Tampony

Tampony to wygodny i skuteczny środek higieny intymnej, stosowany podczas krwawienia miesiączkowego. Kobiety cenią je głownie za to, że zapewniają dyskretną ochronę i pozwalają na większą swobodę niż popularne podpaski.

Tampony

Tampony, podobnie jak podpaski, absorbują płyn menstruacyjny i krew. Dzięki pozostawaniu w pochwie, dodatkowo zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, zapewniają większą czystość i komfort.Prawidłowo włożony tampon jest niewyczuwalny, dzięki czemu możemy poczuć się swobodnie, założyć ulubioną bieliznę, a nawet wykąpać w morzu czy basenie.

Zobacz: Podpaski, tampony, wkładki

Co to są tampony

Tampon zbudowany jest z chłonnego materiału – zazwyczaj delikatnej bawełny lub sztucznego jedwabiu. Jego zadaniem jest absorpcja płynu menstruacyjnego. Wspomniana bawełna sprasowana jest do cylindrycznego kształtu, dzięki czemu tampon z łatwością może być umieszczony w ciele kobiety. Tampony mają różne rozmiary i charakteryzują się różnym stopniem chłonności. Wspomnianą chłonność (małą, normalną lub dużą) określa liczba kropelek na opakowaniu - im mniejsza, tym mniej chłonny tampon.

Sprawdź: Podpaski - wielorazowe, dla mężczyzn, ekologiczne

Aplikacja tamponu

Jeśli masz do czynienia z tamponem po raz pierwszy, powinnaś sięgnąć po najmniejszy dostępny rozmiar – wówczas aplikacja tamponu będzie łatwiejsza. Szybciej zaaplikujesz tampon również wtedy, gdy krwawienie miesiączkowe jest intensywniejsze.

Aby prawidłowo zaaplikować tampon:

  • umyj ręce ciepłą wodą z mydłem, zdejmij folię ochronną z tamponu;
  • wybierz wygodną pozycję, dla ułatwienia możesz oprzeć jedną nogę np. na wannie lub ukucnij;
  • przytrzymaj tampon palcem wskazującym i kciukiem drugą ręką odchyl wargi sromowe. Wkładając tampon, kieruj go delikatnie w stronę krzyża;
  • rozluźnij się i użyj palca wskazującego, by umieścić tampon jeszcze głębiej. Kiedy tampon jest już w środku, upewnij się, że sznurek został na wierzchu;
  • aby wyciągnąć tampon, delikatnie pociągnij za wystający sznureczek.

Prawidłowo założony tampon jest niewyczuwalny, a więc jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort, wyjmij go i spróbuj założyć kolejny.

Zobacz również: Produkty do higieny intymnej

Tampony z aplikatorem

Tampony z aplikatorem powszechnie uznawane są za bardziej higieniczne i łatwiejsze w obsłudze. Dołączony do zestawu aplikator zbudowany jest z dwóch tekturowych rurek o różnej średnicy – w większej znajduje się tampon. Aplikator działa na zasadzie strzykawki i przesuwa tampon do wnętrza pochwy. Jest gładki i śliski, więc bez problemu umieścisz go w pochwie, bez dodatkowego nawilżenia. Pamiętaj, by usunąć aplikator tuż po umieszczeniu tamponu wewnątrz ciała.

Tampony na noc

Podczas okresu potrzebujemy ochrony nie tylko w ciągu dnia, ale też w nocy. Właśnie wtedy, zwłaszcza przy obfitych krwawieniach, obawiamy się przeciekania i plam na bieliźnie lub pościeli. Wiele kobiet przyznaje, że śpi wtedy czujnie i stara się ograniczyć zmiany pozycji. Wychodząc temu naprzeciw, producenci oferują specjalne tampony na noc.

Od zwykłych tamponów różnią się tym, że posiadają dodatkowe, zabezpieczające skrzydełka, które delikatnie rozwijają się i dopasowują do kształtu naszego ciała. Dodatkowo kierują też płyn do wnętrza tamponu. Tampony na noc aplikujemy tuż przed snem, a zaraz po przebudzeniu usuwamy. Możemy kupić je w dwóch rozmiarach: Normal (o mniejszej chłonności) i Super (tampony rekomendowane dla kobiet o obfitym okresie).

Tampony dla dziewczynek

Młode dziewczyny, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia, często rezygnują z tamponów obawiając się, ze ich użycie może uszkodzić błonę dziewiczą. Jest to jednak tylko mit i dziewczęta w każdym wieku mogą stosować te środki higieny. Czasami jednak mamy do czynienia z sytuacją, w której otwór w błonie jest zbyt mały, by tampon został umieszczony na odpowiedniej głębokości. Szacuje się, że taki problem dotyka około 2% nastolatek.

Zobacz: Podkłady poporodowe - majtki i podpaski poporodowe

Tampony ekologiczne

Coraz więcej kobiet na świecie, a także w Polsce, zwraca uwagę na skład i pochodzenie produktów, również tych do higieny intymnej. Dla przykładu, ekologiczne odpowiedniki tamponów cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ekologiczne tampony zostały stworzone zaprojektowane w taki sposób, aby nie podrażniać skóry. W porównaniu do zwykłych tamponów są bardziej przewiewne, wykonane z certyfikowanych, naturalnych materiałów. Są też niestety nieco droższe – za opakowanie musimy zapłacić około 25zł.

Tampony czy podpaski

Tampony czy podpaski? Wiele kobiet stoi przed tym dylematem. Jest jednak kilka prawd, które powinnyśmy wziąć pod uwagę, decydując się na jedną bądź drugą opcję. Tamponów nie powinny używać kobiety, które mają założoną wkładkę wewnątrzmaciczną, ze względu na możliwość jej naruszenia. Tampony odradzane są również kobietom, które mają bardzo obfite miesiączki.

Porównaj: Leki na nietrzymanie moczu – ziołowe, wkładki, podpaski

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down