień.
Pierwszy z nich wystarczy skierować na skórę (najlepiej czoło) i dokonać pomiaru. Ten model rekomendowany jest szczególnie dla małych i ruchliwych dzieci.
Natomiast drugi przeznaczony jest do badania temperatury błony bębenkowej oraz otaczającej jej tkanek. Może być również stosowany u dzieci, jednak należy zachować większą ostrożność.
Koszt termometru na podczerwień waha się od około 100 zł do nawet 400 zł.
Termometr bezdotykowy na podczerwień – jak stosować?
Termometr bezdotykowy jest bardzo prosty w użyciu. Wystarczy po włączeniu skierować go w odległości około 10 cm w kierunku czoła. W czasie 1-3 sekund wskazuje on wynik pomiaru na wyświetlaczu cyfrowym. Niektóre modele mają także funkcje podświetlenia, co umożliwia mierzenie gorączki u dziecka w nocy bez konieczności zapalania światła.
Termometr bezdotykowy na podczerwień ma wysoką dokładność pomiaru ± 0,1 st. C do ± 0,01 st. C. Częstą funkcją jest zapamiętywanie poprzednich wyników, dzięki czemu można kontrolować wzrost lub spadek temperatury ciała dziecka.
Termometr bezdotykowy może być wykorzystywany również do sprawdzania temperatury mleka, posiłków, a także wody do kąpieli. Zaletą bezdotykowego miernika jest to, że jest bardzo higieniczny. Nie dotyka ciała, dlatego nie musi być dezynfekowany po każdym użyciu.
Zobacz też: Termometr elektroniczny - bezpieczny do czoła, ucha i pod pachę
Termometr na podczerwień do ucha – jak stosować?
Termometr na podczerwień do ucha wymaga odpowiedniego sposobu pomiaru. Niezbędne jest wcześniejsze zapoznanie się z instrukcją obsługi, aby poprawnie umieścić końcówkę termometru w uchu, minimalizując błąd pomiaru.
Przed włożeniem termometru do ucha należy delikatnie pociągnąć małżowinę, odchylając ją lekko w tył, aby wyprostować przewód słuchowy.
Bez obaw można włożyć końcówkę do ucha, ponieważ jest ona zbyt krótka by dotknąć błony bębenkowej. Kanalik ucha jest węższy niż kapturek termometru, dlatego też nie ma ryzyka uszkodzenia delikatnych części ucha.
Jeśli jednak przy aplikacji występuje opór nie można na siłę próbować dokonywać pomiaru. W przypadku zapalenia ucha należy zmierzyć temperaturę w drugim uchu lub innej części ciała.
Po każdym pomiarze trzeba zdezynfekować końcówkę termometru.
Termometr na podczerwień – czy jest bezpieczny?
Kupując termometr na podczerwień należy zwrócić uwagę czy posiada on atesty bezpieczeństwa. Poza tym działanie podczerwieni jest całkowicie bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją obsługi, aby poprawnie przygotować urządzenie i przeprowadzić pomiar. Jeśli jest ono użytkowane zgodnie z zaleceniami producenta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
W przypadku dousznego termometru niezbędne jest zachowanie odpowiedniej higieny poprzez dezynfekcję po każdym użyciu. Pomoże to zapobiegać roznoszeniu bakterii.
Autor: Dominika Rusek
Czytaj także: Nebulizator dla dzieci i niemowląt - jaki wybrać?