Staw skokowy jest szczególnie narażony na wiele urazów. Łączy on kości podudzia (piszczelową i strzałkową) ze stopą (poprzez kość skokową). Po urazie, w celu jego unieruchomienia stosuje się stabilizator stawu skokowego. Jaki stabilizator stawu skokowego będzie najlepszy?
Staw skokowy to dosyć skomplikowany fragment układu kostno-stawowego każdego człowieka, dlatego jego urazy są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u ortopedy.
Stabilizator stawu skokowego
Specjalistyczne stabilizatory stawu skokowego chronią i stabilizują uszkodzony staw, utrzymując go we właściwej pozycji, jednocześnie nie ograniczając jego ruchomości. Ich zadaniem jest regeneracja i przyśpieszanie zmniejszania się obrzęku tej części układu kostnego poprzez polepszenie krążenia krwi. Stabilizatory stawu skokowego używane są w urazach, niewymagających opatrunku gipsowego. Jest to doskonała alternatywa dla gipsu. Stabilizatory stawu skokowego są coraz częściej zalecane przez lekarzy jako lżejsze i wygodniejsze w użyciu. Można je również swobodnie ściągać i zakładać. Ortezy stawu skokowego idealnie dopasowują się do kształtów ludzkiego ciała, jak i również do sposobu poruszania się. Każdy z pacjentów, poprzez ogromną dostępność wariantów i rozmiarów może wybrać dla siebie najbardziej odpowiedni stabilizator stawu skokowego. Zawsze oznacza to wysoką jakość i komfort dla osób, które doznały kontuzji w obrębie stawu skokowego.
Czytaj też: Maść przeciwbólowa - przeciwzapalna, na stawy
Orteza – stabilizator stawu skokowego
Stabilizator stawu skokowego ma za zadanie całkowite bądź częściowe zablokowanie ruchomości stawu. Staw skokowy najczęściej ulega przeciążeniom i kontuzjom. W wyborze optymalnego rodzaju stawu skokowego może pomóc lekarz, ale też i sam pacjent może dokonać wyboru, kierując się podstawowymi zasadami doboru stabilizatorów. Najlepszy w ramach danego rodzaju stabilizator stawu skokowego daje gwarancje szybkiego powrotu do pełnej sprawności ruchowej. Ważne jest, aby stabilizator stawu skokowego spełniał swe lecznicze właściwości.
Stabilizator stawu skokowego - działanie
Wyróżniamy 3 podstawowe funkcje stabilizatorów stawu skokowego:
- usztywniająca,
- odciążająca,
- eliminująca złą pozycję stawu.
W przypadku lekkich kontuzji, polegających na delikatnych przeciążeniach lub skręceniach, najbardziej wskazany będzie stabilizator stawu skokowego bezszwowy w postaci opaski. Jego zadaniem jest dopasowanie się do stopy i kostki. Ten stabilizator jest idealnie zintegrowany ze stawem skokowym nawet w ruchu. Model bezszwowy odciąża staw skokowy, zapewniając mu dodatkową ochronę. Ten rodzaj stabilizatora stawu skokowego można nosić z każdym rodzajem obuwia.
Po przebyciu poważniejszych kontuzji, kiedy okres rekonwalescencji jest dłuższy, wskazane jest stosowanie stabilizatora stawu skokowego neoprenowego. Wykonane są one z materiału, który ma za zadanie mocno rozgrzewać okolice stawu skokowego. Przez cały czas ich używania zapewniony jest właściwy poziom ciepła. Ten rodzaj stabilizatorów stawu skokowego tworzony jest z materiałów, które zawierają elementy z siatki lub otwory. Przy bardziej skomplikowanych urazach stabilizator ten nie krępuje znacząco ruchów i zapewnia swobodny przepływ powietrza.
Zobacz: Lek na stawy - suplementy, maść, tabletki. Co wybrać?
