Temblak służy do unieruchomienia kończyny górnej w przypadku zwichnięcia, złamania, porażenia lub niedowładu. Przy złamaniach ręki temblak kończyny górnej (temblak na rękę) podtrzymuje opatrunek gipsowy.
W urazach stawu ramiennego, w złamaniach obojczyka lub łopatki lekarze zwykle zalecają temblak na bark. Kiedy jeszcze zakłada się temblak kończyny górnej? Z jakich materiałów wykonuje się temblaki? Jak założyć temblak w poprawny sposób?
Co to jest temblak i kiedy się go stosuje?
Temblak to stabilizator ortopedyczny stosowany w celu unieruchomienia kończyn górnych po zwichnięciach, złamaniach, porażeniach, niedowładach oraz w stanach zapalnych. Taki stabilizator służy do podwieszenia i utrzymania ręki w pozycji zgiętej w łokciu. Temblak wyglądem przypomina rękaw na szerokim, regulowanym pasku zakładanym przez drugie, zdrowe ramię. Temblaki są często wyposażone w pasy stabilizujące zakładane wokół tułowia, które pomagają właściwie rozłożyć ciężar unieruchomionej kończyny.
Temblaki najczęściej stosuje się w przypadku złamań kości ręki, przedramienia, ramienia, na złamany obojczyk, łopatkę, a także na urazy stawów - ramiennego, łokciowego, barkowo-obojczykowego i mostkowo-obojczykowego. W przypadku złamań kości temblak nosi się w celu podtrzymania kończyny górnej w opatrunku gipsowym, ale też po zdjęciu gipsu. Jeżeli chodzi o zwichnięcia stawów, które nie wymagają założenia opatrunku gipsowego, temblak to jedyna metoda - ręka na temblaku jest unieruchomiona.
Temblaki są również stosowane w rehabilitacji neurologicznej na niedowłady i porażenia kończyn powstałe na skutek udaru mózgu.
Spośród dostępnych na rynku produktów można wyróżnić temblak na rękę (stosowany w urazach ręki, przedramienia i ramienia), temblak na bark (inaczej temblak na obojczyk lub łopatkę, stabilizator na bark) oraz stabilizujący jednocześnie ramię i bark (orteza, kamizelka ortopedyczna).
Czytaj też: Plastry - na odciski, rany, oczyszczające. Rodzaje plastrów
Temblak - z czego jest wykonany
Temblaki wykonuje się z różnych materiałów. Na rynku dostępne są temblaki z dzianiny poliamidowej, pianki poliuretanowej, z siatki oraz innych surowców, które mają uchronić uszkodzone części ciała przed odparzeniami. Jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie surowców, z których wykonuje się stabilizatory ortopedyczne jest PCM (Phase Change Material), który reguluje temperaturę i wymianę ciepła.
Temblak ortopedyczny - rozmiary
Większość producentów temblaków ortopedycznych oferuje szeroką gamę rozmiarów - od rozmiaru xs do xxl. Rozmiar dobiera się na podstawie obwodu klatki piersiowej. Przykładowo rozmiar xs jest przeznaczony dla osób o obwodzie klatki piersiowej wynoszącym 60 centymetrów lub mniej, natomiast rozmiar xxl jest przeznaczony dla osób, których obwód klatki piersiowej wynosi więcej niż 120 cm. Temblaki są uniwersalne jeżeli chodzi o stronę urazu, to znaczy można je zakładać w zależności od potrzeby na lewą lub prawą stronę.
Jak założyć temblak?
Zakładanie temblaka uzależnione jest przede wszystkim od modelu. Zwykły temblak na rękę zakłada się poprzez umieszczenie chorej ręki w rękawie. Większość temblaków ma po wewnętrznej stronie otwór, w którym należy umieścić kciuk. Następnie trzeba przełożyć pasek temblaka przez zdrowe ramię, ale uprzednio należy wyregulować jego długość, tak aby ręka była odpowiednio zgięta w stawie łokciowym.
Wiele temblaków jest wyposażonych w specjalne ochronne wzmocnienie na ramię czy szyję. Zakładanie ortezy lub kamizelki ortopedycznej jest znacznie bardziej skomplikowane, dlatego powinny być założone przez lekarza lub rehabilitanta.
Sprawdź też: Kinesiotaping – plastry i taśmy – jak naklejać?
Temblak - cena
Temblaki różnią się ceną w zależności od zastosowanej technologii i materiału wykonania. Zwykły temblak na rękę wykonany z dzianiny poliamidowej czy siatki można kupić za około 20-30 złotych. Natomiast wykonane z pianki poliuretanowej stabilizatory ramienia i barku wyposażone dodatkowo w pasy stabilizujące, wkładki termiczne i specjalne poduszki biodrowe mogą kosztować nawet 300-400 złotych.
Wybierając temblak należy kierować się jego przeznaczeniem. Jeżeli temblak ma tylko podtrzymywać opatrunek gipsowy, zdecydowanie wystarczy tańszy model. Jeżeli natomiast ma służyć na przykład rehabilitacji neurologicznej po udarze lub leczeniu pooperacyjnemu, wtedy warto zainwestować w droższe modele.
Zobacz też: Opaska na kolano - jaką opaskę wybrać