kobiety podczas zajęć aerobiku

 

Jeżeli chcesz na długo zachować smukłą sylwetkę i utrzymać się w dobrej kondycji, powinnaś zacząć uprawiać gimnastykę, ale koniecznie z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami.

Rozwiązaniem może być niezawodny już od lat aerobik

Miliony kobiet na świecie doceniło jego zalety. Poprawia krążenie krwi, elastyczność ciała, pomaga spalić nadmiar tkanki tłuszczowej oraz dotlenia cały organizm. Aerobik to także doskonałe uzupełnienie diety odchudzającej.

Bądź systematyczna

Aby uzyskać pożądany efekt, nastaw się na systematyczną "pracę", bo kilka sesji ćwiczeniowych to stanowczo za mało. Niektórzy nazywają aerobik systemem rekreacyjnym, który oprócz oczywistych korzyści dla ciała przynosi profity dla umysłu i ducha. Pomaga bowiem wyciszyć się po męczącym dniu, odreagować stresy i przynosi pozytywne zmęczenie.

Zrób badania

Przed przystąpieniem do czynnego uprawiania aerobiku, konieczna jest dokładna ocena swoich możliwości, stanu zdrowia i kondycji. Warto zrobić badania kontrolne, żeby sprawdzić, czy organizm przygotowany jest na taki wysiłek, a przy braniu leków albo poważniejszych schorzeniach  niezbędna jest konsultacja lekarska.

Wzmocnij kondycję

Przed przystąpieniem do ćwiczeń, trzeba samemu zafundować sobie rozgrzewkę i wzmocnić kondycję. Zacznij metodą małych kroczków i nie porywaj się od pierwszej próby na duży wysiłek. Wchodź po schodach, korzystaj z dłuższych i szybszych spacerów, pływaj albo biegaj truchtem. Na początku poprawiaj kondycję kilka razy w tygodniu i poświęć na to od 1 do 1,5 godziny. Nie możesz się przemęczać, bo wtedy zrazisz się do regularnych ćwiczeń. Kiedy poczujesz, że twoja kondycja wzmocniła się, będzie to znak, że czas zapisać się na kurs aerobiku.

Wybierz styl dla siebie

Aerobik ma różne odmiany, aerobic dance albo aqua aerobik. Ta pierwsza charakteryzuje się zgrabnym połączeniem ćwiczeń gimnastycznych z elementami tańca. Bardzo ładnie modeluje sylwetkę, sprawia, że ruchy stają się bardziej miękkie i płynne. Aqua aerobik polega na wykonywaniu ćwiczeń w basenie. Szczególnie korzystnie wpływają one na modelowanie ud, pośladków i brzucha. Ta odmiana aerobiku nie narzuca żadnych ograniczeń wiekowych, ponieważ polecana jest również osobom starszym, które chcą wzmocnić układ kostno-stawowy, walczą z nadciśnieniem albo osteoporozą. Woda wpływa kojąco i ujędrniająco na ciało, odciąża stawy i kręgosłup, przyśpiesza przemianę materii, pomaga walczyć z cellulitem.

Pamiętaj o oddechu

W aerobiku bardzo ważny jest sposób oddychania. W trakcie wykonywania ćwiczeń wysiłkowych następuje wydech, a podczas rozluźnienia wdech. Niewskazane jest zatrzymywanie oddechu ani nierówne, nerwowe oddychanie. Jeżeli jesteś na kursie i ćwiczysz z trenerką, to na początku zajęć czeka cię 10-15 minutowa rozgrzewka. W aerobiku istotny jest umiar i równowaga. Niewskazane jest forsowanie organizmu, a ćwiczenia muszą być dobrze dopasowane do twoich możliwości fizycznych. W fazie relaksu serce wraca do normalnego rytmu. Dlatego bardzo ważna jest muzyka, która w zależności od fazy ćwiczeń jest albo dynamiczna albo wyciszająco-relaksująca.

Zacznij stosować dietę

Przy uprawianiu aerobiku lub ćwiczeń aerobowych, zwróć uwagę na styl życia i odżywiania się. Zrezygnuj z przejadania się, ogranicz tłuste potrawy, sól i cukier, picie mocnej kawy i herbaty. Nie pal! Swoją codzienną dietę wzbogać o:

  • ciemny chleb,
  • warzywa i owoce,
  • kiełki zbóż,
  • nasiona słonecznika,
  • pestki dyni,
  • warzywa i owoce,
  • jogurty,
  • wodę mineralną,
  • soki naturalne.



Autor: Ewelina Polna
Źródłó: medme.pl

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down