Stabilizator stawy skokowego - zastosowanie
Stabilizatory stawu skokowego są powszechnie stosowane podczas rehabilitacji po złamaniu lub osłabieniu wiązadeł. W tym zakresie wykorzystywane są modele wykonane całkowicie z siatki. Ich zadaniem jest zmniejszenie objawów obrzęku lub silnego bólu. Ten produkt często posiada elastyczne taśmy na rzep. Gwarantuje to duży komfort poprzez regulacje siły ścisku. Używanie rzepów i dopasowywanie stabilizatora stawu skokowego do indywidualnych warunkach pozwala na większą stabilizację chorego miejsca.
Najlepszy stabilizator stawu skokowego – jak dopasować?
Dopasowanie stabilizatora stawu skokowego do rodzaju urazu, ale i również do indywidualnych cech pacjenta (wzrost, waga) ma istotne znaczenie w procesie leczenia. Należy wybrać odpowiedni rodzaj stabilizatora, określić czas i sposób jego noszenia. Niewłaściwie dopasowany stabilizator nie będzie spełniał swych funkcji i z pewnością niekorzystnie wpłynie na zdrowie pacjenta. Aby uzyskać pewność, iż wybrany stabilizator optymalnie spełnia wymagania należy przeprowadzić tzw. próbę użytkową. Może ona polegać na przejściu po nierównym terenie lub po schodach. Jeżeli odczuwalny jest ucisk to jest to sygnał, iż dany stabilizator stawu skokowego będzie powodował obrzęki i otarcia. Natomiast zbyt luźny model nie usztywni dostatecznie stawów. Warto sprawdzić czy stabilizatory posiadają atesty i certyfikaty. Przy jakiejkolwiek kontuzji, stabilizatory stawu skokowego mają oprócz działania leczniczego zapewniać komfort chodzenia.
Na rynku medycznym istnieje w większości możliwość zakupu stabilizatorów stawu skokowego dla dorosłych. Można wybrać właściwy spośród gamy wielu wariantów tego produktu, różniących się od siebie materiałem i rozmiarem. W zależności od rodzaju urazu może być to stabilizator stawu skokowego z odciągaczem, ze wzmocnieniem, z wkładką silikonową, z systemem Coolmax, stabilizator stawu skokowego biomagnetyczny lub typu „but”. Dostępne są także stabilizatory stawu skokowego dla sportowców. To grupa osób, często narażona na urazy stawu skokowego. Niestety rzadziej spotykanym produktem są stabilizatory stawu skokowego dla dzieci. Ale profesjonalne sklepy medyczne oferują bardzo dobrej jakości sprzęt, wykonany z myślą o młodszych pacjentach. Pociechy trzeba wyposażyć w jak najlepiej pasujący sprzęt, ponieważ dziecko nie zawsze ma świadomość konieczności ograniczania swoich ruchów w stabilizatorze. Niezależnie od tego, czy pacjentem jest dorosły czy też dziecko to najlepiej dobrany stabilizator stawu skokowego skraca istotnie czas rekonwalescencji.
Sprawdź także: Maść żywokostowa – na stawy, żylaki. Właściwości
Stabilizator stawu skokowego – cena
Profesjonalne sklepy medyczne oferują stabilizatory stawu skokowego w różnych cenach. Produkty te powstają w oparciu o innowacyjne technologie, odpowiedzialne za usprawnianie procesu cyrkulacji krwi. Cena modeli specjalistycznych, wykonanych z najlepszych materiałów może sięgać nawet do 400 zł. Zapewniają one już najwyższy komfort noszenia. Natomiast w sklepach sportowych i aptekach można kupić już najprostsze i najtańsze stabilizatory stawu skokowego od kwoty 40 zł. Tańsze stabilizatory są pomocne, gdy nie potrzebujemy zbyt silnego wzmocnienia. Niektóre modele mogą być całkowicie lub częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Właściwy dobór stabilizatora stawu skokowego sprawi, iż przyrząd ten będzie spełniał optymalnie swoje funkcje lecznicze, sprawiając jednocześnie wrażenie „drugiej skóry”.
Czytaj także: Rozstępy - przyczyny powstawania i rodzaje rozstępów