Szyszki chmielu kojarzą się przede wszystkim z piwem. Okazuje się jednak, że mają właściwości m.in. uspokajające, oczyszczające i wyciszające dzięki którym stają się popularne także w formie ziół do picia oraz suplementów diety. Poznajcie zastosowanie i działanie szyszek chmielu.
Szyszki chmielu – roślina
Chmiel zwyczajny to roślina uprawna, która od wieków cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na swoje zastosowanie w piwowarstwie. Nie wszyscy wiedzą, że chmiel jest cenną rośliną także ze względu na swoje właściwości lecznicze. Zanim do nich przejdziemy, przedstawiamy kilka podstawowych informacji o tym gatunku.
Chmiel zwyczajny rośnie na żyznych glebach, w miejscach o dobrym nasłonecznieniu. Regionem, który słynie z upraw chmielu jest w Polsce Lubelszczyzna. Do uprawy tej rośliny konieczne są wsporniki, na których chmiel może oprzeć swoje pędy. Roślina ta może osiągnąć nawet do 8 metrów wysokości, dlatego osoby zajmujące się jej uprawą dbają o to, aby była regularnie podcinana. Ciekawym faktem jest to, że chmiel zwyczajny jest rośliną dwupienną co oznacza, że na jednej roślinie rosną wyłącznie kwiaty męskie lub żeńskie.
Chmiel wykorzystywany jest głównie w piwowarstwie, jednak ze względu na korzystne działanie, staje się popularny w przemyśle farmaceutycznym, jest też wykorzystywany do produkcji kosmetyków.
Zobacz także: Zioła moczopędne - jakie leki moczopędne wybrać?
Szyszki chmielu – właściwości
Szyszki chmielu to żeńskie owoce chmielu zwyczajnego. To właśnie ich działanie jest najbardziej cenione. Można z nich zrobić np. napar o właściwościach wyciszających i uspokajających; są także składnikiem suplementów diety w postaci tabletek. Szyszki chmielu znajdują się w składzie olejów roślinnych, kosmetyków do pielęgnacji twarzy oraz włosów. Dlaczego i za co szyszki chmielu są tak cenione? Poniżej wymieniamy ich najważniejsze właściwości:
- szyszki chmielu mają działanie moczopędne,
- uspokajające,
- wyciszające,
- przeciwzapalne,
- antybakteryjne i przeciwgrzybicze,
- oczyszczające - ze względu na dużą zawartości polifenoli,
- szyszki chmielu łagodzą objawy menopauzy dzięki fitoestrogenom,
- niektóre substancje zawarte w szyszkach chmielu mają właściwości chemoprewencyjne (zapobiegają przekształcaniu się komórek w komórki nowotworowe).
Warto wiedzieć: Suplementy diety a leki - różnice
Szyszki chmielu zastosowanie
Szyszki chmielu są stosowane w różnoraki sposób, m.in. jako:
- napar ziołowy na uspokojenie i lepszy sen - szyszki chmielu są obok melisy jednym z najbardziej uspokajających ziół;
- oczyszczenie organizmu - napar z szyszek chmielu ma także działanie oczyszczające - pomaga pozbyć się toksyn dzięki dużej zawartości antyoksydantów, które dodatkowo opóźniają proces starzenia się skóry;
- wywar na wzmocnienie włosów i walkę z łupieżem - wywar z szyszek chmielu pomaga oczyścić skórę głowy i zwalczyć stany zapalne. Wzmacnia także włosy i sprawia, że są mniej łamliwe;
- oczyszczająco-regenerująca maseczka do twarzy - szyszki chmielu występują w składzie kosmetyków do pielęgnacji twarzy o działaniu regenerującym i oczyszczającym;
- składnik olejów roślinnych, do nawilżania i odbudowy komórek skóry - szyszki chmielu wspomagają leczenie stanów zapalnych, a dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybiczych, łagodzą problemy skórne;
- suplement diety - szyszki chmielu w postaci tabletek, mogą być stosowane jako codzienna dawka witamin oraz środek wyciszający, przyjmowany przed snem;
- regulacja gospodarki hormonalnej w czasie menopauzy - kapsułki lub tabletki z wyciągiem z szyszek chmielu są zalecane paniom, które przechodzą menopauzę. Regularne przyjmowanie łagodzi napady gorąca i wahania nastroju;
- kąpiel relaksacyjna - szyszki chmielu mają właściwości odprężające, dlatego są składnikiem wielu preparatów do relaksacyjnych kąpieli.
Zobacz także: Spirulina - działanie i właściwości. Na co pomaga?
Szyszki chmielu tabletki
Ekstrakt z szyszek chmielu zawarty w tabletkach i wzbogacony o dodatkowe składniki odżywcze jest traktowany jako suplement diety. Zalecana dzienna dawka spożycia to zazwyczaj 1 tabletka raz dziennie. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z treścią ulotki, a najlepiej skonsultować wybór z lekarzem lub farmaceutą. Szyszki chmielu w tabletkach mogą wywoływać działania niepożądane.
Szyszki chmielu działania niepożądane
Szyszki chmielu, jak większość naturalnych źródeł witamin i substancji odżywczych, nie wywołują gwałtownych, czy bardzo szkodliwych skutków ubocznych. Właściwie trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacje dotyczące przykrych dolegliwości wywołanych przez napar z szyszek chmielu lub tabletki z ekstraktem z szyszek chmielu.
Największym zagrożeniem jest wystąpienie reakcji alergicznych na szyszki chmielu lub inny składnik (w przypadku tabletek). W zbyt dużej ilości może też dojść do podrażnienia jelit i biegunki lub uczucia zbyt dużej senności oraz znużenia. Szyszki chmielu nie są zalecane dla kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią.
Szyszki chmielu na powiększenie biustu
Szyszki chmielu ze względu na zawartości fitoestrogenów działających podobnie do estrogenów, są uważane za środek, który powiększa biust. Źródła medyczne nie podają jednak, czy takie właściwości są udowodnione. Podobno regularne picie naparu z szyszek chmielu może powiększyć biust nawet o jeden rozmiar. Nie jesteśmy jednak w stanie określić, na ile ta informacja jest prawdziwa.
Przeczytaj: Pięciornik - właściwości. Maść pięciornikowa, wyciąg
Szyszki chmielu - gdzie kupić, cena
Szyszki chmielu można kupić w sklepach zielarskich oraz ze zdrową żywnością, a także w aptekach. W naszym serwisie możecie znaleźć szyszki chmielu do zaparzania w cenie 4,49 za 50 g produktu oraz tabletki zawierające wyciąg z szyszek chmielu w cenie 7,85 zł za 30 sztuk - polecamy!
Czytaj też: Pyłek kwiatowy - przeciwwskazania i właściwości