Syrop kukurydziany, inaczej syrop glukozowo-fruktozowy, jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym. Można go znaleźć w napojach, słodyczach, sałatkach, konserwach, ciastkach, a nawet w pieczywie. Niestety syrop z kukurydzy nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. W trakcie zakupów dobrze jest czytać etykiety na produktach i sprawdzać, które mają w składzie syrop kukurydziany. Czym zastąpić syrop z kukurydzy?
Syrop kukurydziany - co to jest i gdzie go można znaleźć?
Dlaczego syrop kukurydziany jest stosowany na tak wielką skalę w przemyśle spożywczym? Odpowiedź jest prosta - chodzi o pieniądze. Wyprodukowanie syropu z kukurydzy jest bowiem dużo tańsze niż wyprodukowanie sacharozy, czyli białego cukru. Sacharoza jest pozyskiwana z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej, natomiast syrop kukurydziany z kukurydzy, a konkretnie ze skrobi kukurydzianej.
Syrop kukurydziany to bezbarwny lub jasnożółty płyn. O jego popularności w przemyśle spożywczym zadecydowało kilka jego właściwości - nie wymaga rozpuszczania, nie lepi się i nie ulega krystalizacji. Dodany do cukru białego, zapobiega jego krystalizacji. Te cechy sprawiają, że producenci żywności chętniej sięgają po syrop kukurydziany niż sacharozę.
Syrop z kukurydzy można znaleźć niemal wszędzie. Jest stosowany do słodzenia napojów gazowanych, niegazowanych, izotonicznych, alkoholowych, mlecznych oraz mleka zagęszczonego. Syrop kukurydziany można znaleźć też w dżemach, lodach, galaretkach, kompotach, owocowych jogurtach, deserach czy ciastkach. Dodawany jest także do pieczywa, gdyż zapobiega czerstwieniu. Producenci żywności dodają go również do sałatek i konserw rybnych.
Zobacz: Kwiat lipy - właściwości. Syrop, miód, sok, nalewka
Syrop kukurydziany - właściwości zdrowotne
Syrop kukurydziany, spożywany w dużych ilościach, może wpływać niekorzystnie na zdrowie. Fruktoza zawarta w syropie z kukurydzy prowadzi do otyłości. Syrop glukozowo-fruktozowy hamuje wydzielanie leptyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości w przewodzie pokarmowym. Dodatkowo fruktoza jest przerabiana przez organizm na tkankę tłuszczową.
Fruktoza zaburza także metabolizm miedzi przez co może prowadzić do anemii, osłabienia naczyń krwionośnych oraz mniejszej produkcji kolagenu i elastyny.
Syrop kukurydziany zwiększa także ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz może podnosić poziom złego cholesterolu. Zbyt duże spożycie syropu fruktozowo-glukozowego może się przyczynić do rozwoju zespołu jelita drażliwego. Spożywanie syropu z kukurydzy prowadzi także do rozwoju próchnicy.
Warto także zaznaczyć, że kukurydza używana przez producentów syropu kukurydzianego jest genetycznie modyfikowana, co również nie wpływa korzystnie na zdrowie. Co prawda nie ma jeszcze jednoznacznych badań określających wpływ żywności modyfikowanej genetycznie na zdrowie człowieka, ale badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że żywność GMO może skutkować uszkodzeniem wątroby, nerek, a także problemami z płodnością.
Czytaj też: Leki na cukrzycę - tabletki na cukrzycę typu 1 i typu 2
Syrop kukurydziany - czym zastąpić?
Syrop kukurydziany jest niemal we wszystkich produktach spożywczych, które zostały przetworzone, więc całkowite wyeliminowanie go z diety jest bardzo trudne, ale nie jest niemożliwe. W tym celu należałoby w ogóle nie kupować produktów poddanych obróbce, a jedynie surowe i przygotowywać wszystko samemu w domu. Warto czytać etykiety na opakowaniach kupowanych produktów spożywczych i sprawdzać czy zawierają one syrop kukurydziany. Warto pamiętać, że syrop kukurydziany może występować na etykietach produktów spożywczych jako syrop glukozowo-fruktozowy.
Sprawdź też: Guarana - w proszku i mielona. Właściwości, działanie
Jeśli przygotowujemy w domu danie, którego składnikiem jest syrop kukurydziany, to zdecydowanie lepiej jest wybrać syrop z pełnego ziarna kukurydzy, a nie ze skrobi kukurydzianej. Ten produkowany ze skrobi to syrop glukozowo-fruktozowy dodawany do żywności. Aby go otrzymać skrobia jest enzymatycznie rozkładana do postaci glukozy, a potem przetwarzana w ten sam sposób na fruktozę, gdyż jest ona słodsza od glukozy.
Natomiast syrop kukurydziany z pełnego ziarna kukurydzy nie zawiera fruktozy. Można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Syrop kukurydziany z pełnego ziarna może też być stosowany jako słodzik oraz dodatek do potraw, zwłaszcza kuchni azjatyckiej.
Syrop kukurydziany można także zrobić samemu w domu. Jak przyrządzić syrop z kukurydzy w domu? Do jego przygotowania potrzebne będą kolby kukurydzy, cukier, sól i laska wanilii. Cztery średnie kolby kukurydzy, najlepiej pocięte na mniejsze kawałki, wkładamy do wody. Wodę doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i gotujemy kolby przez pół godziny. Po tym czasie wyjmujemy kukurydzę, a do wywaru dodajemy kilogram cukru i dwie łyżeczki soli oraz laskę wanilii. Gotujemy na małym ogniu, ciągle mieszając, do momentu aż cukier się rozpuści. Następnie gotujemy syrop na małym ogniu aż będzie miał odpowiednią konsystencję.
Sprawdź: Moringa - olej, proszek. Właściwości lecznicze